1 din 2
1
Uninstall help
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: ~/
Macuser din: 19.10.05

Stiu ca suna absurt, dar a incercat cineva sa instaleze Adobe Photoshop ?

Eu lucrez mai mult cu suita Macromedia, am instalat Photoshop doar ca sa vad cum se misca pe Mac. As dori sa stiu cum se dezinstaleaza. Am vazut ca sunt mai multe foldere prin Applications si Library, si mi-e frica sa nu fac vreo boacana :D

Semnătură 

I’m a graphic designer passioned by what I do. I also love photography and play keyboards and guitar in my virtual one man band smile)

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Eu doar am instalat aplicatii Adobe, fara sa le dezinstalez LOL  asa ca nu-ti pot da indicatii precise, mai ales ca depinde sub ce forma e installer-ul (doar pt. Photoshop, pentru suita Adobe CS, trial). Incearca una din urmatoarele variante:

1. Ruleaza din nou installer-ul, s-ar putea sa aiba optiune de dezinstalare. Eventual daca vezi vreun buton pe care scrie Install, tine apasat Alt, ca s-ar putea sa se transforme in Remove.

2. Daca nu mai ai nici o alta aplicatie Adobe instalata, da o cautare dupa “adobe” si sterge toate fisierele si folderele cu pricina.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Merci, am instalat decat Photoshop + ImageReady. Asta cu rularea din nou a installerului o stiam si eu, dar un functioneaza in cazul de fata.
Am instalat trialul de pe Adobe.com:D

Las ca ma descurc eu.

Semnătură 

I’m a graphic designer passioned by what I do. I also love photography and play keyboards and guitar in my virtual one man band smile)

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca
Macuser din: 11.10.05

...dar nu sterge decat ceva ce ar avea legatura cu photoshopul, poate mai gasesti si altceva pe acolo

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Cineva zicea ca producatorii de software care nu ofera un uninstaller pentru softul lor, ar trebui impuscati. Nici chiar asa, dar poate un sut in fund nu le-ar strica.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 14.10.05

fac rele mai mari decat aia producatorii de soft. subscriu insa la sut.

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: 

daca varianta de photoshop pe care ai instalat-o a avut forma .pkg (putin probabil…) o poti sterge cu DesInstaller http://krugazor.free.fr/software/desinstaller/DesInstaller.php

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Totusi ca sa nu fim alarmisti degeaba: e suficient sa stergi aplicatia din /Applications. Chiar daca ma raman unele fisiere prin Library, ele nu dauneaza absolut deloc. Cel mult ocupa spatiu, dar insignifiant.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

si poate totusi mai tarziu te mai gandesti sa pui photoshp din nou wink

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

pana atunci prefer sa am 400 MB Liberi. Sunt de acord cu voi ca poate o sa am nevoie, dar din moment ce eu imi fac toata treaba in Fireworks nu ii vad rostul. wink

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Tudor - 26 Octombrie 2005 08:13 PM

Cineva zicea ca producatorii de software care nu ofera un uninstaller pentru softul lor, ar trebui impuscati. Nici chiar asa, dar poate un sut in fund nu le-ar strica.

Șutul e valabil doar pentru aplicațiile/driverele care instalează și altceva decât aplicația în sine, de regulă vizibilă în /applications, eventual în alt loc, după gustul fiecăruia. Asta e valabil, mai ales, pentru drivere și alte utilitare care intră adânc în sistem și, dacă developerul e prost, se ajunge până la kernel panic (asus wl-167 g driver pe 10.4.2, e ok pe 10.3.9, poate și pe 10.4.0). În rest, dacă e o app drag-and-drop (adică majoritatea covârșitoare), ce rost ar mai avea un uninstaller? E drept că toate aplicațiile își aruncă fișiere ajutătoare în preferences și în application support, dar sunt ușor de identificat și de șters. Oricum, nu ocupă mai mult de10 kb/bucată.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Da, ma refeream la uninstaller pentru aplicatiile care au un installer.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

eu iubesc la OS X faza cu drag & drop install, dar photoshop… canci..
Oricum… Adobe sunt dezordonati in toate.. de ex interfata Photoshop… mi se pare foarte incarcata (ma refer la default setup), si greoaie. Dar cum spuneam.. fiecare cu preferintele lui.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Sa inteleg ca lucrezi cu Fireworks?

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

depinde cum privesti, photoshop este un program complex, este greoi atunci cand nu esti obisnuit cu interfata lui, dar este un lucru bun pt ca ai toate uneltele necesare la indemana

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Tudor - 27 Octombrie 2005 02:49 PM

Da, ma refeream la uninstaller pentru aplicatiile care au un installer.

Ei, sigur că da, dar chiar multe dintre acestea pur și simplu instalează o aplicație, eventual ceva fonturi. De ex., dacă instalezi AppleWorks, care îți pune și o suită enervantă de fonturi, îl poți copia pe alt calculator prin drag-and-drop. La fel NeoOffice… Iar cu iBakup îți poți salva setările specifice: testat (repetat), merge brici.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

1 din 2
1