n95 8gb modem pt macbook si conexiune internet prin orange
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

mi-am luat un n95 8gb si as vrea sa bag internet pe macbook de la orange folosind tel ca modem,am vazut ca am 2 variante 1 prin usb si 1 prin bouetooth.
am urmat instructiuniile de pe nokia.com dar nu am reusit sa il configurez…dupa un anumit punct nu mai imi apar aceleasi ferestre ca la ei.
stie cineva ce trebuie facut?

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Iasi
Macuser din: 18.10.06
bobocbbb - 12 Februarie 2008 08:28 PM

mi-am luat un n95 8gb si as vrea sa bag internet pe macbook de la orange folosind tel ca modem,am vazut ca am 2 variante 1 prin usb si 1 prin bouetooth.
am urmat instructiuniile de pe nokia.com dar nu am reusit sa il configurez…dupa un anumit punct nu mai imi apar aceleasi ferestre ca la ei.
stie cineva ce trebuie facut?

ce anume vrei sa configurezi? daca vrei sa configurezi accesul la internet de pe telefon, poti sa te uiti pe pagina asta: http://www.orange.ro/mdsp/otap/postpaid-ro.html

eu am un nokia 6300 si prin bluetooth merge sa-i dau net macbook-ului.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

da,asta vreau sa dau net maului de la un n95 8gb.
nu stiu d c nu imi merge,tu ce apn ai folosit?
am folosit ghid-ul asta pt bluetooth: http://europe.nokia.com/A4516037
poti sa imi spui te rog ce setari ai facut?

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 18.10.06

eu am intrat pe pagina pe care ti-am recomandat-o si au facut astia de la orange setarile automat. au trimis sms-uri cu configurarile.

tu ai cumva abonament separat de date? daca da, suna la orange sa-ti explice ce si cum. in principiu, apn-ul ar trebui sa fie “internet”.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

da,apn-ul este internet,tocmai am reusit sa bag net cu un modem globesurfer icon 7.2
o sa ma uit atent pe pagina ta sper sa reusesc,mersi mult.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 06.06.09

Eu am folosit n95-ul pt internet pe mac altfel….l-am facut router wireless [si nu pe bluetooth]. Este o aplicatie foarte draguta “joku hotspot”...parca asa se numea. Si e foarte usor de folosit. Nu mai tin minte exact pasii, insa stiu ca mac-ul a gasit reteaua instantaneu. Singura problema e ca trebuie tinut incarcatorul constant in telefon….ca nah, rupe bateria.

Semnătură 

Macbook 13” late 2007, core2duo @ 2.2Ghz, 4Gb ram, Hdd 320Gb
MacMini mid 2014
iPhone 4s + iPod Touch 4th Gen

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 06.06.09

Defapt se numeste Joiku si-l gasesti aici gratuit. Varianta premium este pe bani, dar merita.

Semnătură 

Macbook 13” late 2007, core2duo @ 2.2Ghz, 4Gb ram, Hdd 320Gb
MacMini mid 2014
iPhone 4s + iPod Touch 4th Gen

‹‹ Probleme cu Yahoo      rds si xtorrent ››