2 din 9
2
Tethering 3.0 prin Orange
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

nu stiu cine mai foloseste mms in ziua de azi,prefer mail-ul

 Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 17 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Brașov
Macuser din: 20.04.07
MirceaHR. - 15 Iunie 2009 03:06 PM

Caracteristicile optiunii modem iPhone:
taxa lunara 4 euro(fara TVA)
ofera posibilitatea utlizarii resurselor de date si pe modem, prin apn-ul special “modem” care va fi provizionat automat la activare
 ofera posibilitatea de a consuma din resursele disponibile de date, oricare ar fi acelea:
  traficul de date din pachetele iPhone
 traficul din optiunea iPhone de 10.5 euro
 orice alt abonament/optiune activa pe numarul clientului
 este compatibila cu orice alta optiune de date- Internet unlimited, Internet pe mobil, etc
 

Eu înțeleg de aici că degeaba am eu abonament dedicat de date, tot trebuie să le plătesc 4 euro (plus TVA, firește), că așa vrea mușchii lor. Dacă fac tether cu orice alt smartphone e moca, dar dacă am iPhone ia să tragă ei pielea dă pă mine…

Mircea, că tu ești mare guru wink, zi-mi, te rog, cum o să pot eu să am OS 3 fără jailbreak, dar cu tether - nu mă interesează MMS -?

Mersi.

 Semnătură 

iMac G3, 333MHz, 192MB Ram, 20GB HDD, CD-Rom
PowerMac G4, dual 1GHz, 2GB Ram, 2x80GB HDD, Philips DVD-RW, 17” Samsung 710v
iMac mid-2011, 2,5GHz QC, 20GB Ram, 500GB HDD, ASUS Bluray writer
Time Capsule 500GB/vintage AirPort Snow
ASUS RT-N66U “Dark Knight”
iPad 2 16GB WiFI
HP Pre3 2.2.4 biatches!!!/iPhone 4/Galaxy Nexus
external iSight
iPod Shuffle 512MB (plastic)/1GB (alu)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 18 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

@szlaeyer : vezi primul post din thread-ul asta. Metoda descrisa de ‘thesound’ este singura la ora actuala pe care o stiu si eu.

 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 19 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Kaiserslautern, DE
Macuser din: 28.10.07

Raspund eu daca nu se supara MirceaHR.
Fiindca ai eu sunt in acelasi caruta ca shi szlaeyer.
Trebuie sa ii faci un Shift-Update cu softul ce s-a specificat mai sus iPhone1,2_3.0_7A341_Restore.ipsw GM-build
Fiind vorba de un Update, programele nu ti se sterg, deci nu pierzi nici date nici muzica.
Dar eu totusi iti sfatuiesc sa ii faci un backup la datele de pe telefon.
Dupa ce s-a updatat trebuie sa faci chestia cu fisierul mobile config de la inceputul topicului.
Asa ai tethering, OS 3.0, si un iPhone 3G nejailbreakuit la fel ca in situatia mea. Uite o poza cu telefonl meu intretimp ce tether-uiam.
Bafta. daca ai alte intrebari cu mare placere.

 Semnătură 

MacMini(Late 2009) 2.53 Ghz
Macbook Unibody (Late 2008)+OCZ Agility 3/60gb 2.4 Ghz

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 20 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Brașov
Macuser din: 20.04.07
RedAN6EL - 15 Iunie 2009 05:11 PM

Rasound eu daca nu se supara mircea.
Fiindca ai eu sunt in acelasi caruta ca shi szlaeyer.
Trebuie sa ii faci un Shift-Update cu softul ce s-a specificat mai sus iPhone1,2_3.0_7A341_Restore.ipsw GM-build
Fiind vorba de un Update, programele nu ti se sterg, deci nu pierzi nici date nici muzica.
Dar eu totusi iti sfatuiesc sa ii faci un backup la datele de pe telefon.
Dupa ce s-a updatat trebuie sa faci chestia cu fisierul mobile config de la inceputul topicului.
Asa ai tethering, OS 3.0, si un iPhone 3G nejailbreakuit la fel ca in situatia mea. Uite o poza cu telefonl meu intretimp ce tether-uiam.
Bafta. daca ai alte intrebari cu mare placere.

Mersi pentru răspuns. Mai aștept două zile, să văd cu o să fie cu versiunea oficială și după aia văd ce variantă adopt.

 Semnătură 

iMac G3, 333MHz, 192MB Ram, 20GB HDD, CD-Rom
PowerMac G4, dual 1GHz, 2GB Ram, 2x80GB HDD, Philips DVD-RW, 17” Samsung 710v
iMac mid-2011, 2,5GHz QC, 20GB Ram, 500GB HDD, ASUS Bluray writer
Time Capsule 500GB/vintage AirPort Snow
ASUS RT-N66U “Dark Knight”
iPad 2 16GB WiFI
HP Pre3 2.2.4 biatches!!!/iPhone 4/Galaxy Nexus
external iSight
iPod Shuffle 512MB (plastic)/1GB (alu)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 21 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05

Da, m-ati convins, nu merita MMS, nici macar pentru trimis vcf-uri. Una la mana, costa; doi la mana, trebuie ca ambele parti sa aiba activat MMS, ceea ce nu se intampla.
Chestia e ca situatia aia penibila, cand stau langa unul cu iPhone si vreau sa ne dam contactele, tot nu se rezolva cu trimisul prin mail sau SMS: “da si mie adresa ta”, “ce numar ai?”... Nasol.

Cu tethering-ul fara voia lui borange, nu o sa detecteze flacaii smecheria?

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 22 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Kaiserslautern, DE
Macuser din: 28.10.07

altero

nu sunt sigur daca se detecteaza sau nu. din moment dat ce tu il folosesti pe iphone acelasi apn=“internet” si pentru navigarea pe iphone si si navigarea pe calculator, nu cred ca isi pot da seama. eventual din traficul pe care il faci, dar nici aici nu prea se pot prinde, fiindca e cam acelasi trafic si pe iphone, si si la comp , daca folosesti tethering-ul. Ei isi pot da seama doar daca tu in locul apn-ului de tethering bagi apn=“modem” cum era scris mai sus, pot ei sa faca diferenta ca tu folosesti internetul partajat(ca asa se numeste in romaneste smile) )
Deci facand ranspunsul meu mai scurt: Ei stiu doar pentru ce folosesti internetul doar daca folosesti alt apn: mms(MMS), internet(3G, Edge, pe telefon), modem(partajare cu PC/MAC).

Sper ca m-ati inteles smile

 Semnătură 

MacMini(Late 2009) 2.53 Ghz
Macbook Unibody (Late 2008)+OCZ Agility 3/60gb 2.4 Ghz

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 23 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

@RedAN6EL : Nu recomand update la 3.0 , recomand restore si set-up asta new phone. Multi au facut update, si s-au trezit ca ba nu le merge mms-ul, ba nu apareau castile BT in iPod etc….cel mai sigur restore si set uo as new phone.

vcf-uri o sa putem trimite si prin BT  (intre 2 iphone-uri macar, desi nu vad de ce nu am putea si cu un nokia)

Nu cred ca au cum sa isi dea seama…si nu vad cum ar putea sa ma traga la raspundere… scrie undeva de iphone ca are modem ... nu scrie, pt. ca anul trecut nu exista optiunea ...

 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 24 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Timișoara
Macuser din: 11.10.06
altero - 15 Iunie 2009 05:49 PM

Chestia e ca situatia aia penibila, cand stau langa unul cu iPhone si vreau sa ne dam contactele, tot nu se rezolva cu trimisul prin mail sau SMS: “da si mie adresa ta”, “ce numar ai?”... Nasol.

Încearcă Mover, e free: http://infinite-labs.net/mover/

 Semnătură 

{……}

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 25 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Kaiserslautern, DE
Macuser din: 28.10.07
MirceaHR. - 15 Iunie 2009 06:20 PM

@RedAN6EL : Nu recomand update la 3.0 , recomand restore si set-up asta new phone. Multi au facut update, si s-au trezit ca ba nu le merge mms-ul, ba nu apareau castile BT in iPod etc….cel mai sigur restore si set uo as new phone.

vcf-uri o sa putem trimite si prin BT  (intre 2 iphone-uri macar, desi nu vad de ce nu am putea si cu un nokia)

Nu cred ca au cum sa isi dea seama…si nu vad cum ar putea sa ma traga la raspundere… scrie undeva de iphone ca are modem ... nu scrie, pt. ca anul trecut nu exista optiunea ...

@MirceaHR.
Asta ramane la optiunea tuturora. Eu am facut Update. Si folosesc casti Bluetooth(Headset & A2DP), nu am avut probleme. MMS nu prea folosesc. dar pana acuma oridecate ori am testat(trimis/primit) a functionat.
Normal ca cel mai sanatos este un COMPLETE RESTORE, si set as new. Dar la mine sunt prea multe setari, in aplicatii pe care nu am chef sa le setez de fiecare data(doar in cazul in care chiar e necesar.)

Poate cei ce au avut probleme au fost cei cu Jailbreak, sau iPhone-uri decodate.
Am zis ca la mine este nejailbreakuit, cu App-uri cumparate oficial din App-Store RO, si cum ti-am mai zis, Update-ul a mers fara nici o problema, si la fel dupa aia, faia crashuri, si fara buguri grin

Carrier logo-ul este un mic hack, ceea ce nu necesita Jailbreak.
CUM nici raspunsul meu, si nici cel de dinaintea mea nu prea tine de Partajare/Tethering in OS 3.0, imi cer scuze de la administori si daca doreste cineva sa discutam, sa deschidem un nou topic, sau sa mutam intr-un topic deja existent.

Bafta

 Semnătură 

MacMini(Late 2009) 2.53 Ghz
Macbook Unibody (Late 2008)+OCZ Agility 3/60gb 2.4 Ghz

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 26 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

Noi discutam de transfer prin BT… mover e prin wi-fi (poate dupa 3.0 ii fac un update si merge si prin BT) . Singura aplicatie pe care o stiu (dar nu este inca in app store) care transfera prin BT este beam it! (dar nu merge decat intre iphone-uri momentan, avand in vedere ca nu este inca gata aplicatia se poate schimba si treaba asta)

 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 27 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Mover nu e solutia… din mai multe motive evident: recipientul trebuie sa aiba iPhone si sa aiba si el instalata aplicatia. Nu mai vorbesc de WiFi-ul de pe strada care ar trebui sa apara magic.

Eu vad 2 solutii:
1. Mail draft cu datele tale, pe care il trimiti la adresa interlocutorului
2. mai simplu: iti urci pe .me VCF-ul si trimiti pe SMS linkul de genul http://tr.im/owF9 sau tr.im/owF9 iar acolo e vcf-ul care se va descarca sau deschide (evident, nu pe OS 2.2.0, poate pe OS 3?).

 Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 28 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Grotania, Bucuresti
Macuser din: 15.06.07

In iTunes 8.2 nu se mai pot incarca fisiere .ipcc (carrier settings) modificate ; daca incerci sa incarci un fisier custom .ipcc (unul care sa te lase sa folosesti mms si tether sa zicem ) nu iti da voie iTunes. Ca sa iti permita iTunes sa incarci un fisier .ipcc custom deschizi terminalul si scri : defaults write com.apple.iTunes carrier-testing -bool TRUE  
Dupa care, conectezi iPhone-ul la iTunes, ii dai alt+update si selectezi fisierul dorit, dupa care inchizi si deschizi telefonul . Eu numai am niciun fisier ipcc custom ca il pun aici(si chiar daca aveam era la fel ca si cel facut de thesound, fie mms fie tether mergea ) dar sunt convins ca in zilele ce urmeaza o sa fie postate prin diverse locuri .

@Huk: Degeaba dai share la un vcf prin mobile me. in clipa care vrei sa deschizi linkul safari iti spune “safari cannot download this file” (in cazul unui smartphone se poate cu siguranta, nu e cazul iPhone-ului)

[ Modificat: 15 Iunie 2009 07:17 PM de mirceahr ]
 Semnătură 

I take no joy in this, but I see no other way.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 29 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Leiderdorp, The Netherlands
Macuser din: 22.10.05

am rezolvat-o cu tethering iar MMS probabil ca merge dar nu il folosesc oricum insa am o intrebare. E posibil sa mearga tethering prin usb la un laptyop cu windoze xp pe care u este iTunes instalat?

 Semnătură 

Blog, blog, drog

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 24.03.08

de la Orange citire:

Noua versiune de software OS 3.0 pentru iPhone, cu peste 100 de noi imbunatatiri, poate fi descarcata si de utilizatorii din Romania incepand din 17 iunie.
Printre cele mai asteptate functii se numara posibilitatea de transmitere a mesajelor multimedia si utilizarea terminalului ca modem pentru conectarea la internet de pe un computer.
Clientii Orange care achizitioneaza noul abonament dedicat iPhone de 20 de euro (TVA inclus) primesc si 10 mesaje multimedia incluse in abonament, pe langa 180 de minute in orice retea natională oricand, 50 de mesaje scrise si 500 MB pentru browsing de internet direct pe telefonul mobil. Noul abonament iPhone poate fi achizitionat exclusiv din magazinul online pana pe 23 iunie.
Utilizatorii iPhone care doresc sa se conecteze la internet de pe un laptop sau desktop isi pot activa o optiune lunara în valoare de 4 euro (fara TVA), care le permite sa isi foloseasca telefonul ca modem si sa consume din traficul de date inclus în abonament sau în optiunile activate.
Odata cu descarcarea celei mai recente versiuni de software, clientii Orange se pot bucura de multitudinea de functii noi ale telefonului lor iPhone, precum meniul in limba romana, funcţia Copy, Cut şi Paste, cautare in casuta de e-mail, agenda sau calendar, vizualizarea pe orizontala a casutei de e-mail, a mesajelor, notitelor si paginilor deschise cu browserul Safari® si multe altele.
Mai multe detalii sunt disponibile la adresa http://www.orange.ro/iPhone.

 Semnătură 

iMac 21,5”, 2.5G (mid 2011)
iPhone 6, iPhone 5s
iPad 3, iPad Pro
iPod Nano G6, iPod Nano G3

Profil
 
   
2 din 9
2