Probleme la instalare cu HP 6MP LaserJet
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 11.10.05

Am o imprimanta HP 6MP si cablurile din poza 1 si 2. In poza 3 este intrarea in calculator (G4 QuickSilver cu 10.3.9). Poate cineva sa-mi spuna de ce sistemul nu-mi recunoaste imprimanta? Pe OS Clasic nu-i nici o problema, totul este OK. Dar in OS X… dezastru. Trebuie sa las reteaua deschisa intre imprimanta si calculator? Ma poate ajuta cineva?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

nu cumva mai trebuie o cutiuta la celalalt capat al firului?

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: 

pai eu mai am o “cutiuta” dar asta o foloseam in retea intre macuri si pe OS Classic

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

NU CONECTA FIRUL ALA IN MODEM IN G4 CA POTI ARDE CEVA !!!

Cutiuta aia este un Farallon PhoneNet prin care se transmite semnalul serial RS422 (mac serial) prin cablu cu 4 fire (care este din intamplare la fel cu ala telefonic). Este facuta ca sa legi mai multe mac-uri vechi in retea LocalTalk.
Ai nevoie la MAC-ul tau de inca o cutiuta de aia si un port serial de mac - adica de un adaptor usb-mac_serial. Iese mai ieftin este sa iti iei un adaptor USB-Paralel si sa te rogi sa nu fi ars imprimanta daca cumva ai bagat firul ala in modem (care genereaza tensiuni mari - 24V sau mai mult).
Sau daca ai un mac mai vechi care are seriala si ethernet - legi imprimanta la el si il faci server de printare.
Inca o cutiuta de aia iti mai pot vinde eu cu 5 RON - am luat cateva din talcioc la pretul asta.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: 

am “cutiutza” aia, stiu ce este si cum functioneza. am 10 cutiutze d’alea smile ca acum hau… cativa ani aveam o retea de 8 macuri (Quadra si G3-uri). imprimanta n-are nimic, nu este arsa. am instalat-o azi pe un G3 dar care nu este al meu. eu acum am ramas doar cu G4 asta. si pe “PISI” merge. in schimb aici pe G4 nu o recunoaste. o vede dar nu poate printa. o sa cumpar un adaptor d’ala (ca sigur asta e buba) sa vad ce si cum si mai revin daca nu ma descurc. multumesc mult.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

dar nu ai nici un pc pe acolo sa pui imprimanta pe el? ar fi mai simplu…fara bataie de cap!

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: 

ba “ham” da’ din “bagate” nu e posibil si tre’ sa stau sa-mi frec eu creierii

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: 

da. intr-un singur loc in orasul asta am gasit adaptor usb-serial la 330.000. sper sa mai si mearga.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Din: RO-020251

si anume unde???

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

ATENTIE - trebuie dupa cum am zis un adaptor USB -> Mac Serial (mufa rotunda, standard RS422)
Unul cu mufa DB9 RS323 (PC Serial) iti va fi inutil.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRank
Member
Din: 

au cei de la 1A dar inca n-am ajuns pe acolo. am inteles sergiu, asta nu stiam… o sa ma duc cu cablurile dupa mine. dar sa vad cand am timp…