1 din 9
1
Tethering 3.0 prin Orange
  [ Ignoră ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 11.10.06

Rezolvarea unei “mici” probleme a omenirii, tethering cu iPhone 3.0 prin Orange:

Salvați fișierul și vi-l trimiteți dezarhivat prin email. Deschideți mail-ul pe iPhone și instalați profilul. Mai multe informații pe http://paslaru.org/2009/06/14/tethering-partajare-internet-de-la-orange-pe-iphone-os-3-0/

[ Modificat: 15 Iunie 2009 02:38 AM de thesound ]
Fișiere atașate
Tethering-OrangeRO.mobileconfig.zip  (Dimensiune Fişier 1 - Downloads: 197)
 Semnătură 

{……}

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 1 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Macuser din: 11.10.05
thesound - 15 Iunie 2009 02:34 AM

Rezolvarea unei “mici” probleme a omenirii, tethering cu iPhone 3.0 prin Orange:

Salvați fișierul și vi-l trimiteți dezarhivat prin email. Deschideți mail-ul pe iPhone și instalați profilul. Mai multe informații pe http://paslaru.org/2009/06/14/tethering-partajare-internet-de-la-orange-pe-iphone-os-3-0/

Așteptînd să am și eu un 3G, am sărit peste cele 120 de secunde și m-am oprit la 2 sticle de Ursus.

 Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 2 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bacău, România
Macuser din: 24.10.07
thesound - 15 Iunie 2009 02:34 AM

Rezolvarea unei “mici” probleme a omenirii, tethering cu iPhone 3.0 prin Orange:

Salvați fișierul și vi-l trimiteți dezarhivat prin email. Deschideți mail-ul pe iPhone și instalați profilul. Mai multe informații pe http://paslaru.org/2009/06/14/tethering-partajare-internet-de-la-orange-pe-iphone-os-3-0/

Pai Orange urmează să anunţe după 17 dacă permite sau nu tethering, aşa că... will wait! Oricum majoritatea dintre noi nu au deocamdată 3.0, dar nu maine-i poimâine cheese

 Semnătură 

If this town is just an Apple, then let me take a bite - MJ
_______
| iPhone 3G 8GB 3.0.1 | iPod Nano 4GB | Sony Vaio FZ4000 CTO
Most of my time: Helping people with special needs (Psychologist) | Making extra money (Audio Engineer - freelancer)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 3 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

Daca incarci acel profil nu merge MMS-ul ... deci , aceiasi poveste de cand a aparut prima versiune beta 3.0 ... ori una ori alta. Cine are 3.0 cel mai bine asteapta pana pe 17 si vede atunci daca se poate si tether sau nu (sau care sunt costurile aditionale pt. tether)

 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 4 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 11.10.06

3.0 GM se găsește pe torenți, nu e nici o problema. Despre Orange am un singur lucru să spun, tethering va fi pe bani și se va vinde ca extraopțiune. Probabil ca va fi vreo 10€ după părerea mea.

Despre mms nu ştiu ce sa zic oricum e o prostie, nu ştiu cine îl foloseşte…

 Semnătură 

{……}

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 5 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05

Eu o sa folosesc MMS la transferul de vcf-uri.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 6 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

In primul rand , eu nu as baga mana in foc ca 3.0GM este build-ul final (poate este dar ma indoiesc). Daca o sa fie sau nu extraoptiune ramane de vazut, si eu cred ca asa o sa fie dar mai e pana atunci . MMS-ul chiar este o tampenie si nu cred ca sunt asa de multi utilizatori al serviciului.

@altero : decat sa dau 19centi ca sa trimit un numar de telefon via mms , mai bine dau copy/paste la numar si il trimit prin sms.

 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 7 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 11.10.06
altero - 15 Iunie 2009 04:14 AM

Eu o sa folosesc MMS la transferul de vcf-uri.

... iar recipientul trebuie să aibă MMS-ul activat! Că dacă nu-l are, mai bine trimiți pe mail, tot aia e…

 Semnătură 

{……}

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 8 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 11.10.06
MirceaHR. - 15 Iunie 2009 04:22 AM

In primul rand , eu nu as baga mana in foc ca 3.0GM este build-ul final (poate este dar ma indoiesc)

7A341 este build-ul final, iar developerii l-au primit deja. Merge tot la ce s-a făcut reclamă, inclusiv Find my iPhone din MobileMe. Cine îl vrea, să caute după iPhone1,2_3.0_7A341_Restore.ipsw

Pe Gizmodo s-a vorbit mult pe tema asta… http://gizmodo.com/5285936/torrent-iphone-os-30-naming-guide-for-iphone-2g-3g-and-ipod-touch

 Semnătură 

{……}

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 9 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 14.10.05

Eu am la orange un abonament de 10 Euro pentru 1.5GB trafic pe luna. Am pus OS 3.0 GM, am instalat un mic fisier (poate chiar cel de sus, eu l-am luat de pe alt site) si am tethering fara nici o extraoptiune. Merge super.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 10 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 11.10.06
nevrozel - 15 Iunie 2009 06:07 AM

Eu am la orange un abonament de 10 Euro pentru 1.5GB trafic pe luna. Am pus OS 3.0 GM, am instalat un mic fisier (poate chiar cel de sus, eu l-am luat de pe alt site) si am tethering fara nici o extraoptiune. Merge super.

Mda, ziceam numai că Orange să dea drumu oficial doar pe ceva bănuți, cu tot cei 1,5 GB/lună incluși. Nici un operator nu vrea să scape așa o plăcintă...


..iar fișierul de mai sus e făcut de mine, cu iPhone Configuration Utility iar după aia ceva editări cu Property Editor. Cine vrea să se joace cu el, să-l deschidă cu Property Editor din Mac OS Developer Tools. Cine știe, poate o să găsească setarea pentru MMS cu tethering.

 Semnătură 

{……}

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 11 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

To: CORPORATE CUSTOMER OPERATIONS
Subject: Abonament nou iPhone

Dragi colegi,
 
In oferta iPhone este disponibil un nou tip de abonament, iPhone 20 si o noua optiune de date, modem iPhone.
 
Caracteristicile pachetului iPhone 20 sunt:
abonament lunar 20 euro (TVA inclus)
se ofera doar pentru o perioada contractuala de 24 luni
180 minute nationale incluse
50 SMS-uri nationale
10 MMS-uri nationale
500 MB trafic inclus
Caracteristicile optiunii modem iPhone:
taxa lunara 4 euro(fara TVA)
ofera posibilitatea utlizarii resurselor de date si pe modem, prin apn-ul special “modem” care va fi provizionat automat la activare
 ofera posibilitatea de a consuma din resursele disponibile de date, oricare ar fi acelea:
  traficul de date din pachetele iPhone
 traficul din optiunea iPhone de 10.5 euro
 orice alt abonament/optiune activa pe numarul clientului
 este compatibila cu orice alta optiune de date- Internet unlimited, Internet pe mobil, etc
 
Din data de 17 iunie va fi disponibil un nou soft pentru iPhone cu ajutorul caruia functia MMS va putea fi utilizata.
Softul va fi pus la dispozitia clientilor gratuit pentru download.
 
Acestea sunt conditile pt. tether. O data cu 3.0 se mai lanseaza si un abonament nou pt. iphone de 20euro(tva inclus) pentru o perioada de 24 luni (180 min nationale, 50 sms-uri nationale, 10 mms-uri nationale, 500 mb trafic) pret telefoane : 8GB 309€/16GB 390€

 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 12 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

nu o sa platesc niciodata 4 euro + TVA ca sa pot folosi iphone-ul ca modem(ocazional)

 Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 13 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

@thesound : nu te acuza nimeni ca ai facut ceva gresit in fisier smile mms+tether nu merg impreuna din cauza unui apn pe care orange RO nu il are, eu m-am chinuit cu fisierul .ipcc de mi-a venit rau si tot nu am reusit sa il fac; o data cu lansarea oficiala a optiunii mai mult ca sigur ca o sa mearge impreuna prin aceasta metoda.

@boboc : iti dai seama ca nu se inghesuie lumea la asemenea “oferta” pt. ca este o tampenie…sa platesc 4 euro /luna in plus ca sa folosesc traficul pe care deja il platesc ... Intelegeam daca acesti 4 euro se aplicau abonamentului nou de 20€ dar sa mai dau inca 4€ pe langa cei 40€ (sau 60€) e chiar nesimtire…oricum posibilitatea de folosi tether si fara voia orange exista…

 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 14 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Leiderdorp, The Netherlands
Macuser din: 22.10.05
thesound - 15 Iunie 2009 04:35 AM
MirceaHR. - 15 Iunie 2009 04:22 AM

In primul rand , eu nu as baga mana in foc ca 3.0GM este build-ul final (poate este dar ma indoiesc)

7A341 este build-ul final, iar developerii l-au primit deja. Merge tot la ce s-a făcut reclamă, inclusiv Find my iPhone din MobileMe. Cine îl vrea, să caute după iPhone1,2_3.0_7A341_Restore.ipsw

Pe Gizmodo s-a vorbit mult pe tema asta… http://gizmodo.com/5285936/torrent-iphone-os-30-naming-guide-for-iphone-2g-3g-and-ipod-touch

Eu am build-ul asta instalat dar nu gasesc optiunea de tethering… :(

 Semnătură 

Blog, blog, drog

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 15 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Iaşi
Macuser din: 28.03.09
boboc - 15 Iunie 2009 03:22 PM

nu o sa platesc niciodata 4 euro + TVA ca sa pot folosi iphone-ul ca modem(ocazional)

Nici eu, instalez dracia de mai sus si fac ceva pe el MMS, oricum n-am trimis vreunul niciodata smile

 Semnătură 

iPhone 6 16 Gb Silver
MBP Retina Late 2016 (TB), i5 3.1Ghz, 16 Gb RAM, 512 Gb SSD

Profil
 
   
1 din 9
1