3 din 7
3
Sondaj
Dacă ai dialoga uzual cu mac‑ul în limba română, consideri că e firesc să folosești „tu” sau „dumneavoastră”?
E firesc „tu” (du-te la pagina, deschide fișierul...), sîntem doar parteneri și prieteni. 66
E firesc pluralul politeții, mă simt jignit să-mi spună tu, prefer „dumneavoastră” 8
Nu știu, nu am idee, nu folosesc calculatorul, prefer să mîngîi o pisică. 4
Total voturi: 78
Trebuie să fii un utilizator logat ca să votezi
Are cineva nevoie de localizare în română? Dacă da, cum?
  [ Ignoră ]   [ # 31 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Macuser din: 11.10.05
Tudor - 07 Martie 2008 02:53 AM
amerenescu - 07 Martie 2008 02:11 AM

Cum era adresarea la Mac OS 7.6.1 în română? Dacă are cineva nişte poze cu ea, ar fi interesant de văzut ce decizie s-a luat atunci…

Uite cum era…

Era bine.
Pe performa mea 5200 nu mai văd nimic pe ecran de ceva luni de zile, l-am dus la un doctor local, dacă nu, mai vedem. Are tot 7.6.1, dar nu-l mai pot folosi momentan, s-a înnegrit ecranul. Erau traduceri frumoase, dom’le, neașteptat de frumoase. Cine D-zeu le-a făcut? Cine e frumosul anonim? (sau frumoasa anonimă?)

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 32 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

iris stie…

[ Ignoră ]   [ # 33 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
dacuBurebista - 07 Martie 2008 06:01 AM

iris stie…

Au rupt relațiile cu mine, le sînt antipatic, cred. Cred că și celor din forumul diacritice de la yahoo, nu știu de ce… sper că se înșeală.

Semnătură 

Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 34 ]
RankRankRankRank
Administrator

yahoo?
am aratat, la un moment dat, o directie serioasa…

[ Ignoră ]   [ # 35 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 01.03.07
GabrieL - 06 Martie 2008 09:00 PM

primul lucru cand am deschis iMac-ul meu a fost sa ma duc sa pun romana ca limba… am fost dezamagit nu a avut reactia la care ma asteptam (poate fiindca eram obisnuit de la windoza cu multi-lingual user interface si toate meniurile in limba romana)... eu as vrea sa-l am in romana mac OS-ul. sa-mi vorbeasca cu TU ca nu ma deranjeaza scurt si la obiect.

p.s. multi dintre prietenii mei nu vor sa le pun xp-ul in romana pentru ca le este “peste mana”(de fapt: se pierd in meniuri ca nu stiu sa faca legaturi intre refresh si reimprospatare…)

Sincer, nici eu nu suport softul de nici un fel pe RO. Prefer engleza.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 36 ]
RankRankRankRank
Administrator

da, asa este
dar mai sunt batrini, copii, militieni, oameni din primarii etc care nu stiu engleza si vor sa foloseasca un computer
de ei este vorba, nu de cei care pot opta in ce limba citesc

altfel nu am mai face subtitrari la filme, rampe pentru oamenii cu dizabilitati si cite mai cite

[ Ignoră ]   [ # 37 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Ei, eu nu mă dau viteaz: dacă OS X sau Win ar fi în franceză, de exemplu, chiar m-ar bucura o traducere în română. Cât despre poliție sau primării, n-au nevoie de macuri; să facă bine să folosească PC-uri cu Linux.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 38 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Ce ziceți de “urmărirea șoricelului”?  grin Parcă ar fi vorba de un desen animat…

Imagini atașate
urmarirea_soricelului.png
 Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 39 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Tudor - 07 Martie 2008 09:14 PM

Ce ziceți de “urmărirea șoricelului”?  grin Parcă ar fi vorba de un desen animat…

Șoricel mi se pare forma corectă; urmărire e cam nefiresc, oricum neașteptat, dar să nu uităm că ne aflăm în 1996-1997, nici acum nu stăm mult mai bine la capitolul unificare terminologică.
Păcat că efortul considerabil depus în localizarea lui MAC OS 7.6.1 nu a fost preluat și continuat. A mai fost și Claris 2.1 RO, deloc de aruncat ca terminologie plus manualul în română pt utilizarea Claris. Îl am! Raritate absolută. Îi sînt profund recunoscător lui Bogdan Vasilescu pt acest frumos dar pe care, atunci, nu l-am apreciat cum se cuvine. Din păcate, așa au făcut și alții.

P.S. „urmărirea șoricelului” nici nu este chiar aiurea, este glumeț un pic, așa este și în engleză.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 40 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Cred că topicul se poate închide, au răspuns relativ puțini raportat la nr. total de persoane înregistrate, dar probabil restul nu pare preocupat de chestiune sau, pur și simplu, consideră că răspunsul său nu schimbă nimic.

Mi se pare clar că majoritatea covîrșitoare înclină spre un dialog natural și prietenos între om și mașină, ceea ce mi se pare absolut firesc. Așadar, nu am fost deloc fantezist cînd am spus că tutuirea și numai tutuirea este forma firească (cel puțin așa consideră macuserii care, oricît ar fi ei de diferiți și de aplecați spre filosofia „Think different”, tot oameni sînt și tot utilizatori de calculator), iar localizările cu plural politeții trebuie înlocuite cu forma de singular singural (scrie, imprimă/tipărește – nu discut acum despre relația imprimantă/printer și verbul a imprima/a tipări/a printa –, du-te la pagina etc. etc.).
Mi se pare evident că același limbaj trebuie aplicat paginilor de internet (trimite, expediază, închide, du-te la pagina, caută etc. etc.). În măsura în care și administratorii paginilor
http://www.i18n.ro (unde pe prima pagină avem acest nefericit plural al politeții: „...Nu trebuie decât să vă creați un cont” – sar și peste nefericita alegere a unei forme negative, în loc de mai fericita formulă – zic eu – „trebuie doar să[-ți] creezi un cont”)
și
http://groups.google.com/group/diacritice?hl=ro

atunci putem spune că am făcut, împreună nu antagonic, un pas înainte spre unificarea terminologică: verbele se folosesc la singural, respectiv la imperativ singular, atunci cînd e cazul.
Sigur, asta nu înseamnă că am rezolvat toate problemele majore, dar am rezolvat una dintre ele, ceea ce nu e chiar bagatelă.

Mulțumesc tuturor pentru promptitudine, în mai puțin de 24 de ore au răspuns circa 30 de persoane. Deși sondajul a fost pus pe la miezul nopții, deja a doua zi dimineața pe la 7 erau vreo 5-6 răspunsuri. Mie problema localizării mi se pare deosebit de importantă (vezi și discuțiile de la celălalt sondaj deschis de Alex. Szasz, activ - mai ales - pe celelalte două pagini de internet citate mai sus). Tot respectul și tot sprijinul pt eforturile sale (nu e el cel ce se chinuie cu localizarea lui OpenOffice? parcă așa țin minte…).

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 41 ]
RankRankRank
Member
Din: Lagan, Suedia
Macuser din: 17.02.07

Hmm… de data asta am preferat sa mingii o pisica…... smile

[ Ignoră ]   [ # 42 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
PocoLoco - 08 Martie 2008 07:12 AM

Hmm… de data asta am preferat sa mingii o pisica…... smile

E o acțiune oricum preferabilă nemișcării.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 43 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Imi imaginez și cum ar fi să înghesui într-o căsuță mică de meniu un dialog de genul “vă rugăm ca, folosindu-vă de șoricelul dumneavoastră, dați clic dreapta pe…” Sincer aș privi cu uimire orice individ care s-ar simți cu “onoarea nereperată” dacă ar vedea pe ecranul monitorului său un “tu” în loc de “dumneavoastră”.

Semnătură 

The Day Is My Enemy

[ Ignoră ]   [ # 44 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
CANARIS - 08 Martie 2008 08:48 AM

Imi imaginez și cum ar fi să înghesui într-o căsuță mică de meniu un dialog de genul “vă rugăm ca, folosindu-vă de șoricelul dumneavoastră, dați clic dreapta pe…” Sincer aș privi cu uimire orice individ care s-ar simți cu “onoarea nereperată” dacă ar vedea pe ecranul monitorului său un “tu” în loc de “dumneavoastră”.

Așa este, de aceea am fost total uimit de uzul pluralului politeții în acest domeniu, am și declanșat - cum ziceam - flăcări pe internet. Cel mai ciudat mi s-a părut cum flăcăi mult mai tineri ca mine susțin așa ceva! Foarte, foarte ciudat… Eu nu-mi pot imagina un dialog om-mașină altfel decît prin tu, de ce acelor flăcăi li se pare normal exact invers?!

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 45 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: /dev/null aka Oradea
Macuser din: 29.07.06
Cattus Thraex - 08 Martie 2008 05:10 PM

Eu nu-mi pot imagina un dialog om-mașină altfel decît prin tu, de ce acelor flăcăi li se pare normal exact invers?!

pt ca sufera de “domnie”!
daca-ti ofera o alta explicatie, sa-mi spui si mie. eu nu pot sa citesc site-urile alea deoarece bottom-post-ul imi provoaca o stare ridicata de disconfort

Semnătură 

and I’m going down to South Park, gonna have myself a time. Friendly faces everywhere, humble folks without temptation. Going down to South Park, gonna leave my woes behind. Ample parking day or night, people spouting, “Howdy neighbor!” Heading on up to South Park, gonna see if I can’t unwind. So, come on down to South Park and meet some friends of mine!

3 din 7
3