Fisierele al caror nume incep cu PUNCT
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: ~/
Macuser din: 19.10.05

am si eu o intrebare: Fisierele al caror nume incepe cu “.”, si banuiesc ca sunt temp-uri… pot fi sterse ?
Se poate sa fac un workflow in Automator pentru a face acest lucru ?
Eu sunt obsedat de spatiu. Mai ales cand vad ca pe zi ce trece imi scade spatiul liber pe hdd.

Semnătură 

I’m a graphic designer passioned by what I do. I also love photography and play keyboards and guitar in my virtual one man band smile)

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05

Nu sunt temp-uri si nu le sterge! Au punct in fata ca sa fie invizibile, adica tocmai ca sa nu te joci cu ele!

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

stiu de ce au punctul, dar am presupus ca sunt temp-uri.
Merci.
I guess… this is TOPIC CLOSED :D

Semnătură 

I’m a graphic designer passioned by what I do. I also love photography and play keyboards and guitar in my virtual one man band smile)

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 11.10.05

temporarele au extensia .temp sau .tmp si cel mai usor mod de cautare este sa dai un Find (mar F) scrii in campul de cautare ” .temp ”  sau “.tmp” si dai Save. Iti va salva un Smart folder pe care, de cate ori il vei deschide iti va arata temorarele din HDD. Defapt la fiecare deschidere a folderului el face o cautare pe hard.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

stiu si eu ce sunt SmartFolders :D
Nu sunt chiar asa de newb :D

Intrebam doar pentru ca mi-am facut prostul obicei de a verifica inainte de a face ceva.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

nu de la fisierele alea se incarca discul tau… wink

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

ma gandeam eu :D

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

eu nu m-am uitat niciodata la spatiul care il am, nici de crescut nu cred ca creste..

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

adica?

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

adica am hdd=80gb impartit in 30-sistem si partitia 2 restul ramasi
sistemul imi ia cu programe, cateva jocuri si ce mai am 12 gb. de cand l-am pus nu a mai “crescut” peste cei 12gb, adica nimic in plus.
ma mai uit uneori cat am doar din cauza ca citesc pe aici tot felul de probleme si ma uit sa vad daca si mie mi se duce din spatiu, desi am destul de mult.

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
AlexBuga - 01 Noiembrie 2005 09:32 PM

ma gandeam eu :D

1. Dacă vrei să scapi de fișierele inutile, cu siguranță dot-files nu este un început bun.
2. Dacă vrei să scapi de cel puțin 450 mb, scapă de localizări, delocalzier.app își va face bine treaba, garantat; dacă ai făcut greșeala să pui toate driverele de imprimante, ai instalat cel puțin 280 MB (10.2) sau aproape 1 GB pe 10.3 și peste 1,2 GB pe Tigru; din păcate, aceste drivere nu le mai poție șterge decît prin clean install.
S-ar putea să fie îm jur de 2 GB inutili pe disc. Dacă ai mai pus și fonturile suplimentare, vreo 2,4 GB.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…