1 din 4
1
Am facut un joc si l-am pus in AppStore. Se numeste Quadrix.
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 21.08.08

Scurta mea poveste in lumea developmentului pe iPhone se poate rezuma astfel:

Inceputul

M-am decis anul trecut prin toamna sa fac aplicatii pentru iPhone. Eram deja uimit de succesul uimitor al aplicatiilor gen Trism, Bejewled, etc. si socotind ca asa ceva nu e chiar imposibil de facut am trecut la fapte. Traiesc intr-un mediu in care respir tehnologii Microsoft si drumul invatarii noi platforme s-a dovedit la inceput foarte anevoios. Am cumparat o carte de pe amazon si am inceput sa citesc. Am citit, am citit si am rascitit dar nu am facut nimic practic. Dupa o luna m-am decis sa deschid pentru prima data Xcode si am incercat sa aplic ce invatasem. Inca o data m-am lovit de un mediu de dezvoltare diferit de ce eram obisnuit dar asta nu m-a facut totusi sa renunt. Dupa cateva zile prima aplicatie HELLO WORLD avea sa apara. De aici pana la ideea unui joc nu mai era decat un pas.

Creatia

Cu o sete inexplicabila am inceput sa codez la acest joc si facand un efort deosebit cateva zile la rand am reusit sa-l aduc intr-o forma apropiata de ceea ce este el azi. Cu totul dezvoltarea lui a durat vreo doua saptamani. Am avut bucuria de a vedea satisfactia catorva prieteni cand il jucau pe telefon, bucurie ce m-a impulsionat sa-l aduc pe AppStore.

Asteptarea

Procesul de inscriere ca dezvoltator pentru iPhone este unul anevoios. Am asteptat doua saptamani sa fiu acceptat in programul de dezvoltator autorizat. Conditiile de inscriere pentru dezvoltatorii din tarile precum Romania sunt foarte dubioase dar intr-un final ajungi sa te bucuri cand ai certificatul instalat pe calculator si sa uiti de toate neajunsurile de pe parcurs. Urmeaza o asteptare de o saptamana pentru revizuirea aplicatiei si o alta saptamana pana ce contractul de dezvoltator intra in efect. Una peste alta, am asteptat incepand de pe 3 ianuarie pana azi, 6 februarie formalitatile ce tin publicarea in AppStore.

Finalitatea

Am aflat azi ca jocul meu este in AppStore in final si am reusit sa vad finalitatea dorintei mele de anul trecut. E un sentiment tare misto si am simtit nevoie sa-l pun intr-un post pe forumul asta. Nu stiu de ce dar am facut-o. Pentru cei care vor sa vada ce a iesit am doua linkuri la dispozitie:

1) Linkul de “suport”: http://www.webcode.ro/quadrix/
2) Linkul de iTunes: http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=303515452&mt=8 de unde poti sa descarci aplicatia.

Astept parera voastra despre aplicatie,
Robert

[ Modificat: 24 Februarie 2009 02:44 AM de Administrator ]

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: București
Macuser din: 26.07.07

Felicitarile mele!

Chiar si numai pentru asta “THIS GAME IS DESIGNED AND PROGRAMMED IN ROMANIA” tocmai ce am descarcat aplicatia.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Mures
Macuser din: 06.05.08

Felicitari si la mai multe. Sa aratam lumii ca sintem si noi in stare ... de foarte multe chiar.
Bravo.

Semnătură 

MacBook Pro - MacBook White - iMac 24” - iMac 27”
1xAirport Extreme 2013 - 2xAirport Extreme DualBand - 1xAirport Extreme 802.11n - 4xAirport Express Airtunes 802.11n
iPhone 5S - iPhone 5 - iPhone 4S
iPod 8GB - iPad WiFi 16GB

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Chiar vorbeam cu cineva azi despre dezvoltarea unei aplicatii in RO. I-am zis ca in range-ul de 1-2$, o sa cumpar orice aplicatie facuta de un roman, daca are un minim de farama de graunte de “interesant”.

Felicitari! O incerc acum.

P.S. O pun in stire pe prima pagina a sitului, mai zi-ne din cand in cand cate un cuvant despre viata un developer de aplicatii iPhone in Ro. Eu unul sunt foarte interesat de info de cumparatori ( de unde sunt? cati sunt?), cum functioneaza AppStore-ul pentru un developer, merita timpul investit, daca s-ar apuca cineva sa scrie o aplicatie ce sfaturi i-ai da, si tot asa.

P.S.S. Daca vrei, dupa 2-3 saptamani (sa te dumiresti si tu), da un email la admin punct macuser la gmail si poate aranjam un interviu pentru sectiunea de interviuri. Ce zici? Cred ca si ceilati admini si alti macuseri ar fi interesati.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

Merci mult pentru feedback!

O sa pun maine aici cateva date din rapoartele de pe prima zi. Ar trebui sa fie disponibile mereu a doua zi dupa ora 11.00. O sa vedem atunci de unde si cati oameni au cumparat aplicatia.

Desprea partea cu intrebarile, raspund la eventuale intrebari fara nicio problema. Procesul de inscriere e descurajant intial dar ulterior se limpezeste totul. As fi mai mult decat incantat sa raspund si unui interviu pentru macuser. smile Pe tot timpul asta am fost si eu ajutat tot de un tip de pe forum (RFM) care a postat o aplicatie cu ceva vreme inaintea mea si mi-a dat tot felul de sugestii si indicatii.

Merci si tie RFM!

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator

http://www.macuser.ro/index.php/macuser08/fullarticle/quadrix_primul_joc_dezvoltat_pentru_iphone_in_romania/
sau http://www.macuser.ro

Eu am avut ceva probleme ca m-a delogat la link din Store Uk, nu mi-a luat parola pe Ro, nici n-a vrut sa treaca la loc, a trebuit sa-l caut manual dupa nume si sa-l cumpar (UK store).
Cum scriam, imi place la nebunie combinatia de bejeweled si puzzle-ul cu numere al copilariei. M-am jucat cu ala sute de ore. Practic nu exista dead end-uri, dar mi se pare un pic cam scurt timpul… e adevarat ca nu m-am concentrat mult, dar arata si rspunde bine. Poate fi o completa „pierdere de timp” ca Frenzic. smile

P.S. S-a facut si stickie. smile

[ Modificat: 07 Februarie 2009 06:44 AM de Administrator ]
 Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Targu Jiu
Macuser din: 04.11.05

WOW. Felicitari !!!

Semnătură 

MacBook Pro 13.3” i5 2.3Ghz

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

Apropos! Anul trecut si anul asta m-am intalnit personal cu autorul FRENZIC in Austria. E un super tip si am colaborat impreuna inainte de SDK pentru a face FRENZIC sa ruleze in Safari. A fost cel mai jucat webapp pe vremea aia. Am fost super mandru sa-mi vad aplicatia ruland in browser intr-un keynote Apple despre iPhone.

P.S. E cea mai din stanga in screenshotul atasat.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator

Hmmmm… nu stiu cum functioneaza review-urile de pe iTunes store. Cred ca au nevoie de aprobare…

Oh, well. Intra pe ITS UK cu prima ocazie smile.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
Din: London
Macuser din: 04.04.08

Felicitari Robert!! Succes in continuare! Si pe mine ma bate gandul sa ma apuc sa scriu dar nu prea am timp in perioada asta pana la vacanta de vara. Stiu programare C/C++, si ma gandeam sa vad cum e Cocoa(Touch) Imi spui si mie te rog ce carte mai exact ai cumparat de pe Amazon? Sunt o gramada si nu stiu ce sa aleg.

Sper ca nu consideri ca vreau sa-ti fac concurenta. Adica, nu e concurenta daca eu fac o aplicatie din alta categorie, nu?:)

Mersi,
Sorin

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

Cartea se numeste “Cocoa(R) Programming for Mac(R) OS X (3rd Edition)” si o poti gasi aici: http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0321503619/bignerdranch-20 . Nu este exact despre programarea pe iPhone ci despre realizarea de desktop apps. Este un bun punct de plecare pentru orice novice zic eu.

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 08.08.06

a aparut saptamana asta o carte despre iPhone SDK, o gasiti tot pe amazon.com

later edit: arata bine, nu am incercat inca aplicatia red face poate sunt “cheapskate”, ma intrebam daca nu poti face si o varianta LITE, gratis, ca un fel de demo, te-ar ajuta sa urci in clasament, sa capeti vizibilitate…

[ Modificat: 07 Februarie 2009 08:56 AM de Go2Mars ]
 Semnătură 

MBA 13”, MBP 15”, iMac 24” & Bose Companion 3
iPhone 6, iPhone 5, Bowers & Wilkins P3
iPad mini, Wi-Fi + Cellular
Time Capsule, Airport Express

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRank
Member
Din: San Diego, CA
Macuser din: 14.07.07

Să înțeleg că jocul nu merge pe iPod Touch 1st Gen?

Semnătură 

Once you go you never go back!

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 08.08.06

cum sa nu mearga??? sigur merge!

Semnătură 

MBA 13”, MBP 15”, iMac 24” & Bose Companion 3
iPhone 6, iPhone 5, Bowers & Wilkins P3
iPad mini, Wi-Fi + Cellular
Time Capsule, Airport Express

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRank
Member
Din: San Diego, CA
Macuser din: 14.07.07
Alexi1982 - 07 Februarie 2009 09:19 AM

cum sa nu mearga??? sigur merge!

În iTunes așa scrie!

Semnătură 

Once you go you never go back!

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: München
Macuser din: 30.05.08

Bravo, felicitari. Sa speram ca o sa reuseasca sa urce bine in topuri.
Ma gandeam si eu sa ma apuc de asa ceva si am dat de cartea asta :
http://www.amazon.com/iPhone-SDK-Application-Development-Applications/dp/0596154054/ref=pd_bbs_sr_3?ie=UTF8&s=books&qid=1233991368&sr=8-3
sau asta
http://www.amazon.com/iPhone-Action-Introduction-Web-Development/dp/193398886X/ref=pd_bbs_sr_6?ie=UTF8&s=books&qid=1233991631&sr=8-6
, din rewievs-uri pare ca sunt bune.

Semnătură 

dau doua beri goale pentru una plina

1 din 4
1

‹‹ Noul iPhone OS 3.0      GPS ››