Discutii generale sectiune
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Daca ati votat intr-un topic varianta “alt/alta” scrieti si ce folositi! Ca sa pot adauga in poll, poate mai sunt si altii care folosesc acelasi soft.

Mai puneti si voi categorii de programe ca am cam epuizat deja ce mai folosesc eu si nu e prea specializat!

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Constanta
Macuser din: 18.10.05

Pentru conversie de filme din divx in mp4 de exemplu eu folosesc Roxio Popcorn

Semnătură 

Have an apple.
-It’s good for you!

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator

Am adaugat. Dar puneti recomandarile in fiecare topic, o sa fie mai usor de urmarit.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator

UP pentru macuserii care nu aveau vizibila sectiunea. Votati!

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Puneti va rog la fiecare poll o optiune care sa arate rezultatele. Din unele categorii de programe eu nu folosesc nimic, dar as vrea sa vad ce foloseste lumea, in ideea ca pe viitor as putea avea nevoie de un program dintr-ala.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator

Ah, da, ai dreptate. M-am gandit ca daca scriu wiki-ul ala cu rezultatele o sa-l fac frumos cu pie charturi si cu linkuri si cu preturi si cu o usoara interpretare a recomandarilor (de ex. de ce la editoarele de sunet sunt parrerile asa de impartite). Dar poate unii prefera sa-si faca propria parere, ai dreptate.

O sa adaug cand o sa am un pic de timp.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Administrator

Am facut primul draft al articolului. il gasiti aici: http://www.macuser.ro/index.php/wiki/Incepator-programe_recomandate/

Rog editorii WIKI sa intre si sa adauge diacritice si linkuri catre producatorii de soft. E preferabil sa punem linkuri catre devloper si nu catre versiontracker pentru ca asa e fair si pentru ca astfel aflam si de versiuni noi sau alte programe de la aceiasi producatori.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Ar trebui făcută o corecție la Little Snitch. În articol se spune că:
“O a doua optiune, fie alternativa fie complementara, este Little Snitch, care poate filtra traficul de intrare dar si de iesire din Mac.”

Little Snitch nu are niciun efect asupra traficului de intrare, el controlează numai traficul de ieșire. Așadar nu poate înlocui un firewall.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca, Satu Mare
Macuser din: 28.10.06

de mult n-am mai citit ceva cu asa mare interes. Felicitari pt interpretari

Semnătură 

Succesul este o chestiune de noroc ! ... intreaba orice ratat si iti va spune lucrul acesta.
Si pentru ratat: Norocul apare atunci cand Pregatirea se intalneste cu Oportunitatea si Curajul.

Macbook Air 13’, 1.7 Ghz i5, 4Gb RAM, 120 GB Flash
iPhone 5 Black, 16 Gb

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator
Tudor - 18 Iunie 2008 06:50 PM

Ar trebui făcută o corecție la Little Snitch.

Ai dreptate, am editat. Mai puneti corecturi, obsevatii si comentarii sau editati direct!

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca, Romania
Macuser din: 13.12.05

La rubrica “Pentru organizarea in colectii a acelor fotografii…” , programul se numeste KoffeePhoto, nu “Koffe Photo”. Eroarea de scriere nu este mare, dar incepatorul face copy / paste in google sau versiontracker sa gaseasca aplicatia. In rest, felicitari pentru initiativa si punere in practica.

Ohhh. Eu as mai fi facut o rubrica: Anume programe pentru schitat si organizat proiecte / workflow-uri (GTD = Getting Things Done), care abunda pe Mac, cum ar fi MindManager, Merlin, Novamind, etc. Sunt convins ca multi utilizatori fie le folosesc, fie chiar ar avea nevoie de asa ceva, daca ar sti ca exista.

Semnătură 

You’re on a Mac. If something seems complicated, you’re doing it wrong!

 Macbook Pro 13, 2010
 iPhone 5

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Administrator

Am modificat. Merci.
Ideea era ca sa aiba sub text link direct la producator. O sa aiba toate, daca mai ma ajuta cineva.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator
Xanthrax - 19 Iunie 2008 03:50 PM

Ohhh. Eu as mai fi facut o rubrica: Anume programe pentru schitat si organizat proiecte / workflow-uri (GTD = Getting Things Done), care abunda pe Mac, cum ar fi MindManager, Merlin, Novamind, etc. Sunt convins ca multi utilizatori fie le folosesc, fie chiar ar avea nevoie de asa ceva, daca ar sti ca exista.

Fa un poll!

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Administrator

Nu va ingramaditi cu editatul… se blocheaza sistemul, nu de alta.

Semnătură 

‹‹ Poll - Ce OS?!?      Poll - Image viewere ››