Sondaj
Firewall pe Mac
Cel din OS X, e de ajuns. 70
Little Snitch (24.95$) 17
altul? 5
Total voturi: 92
Trebuie să fii un utilizator logat ca să votezi
Firewall
  [ Ignoră ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Ce firewall folositi?

 Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 15.04.08

ah ce se simte lipsa iptables

 Semnătură 

MBP | MBA | Iphone 6+ | Ipad 3

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 2 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Există și IPF-ul built-in (pe care se bazează toate celălalte) pe care unii îl consideră la fel de bun ca iptables.

 Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 3 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 01.10.08

1. cel din os x nu e deajuns, in leo si snow nu e decat un app firewall, nu un packet filter in adevaratul sens al cuvantului

2. nici little snitch nu e deajuns, pt ca nici ala nu este un firewall din categoria iptables, ipfw sau pf - e tot un “software firewall”, precum cel din sistem, care controleaza ce informatii (private) ies afara din sistem; util, dar insuficient

3. pt ipfw se pot folosi frontends precum noobproof (mai usor de setat) sau waterroof (mai sofisticat)

(little snitch si doorstop x sunt comerciale; noobproof si waterroof, free and opensource)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 4 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 01.10.08
psergiu - 09 Mai 2008 04:41 PM

Există și IPF-ul built-in (pe care se bazează toate celălalte) pe care unii îl consideră la fel de bun ca iptables.

1. built-in mac os x este ipfw, nu ipf

2. corect e “celElalte”...

3. “celălalte” nu se bazeaza pe ipf (nici pe ipfw), functioneaza independent; poti avea activat doar app firewall, iar celalalt inactiv (fara nici un fel de reguli)

http://support.apple.com/kb/HT1810

[ Modificat: 26 Noiembrie 2009 01:23 AM de daniel forga ]
Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 5 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 19.06.09

domnu, lasati thread-urile sa moara in pace smile

 Semnătură 

<insert Apple products here>
“Too many people spend money they haven’t earned, to buy things they don’t want, to impress people they don’t like.” - Will Rogers

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: Chisinau, Republica Moldova
Macuser din: 09.07.06

Ma simt dator sa va povestesc o intimplarea in acest thread.
Am avut diferite probleme cu airportul lui macbookul pro al mau. Fiind el in garantie, dar si aflindume in Republica Moldova unde apple oficial nu este, am stat citeva luni fara wi-fi. Cind la urma m-am intors la Milano, unde este tot ce e necesar, m-am pornit imediat la service apple. Simtome au fost cele clasice ale probleme hardware, insusi probleme au fost legate de software. In practica e o problema care o creeaza netbarrier X5 intego cu Snow Leopard anumit la cartela airport express (asa m-a zis ingenerul de la apple). Nu e clar da ca cauza e faptul ca era concomitint instalata si little snitch, dar cred ca nu deoarece am dezactivat optiune “spyware” pe netbarrier X5, ceea care ar fi potut reprezenta un conflict intre programe cu acelasi area de operare.
In orice caz am aprofundat cunostintele mele asupra iptables, si dandume seama ca sunt prea complicate pentru mine, am redescoperit noobproof, o simpatica aplicatie care permite compilarea iptables in mod grafic, nu asa de usor ca NB X5 dar… asa e…In orice caz nu e un caz ca logul aplicatii e un sugator pentru copii mici (sper ca asa sa zice). Apple Italia mi a garantat ca aceasta aplicatie nu contine nici o estensie pentru kernel, si nu puote face nici un daun la sistema care nu puote fi stearsa cu un reset al aplicatii.
Intradavar dupa reinstalarea sistemii ex novo, cartela “airport express” se poarta foarte bine. NoobProof aceasta nu interfera de loc cu firewalull de sistema bazata pe aplicatii, e foarte puternica in posibilitati, si e opensource.
Salut.

 Semnătură 

iBook G3 300Mhz (primul iBook) fara firewire , 320 RAM, 10.4.11; MacBook Pro “Santa Rosa” 2.4 Ghz, 6 Gb RAM, 10.9

Profil