2 din 55
2
Probleme iPhone aparute dupa proceduri nerecomandate de Apple
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 10.02.08
Administrator - 21 Iunie 2009 05:42 AM

Hmmm… Ar fi trebuit sa fie deja sticky…

Moderatorii o sa mute discutiile cu “problemele grave” pe care userii si le fac cu mana lor. Astfel n-o sa mai fie zeci de topicuri cu aceeasi problema datorata metodelor descrise.

hai, hai, nu fiti rai, ca nu cred ca suntem un public minoritar.. tocmai ca suntem indeajunsi de mac lovers incat vrem sa ni-l personalizam pana la ultima suvita.. chiar asa, ne aruncati pe un singur topic.. :-<

@nevergone - cat despre problema ta, ieri ce mi-am bagat si eu 3.0u’ pe 2G-ul meu (nu am retinut tu ce iPhone folosesti) si m-am tot lovit de vreo 20 de ori de eroarea 1600.. iata-mi solutia mea.. in timp ce faci custom firmwareu in Pwnge Tool, la sfarsit te intreaba ceva de genul “Has your iphone been pwnd before? If ur not sure, press no”.. Eu tot apasam pe da, pentru ca a mai fost, si cand il bagam singur in DFU Mode si dadeam Option + Restore din iTunes bang - Error 1600.. dupa ce-am incercat o mie de variante diferite, am incercat sa refac Custom Firmwareu ala si in momentul cand imi apare “Has ur iphone, bla blaaa”, am dat no, si ma asistat el la intrarea in DFU Mode, deschizandu-mi ulterior iTunes si Problem Solved! l-a luat..
Deci daca ai generatia 1 de iphone, poti sa-i faci ce vrei, merge 3.0u’.. daca nu, stay posted!

 Semnătură 

“Mr. Wizard! Get me the hell out of here!”

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 17 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.04.09
virus_luci - 21 Iunie 2009 01:23 AM

pai faci customu firmwareul pt 2.2 ...
Conectezi iphone care e 3.0 (la mac) -> il bagi in dfu mode -> dupa care instalezi itunes 8.02 eu asta am . . . -> bagi 2.2 si ar trebui sa mearga
Sa ai grija sa stergi folderele si toate chichitele pe care si le-a facut itunes 8.2

nu am MAC , am doar PC cu windows XP si am incercat si tot error 1600 am primit :| ...alte sugestii ?

 Semnătură 

iPhone 3G 16GB Black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 18 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Pipera
Macuser din: 11.02.08

pt windows tocmai au scos baietii programul de jailbreak, http://www.iclarified.com

 Semnătură 

MacBookPro 4.1 Intel Core2Duo 2.4 GHz, 2GB RAM, 120 SSD
iPhone 3.0 8Gb
HTC One M8 - Android 5
Samsung Galaxy Note 10.1 N8000

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 19 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.04.09
virus_luci - 21 Iunie 2009 08:11 PM

pt windows tocmai au scos baietii programul de jailbreak, http://www.iclarified.com

faza e ca i-am facut jailbreak,dar am in continuare probleme la el ... nu merge super x-sim-ul ... nu merge wi-fi si nu merge GPS-ul(am instalat motingXGPS prin iTunes si nu merge gps-ul,sta si toooot cauta la sateliti fara a avea rezultate)

 Semnătură 

iPhone 3G 16GB Black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 20 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.04.09
Sergioo - 21 Iunie 2009 06:29 AM
Administrator - 21 Iunie 2009 05:42 AM

Hmmm… Ar fi trebuit sa fie deja sticky…

Moderatorii o sa mute discutiile cu “problemele grave” pe care userii si le fac cu mana lor. Astfel n-o sa mai fie zeci de topicuri cu aceeasi problema datorata metodelor descrise.

hai, hai, nu fiti rai, ca nu cred ca suntem un public minoritar.. tocmai ca suntem indeajunsi de mac lovers incat vrem sa ni-l personalizam pana la ultima suvita.. chiar asa, ne aruncati pe un singur topic.. :-<

@nevergone - cat despre problema ta, ieri ce mi-am bagat si eu 3.0u’ pe 2G-ul meu (nu am retinut tu ce iPhone folosesti) si m-am tot lovit de vreo 20 de ori de eroarea 1600.. iata-mi solutia mea.. in timp ce faci custom firmwareu in Pwnge Tool, la sfarsit te intreaba ceva de genul “Has your iphone been pwnd before? If ur not sure, press no”.. Eu tot apasam pe da, pentru ca a mai fost, si cand il bagam singur in DFU Mode si dadeam Option + Restore din iTunes bang - Error 1600.. dupa ce-am incercat o mie de variante diferite, am incercat sa refac Custom Firmwareu ala si in momentul cand imi apare “Has ur iphone, bla blaaa”, am dat no, si ma asistat el la intrarea in DFU Mode, deschizandu-mi ulterior iTunes si Problem Solved! l-a luat..
Deci daca ai generatia 1 de iphone, poti sa-i faci ce vrei, merge 3.0u’.. daca nu, stay posted!

Deci acum am dat ‘erase all content and settings’ , acum trebuie sa iau pwnage tools 2.2 si sa imi fac un custom firmware , iar apoi dau restore cu iTunes ???

 Semnătură 

iPhone 3G 16GB Black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 21 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 10.02.08

@nevergone - eu ti-am zis cum am procedat, intre timp l-am mai facut inca o data, iar am avut error 1600 si iar am procedat precum ti-am zis si asta parea sa fie problema.. ia-ti tot ce-ti trebuie pentru 3.0, (vezi iclarified, linku care ti-i l-au dat baietii pe-aici..) si mergi cu tutorialul pana la capat.. cand te intreaba “has ur iphone been pwnd before” dai no, si te va asista sa intri in DFU mode deschizand-u-ti apoi iTunes automat.. nu ar trebui sa mai ai nici o problema.. asa am rezolvat eu, DAR ATENTIE! asta e pentru 2G, adik prima generatie de iPhone, cel cu spatele de aluminiu.. pentru 3G e alta varianta.. zic asta pentru ca tot n-ai specificat ce generatie ai tu!
keep us posted smile

 Semnătură 

“Mr. Wizard! Get me the hell out of here!”

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 22 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.04.09
Sergioo - 21 Iunie 2009 10:27 PM

@nevergone - eu ti-am zis cum am procedat, intre timp l-am mai facut inca o data, iar am avut error 1600 si iar am procedat precum ti-am zis si asta parea sa fie problema.. ia-ti tot ce-ti trebuie pentru 3.0, (vezi iclarified, linku care ti-i l-au dat baietii pe-aici..) si mergi cu tutorialul pana la capat.. cand te intreaba “has ur iphone been pwnd before” dai no, si te va asista sa intri in DFU mode deschizand-u-ti apoi iTunes automat.. nu ar trebui sa mai ai nici o problema.. asa am rezolvat eu, DAR ATENTIE! asta e pentru 2G, adik prima generatie de iPhone, cel cu spatele de aluminiu.. pentru 3G e alta varianta.. zic asta pentru ca tot n-ai specificat ce generatie ai tu!
keep us posted smile

Nu stiu de ce dar aveam impresia ca am specificat ... am un iPhone 3G 16GB Modem Firmware 04.26.08

 Semnătură 

iPhone 3G 16GB Black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 23 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Pipera
Macuser din: 11.02.08

haha pai am vorbit degeaba smile) si te-ai stresat degeaba !
Pt 3G nu se poate face unlock la 3.0
GOLDEN RULE: If you are using a 3G iPhone with yellowsn0w and rely on yellowsn0w to obtain cellular service, then you should NOT use redsn0w right now. Ultrasn0w (the 3G carrier unlock) is not included with this release and therefore your baseband will be locked and unable to use an operator other than the official one it was bought for. UltraSn0w will be released via APT (cydia and icy) soon. If you have an original iPhone (1st generation) then 3.0 carrier unlock works with this redsn0w release.

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=4301 asta e jailbreak pt windows cu redsnow

pwnagetool 3.0 nu a aparut inca, pentru windows !

[ Modificat: 21 Iunie 2009 10:45 PM de virus_luci ]
 Semnătură 

MacBookPro 4.1 Intel Core2Duo 2.4 GHz, 2GB RAM, 120 SSD
iPhone 3.0 8Gb
HTC One M8 - Android 5
Samsung Galaxy Note 10.1 N8000

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 24 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.04.09
virus_luci - 21 Iunie 2009 10:42 PM

haha pai am vorbit degeaba smile) si te-ai stresat degeaba !
Pt 3G nu se poate face unlock la 3.0
GOLDEN RULE: If you are using a 3G iPhone with yellowsn0w and rely on yellowsn0w to obtain cellular service, then you should NOT use redsn0w right now. Ultrasn0w (the 3G carrier unlock) is not included with this release and therefore your baseband will be locked and unable to use an operator other than the official one it was bought for. UltraSn0w will be released via APT (cydia and icy) soon. If you have an original iPhone (1st generation) then 3.0 carrier unlock works with this redsn0w release.

ma stresez ca stau cu el degeaba ... l-am cumparat si nu il pot folosi mai deloc ... nu merge wi-fi pe firmware 3.0, nici GPS si nici nu pot sa vorbesc la el( nici nu stiu cum se aude ca telefon :| ) ma chinui sa ii fac downgrade , sa vad daca imi merge wi-fi-ul ...dar aceeasi eroare 1600 mereu :|

iPhone 3G 16GB Black,a fost folosit cam 2-3 luni de vechiul utilizator,arata de nota 9.5/10 si am si un super x-sim la el si incarcator+cablu de date ,si inainte sa mi-l vanda mie,i-a facut update la 3.0 si jailbreak , daca e cineva interesat sa il cumpere,astept oferta pe privat ca nu prea am timp de el ca sunt ocupat cu bacul de maine .

 Semnătură 

iPhone 3G 16GB Black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 25 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.04.09

Am dat ‘ERASE ALL CONTENT & RESTORE’ si apoi l-am conectat in DFU mode , am incercat cu iTunes 8.0.2 sa dau restore(SHIFT+restore) si sa aleg firmware 2.2.1 si vesnica eroare ... 1600 :| . habar nu am ce sa ii mai fac .

 Semnătură 

iPhone 3G 16GB Black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 26 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 02.02.07

va rog sa-mi clarificati si mie ceva :

mie nu-mi merge YouTube (WiFi) dar imi merge Location in Maps (si pe WiFi si pe GPRS)

(vedeti atasamentele)

PwnageTool_3.0.dmg

- Restore din iTunes cu IPSW Original Apple
- cu PwnageTool_3.0 am facut Custom IPSW
- Restore in iTunes cu IPSW Custome facut cu PwnageTool_3.0
- totul merge super OK cu exceptia YouTube

acum am nevoie de clarificari :

care e diferenta intre PwnageTool 3.0 si redsn0w-mac 0.7.2

ce adica nu e bine ca am folosit PwnageTool 3.0 ???

nu inteleg mai nimic

daca folosesc redsn0w-mac 0.7.2 o sa-mi mearga si YouTube ?

si cu PwnageTool 3.0 nu merge YouTube

sau

PwnageTool 3.0 - aceeasi chestie numai ca are mai multe optiuni ?
redsn0w-mac 0.7.2 - e aceeasi chestie numai ca mai rapida mai pe scurt ?

[ Modificat: 22 Iunie 2009 05:58 PM de LST ]
 Semnătură 

iPhone 4 [32G]
2 x iMac 2012 27” i7 3.4Ghz 32GB OS X Mavericks
1 x MacBook Pro 2012 i7 2.6Ghz 8GB Anti-Glare OS X Mavericks
1 x iMac White 2GHz Intel Core 2 Duo 4GB OS X Snow Leopard
0 (zero) x Windoze Micro$oft from 2007

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 27 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 11.11.08

Cu redsn0w merge si YouTube.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 28 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 10.02.08
LST - 22 Iunie 2009 05:55 PM

va rog sa-mi clarificati si mie ceva :

mie nu-mi merge YouTube (WiFi) dar imi merge Location in Maps (si pe WiFi si pe GPRS)

(vedeti atasamentele)

PwnageTool_3.0.dmg

- Restore din iTunes cu IPSW Original Apple
- cu PwnageTool_3.0 am facut Custom IPSW
- Restore in iTunes cu IPSW Custome facut cu PwnageTool_3.0
- totul merge super OK cu exceptia YouTube

acum am nevoie de clarificari :

care e diferenta intre PwnageTool 3.0 si redsn0w-mac 0.7.2

ce adica nu e bine ca am folosit PwnageTool 3.0 ???

nu inteleg mai nimic

daca folosesc redsn0w-mac 0.7.2 o sa-mi mearga si YouTube ?

si cu PwnageTool 3.0 nu merge YouTube

sau

PwnageTool 3.0 - aceeasi chestie numai ca are mai multe optiuni ?
redsn0w-mac 0.7.2 - e aceeasi chestie numai ca mai rapida mai pe scurt ?

baietii de la Dev au recomandat Pwnage Toolu’.. eu tot cu Pwngeu’ am facut operatiunea si imi merg ambele aplicatii, insa am probleme la apeluri.. Tu ai spus ca ai facut mai intai upgrade oficial prin iTunes si pe urma abia ai instalat firmwareu’ crackuit.. eu nu am facut asa.. am sarit direct de la 2.2 jailbraked la 3.0 tot jailbraked.. nu stiu daca are vreo relevanta si chiar daca-r avea, nu stiu daca se mai merita sa faci downgrade si iar upgrade. ideea e ca baietii de la Dev trebuie sa scoata o alta versiunea de Pwnge care sa rezolve toate probleme astea, asa cum au zis si ei ca o scot p-asta acum pentru cei mai nerabdatori si cea completa va veni ulterior..
asa ca eu nu ma mai complic sa-mi tot dau restore, raman asa pe moment si-l refac abia la urmatorul pwn update..

 Semnătură 

“Mr. Wizard! Get me the hell out of here!”

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 29 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 02.02.07

smile

ok

eu am facut de 2 ori acest proces cu PwnageTool 3.0

1. direct de la 2.2 la 3.0 cu PwnageTool 3.0 si Custom IPSW si cand am vazut ca nu merge YouTube

am incercat si var

2.
- Restore din iTunes cu IPSW Original Apple
- cu PwnageTool_3.0 am facut Custom IPSW
- Restore in iTunes cu IPSW Custome facut cu PwnageTool_3.0
- totul merge super OK cu exceptia YouTube

si tot nimic

dar nu mai conteaza

asteptam var urmatoare de PwnageTool

merci

 Semnătură 

iPhone 4 [32G]
2 x iMac 2012 27” i7 3.4Ghz 32GB OS X Mavericks
1 x MacBook Pro 2012 i7 2.6Ghz 8GB Anti-Glare OS X Mavericks
1 x iMac White 2GHz Intel Core 2 Duo 4GB OS X Snow Leopard
0 (zero) x Windoze Micro$oft from 2007

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 30 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 10.04.09
Sergioo - 22 Iunie 2009 07:19 PM
LST - 22 Iunie 2009 05:55 PM

va rog sa-mi clarificati si mie ceva :

mie nu-mi merge YouTube (WiFi) dar imi merge Location in Maps (si pe WiFi si pe GPRS)

(vedeti atasamentele)

PwnageTool_3.0.dmg

- Restore din iTunes cu IPSW Original Apple
- cu PwnageTool_3.0 am facut Custom IPSW
- Restore in iTunes cu IPSW Custome facut cu PwnageTool_3.0
- totul merge super OK cu exceptia YouTube

acum am nevoie de clarificari :

care e diferenta intre PwnageTool 3.0 si redsn0w-mac 0.7.2

ce adica nu e bine ca am folosit PwnageTool 3.0 ???

nu inteleg mai nimic

daca folosesc redsn0w-mac 0.7.2 o sa-mi mearga si YouTube ?

si cu PwnageTool 3.0 nu merge YouTube

sau

PwnageTool 3.0 - aceeasi chestie numai ca are mai multe optiuni ?
redsn0w-mac 0.7.2 - e aceeasi chestie numai ca mai rapida mai pe scurt ?

baietii de la Dev au recomandat Pwnage Toolu’.. eu tot cu Pwngeu’ am facut operatiunea si imi merg ambele aplicatii, insa am probleme la apeluri.. Tu ai spus ca ai facut mai intai upgrade oficial prin iTunes si pe urma abia ai instalat firmwareu’ crackuit.. eu nu am facut asa.. am sarit direct de la 2.2 jailbraked la 3.0 tot jailbraked.. nu stiu daca are vreo relevanta si chiar daca-r avea, nu stiu daca se mai merita sa faci downgrade si iar upgrade. ideea e ca baietii de la Dev trebuie sa scoata o alta versiunea de Pwnge care sa rezolve toate probleme astea, asa cum au zis si ei ca o scot p-asta acum pentru cei mai nerabdatori si cea completa va veni ulterior..
asa ca eu nu ma mai complic sa-mi tot dau restore, raman asa pe moment si-l refac abia la urmatorul pwn update..

daca am windows cum folosesc pwnage tool ???

 Semnătură 

iPhone 3G 16GB Black

Profil
 
   
2 din 55
2