9 din 9
9
Tethering 3.0 prin Orange
  [ Ignoră ]   [ # 121 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Brașov
Macuser din: 20.04.07
altero - 05 Iulie 2009 09:52 PM

Am resetat reteaua, am pus din nou fisierul lui thesound si acum imi merge din nou prin cablu. Prin Bluetoth tot nu vrea, nu vrea sa se conecteze la retea, e greyed out. Am pairuit din nou ifonu; am impresia ca e de la Mac, nu de la ifon.

Nu cred ca e de la mac, pentru ca asa imi facea si mie. Nu vroia sa mearga prin BT nici in ruptul capului, pana ieri seara cand a mers brusc, de la sine asa…

Ce-i nasol ca in modul tethering, la un moment dat (cand se incinge telefonul), nu mai incarca si ramai fara baterie… Am patit asta prima oara tot ieri…

 Semnătură 

iMac G3, 333MHz, 192MB Ram, 20GB HDD, CD-Rom
PowerMac G4, dual 1GHz, 2GB Ram, 2x80GB HDD, Philips DVD-RW, 17” Samsung 710v
iMac mid-2011, 2,5GHz QC, 20GB Ram, 500GB HDD, ASUS Bluray writer
Time Capsule 500GB/vintage AirPort Snow
ASUS RT-N66U “Dark Knight”
iPad 2 16GB WiFI
HP Pre3 2.2.4 biatches!!!/iPhone 4/Galaxy Nexus
external iSight
iPod Shuffle 512MB (plastic)/1GB (alu)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 122 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Buc
Macuser din: 10.01.08

executat. merge. merci

 Semnătură 

MacBook Pro 13”, I5, 2,9 Ghz Retina - Touch Bar
iPad 2

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 123 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bacău, România
Macuser din: 24.10.07

Mi-am activat şi eu opţiunea Tethering de la Orange… să văd cum merge!
Îmi este necesară această modalitate de conectare la internet pentru 2-3 săptămâni, cu concediul, şi vreau să funcţioneze optim… în rest mi se pare de rahat, sincer cheese

 Semnătură 

If this town is just an Apple, then let me take a bite - MJ
_______
| iPhone 3G 8GB 3.0.1 | iPod Nano 4GB | Sony Vaio FZ4000 CTO
Most of my time: Helping people with special needs (Psychologist) | Making extra money (Audio Engineer - freelancer)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 124 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bacău, România
Macuser din: 24.10.07

Funcţionează ok. Se încălzeşte ca naiba. Şi… nu consumă din abonamentul de date adică acel contor de la Cellular Data Network nu se modifică când folosesc tethering-ul. Se modifică în schimb dacă utilizez internetul direct de pe telefon rolleyes . E normal?

Voi aţi văzut în vreun tutorial, în vreun manual să spună că pentru a funcţiona tethering prin iPhone, pe lângă setările de reţea, trebuie să ai şi iTunes instalat? Eu nu am găsit aşa ceva şi am încercat folosirea pe un alt laptop din casă şi… NU MERGE! Mi s-ar fi părut normal să fie precizat detaliul acesta.

 Semnătură 

If this town is just an Apple, then let me take a bite - MJ
_______
| iPhone 3G 8GB 3.0.1 | iPod Nano 4GB | Sony Vaio FZ4000 CTO
Most of my time: Helping people with special needs (Psychologist) | Making extra money (Audio Engineer - freelancer)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 125 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 31.07.09

In OS 3.1 va aparea un contor de date pentru traficul facut prin tethering, pana atunci ai grija.

 Semnătură 

peace of mind.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 126 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 17.01.09

Pana la urma cât net consuma? Mail, Chat + reader, fără YouTube

 Semnătură 

MacBook Air (2011)
Iphone 4
iPod shuffle (castigat la tombola macuser :D)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 127 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.01.09
thesound - 15 Iunie 2009 02:34 AM

Rezolvarea unei “mici” probleme a omenirii, tethering cu iPhone 3.0 prin Orange:
Salvați fișierul și vi-l trimiteți dezarhivat prin email. Deschideți mail-ul pe iPhone și instalați profilul. Mai multe informații pe http://paslaru.org/2009/06/14/tethering-partajare-internet-de-la-orange-pe-iphone-os-3-0/

Salut!

As avea nevoie de ajutor in problema de mai sus cu internetul Orange de pe cartela folosita in iPhone 3G:
Am ajuns la trimiterea fisierului despachetat prin e-mail, dar cum sa-l instalez pe telefon?

Merci,
BDA

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 128 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.01.09

Ma refer la fisierul atasat mesajului de deschidere a topic-ului, care nu se aduce prin citare.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 129 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.01.09

Am incercat instalarea fisierului atasat la deschiderea topic-ului, despachetat si trimis prin mail, dar imi da eroare:
“safari could not install a profile due to an unknown error”
Am gasit pe forumuri parerea ca proxy poate deranja, de aceea am sters ransurile care se refera la proxy, asa:
https://www.dropbox.com/s/5r3kx9ujmmj8972/Tethering-OrangeRO_noproxy.mobileconfig?dl=0
Din pacate imi da aceeasi eroare. Va rog sa ma lamuriti cum altfel trebuie procedat?

Profil
 
   
9 din 9
9