1 din 7
1
Ce masina sa-mi iau?
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Mai baieti, imi cer scuze ca deschid un topic nelegat de Macuri, da’ sunt cam in ceata: vreau / trebuie / ar fi bine sa-mi iau masina. Initial imi impusesem o limita de 11.000 €, dar acum parca as urca pana la maxim 13.000 €. Vreau sa fie noua si pendulez intre Peugeot si Skoda. La Peugeot 206 e un discount de 1.200 €, dar doar pana pe 31 iulie, ceea ce s-ar putea sa fie prea scurt pentru mine. Mai ales ca as da la fiare vechi Lada pe care o am acum, ca sa-mi dea aia 800 de € (cica e hartogarie la greu).

Voi ce ziceti? Ce experiente aveti? Ce marci / modele sunt mai bune (fiabile) - nu neaparat intre Peugeot si Skoda?

Si ca sa-i dau o tenta legata de Apple, care din ele primeste iPod (macar prin cablu cu 2 jack-uri mici)?

10x

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05
altero - 22 Iunie 2006 01:55 AM

Mai baieti, imi cer scuze ca deschid un topic nelegat de Macuri, da’ sunt cam in ceata: vreau / trebuie / ar fi bine sa-mi iau masina. Initial imi impusesem o limita de 11.000 €, dar acum parca as urca pana la maxim 13.000 €. Vreau sa fie noua si pendulez intre Peugeot si Skoda. La Peugeot 206 e un discount de 1.200 €, dar doar pana pe 31 iulie, ceea ce s-ar putea sa fie prea scurt pentru mine. Mai ales ca as da la fiare vechi Lada pe care o am acum, ca sa-mi dea aia 800 de € (cica e hartogarie la greu).

Voi ce ziceti? Ce experiente aveti? Ce marci / modele sunt mai bune (fiabile) - nu neaparat intre Peugeot si Skoda?

Si ca sa-i dau o tenta legata de Apple, care din ele primeste iPod (macar prin cablu cu 2 jack-uri mici)?

10x

Hm, eu am Peugeot 206. Cred ca e un pic cam scumpa, desi e OK ca masina. Skoda, la pretul asta, e o masina puturoasa. Ai incercat noul Clio? Sau noul Fiat (desi n-am incredere)? Fa un drive test si p’orma decide-te!

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator

Da, trebuie sa spun ca nu ma pricep de loc la masini, nu sunt pasiunea mea (la fel ca si fotbalul); daca ar fi dupa mine, 2000 de euro ar fi suma pe care as da-o pentru o masina decenta. Dar am tot avut numai vechituri, si m-am saturat (mai ales ca devine si scump a dracu’ - Lada mea consuma acum 19/100, iar iarna, peste 20…).

Chestia e ca nu am incredere in Renault si Fiat. Poate ca gresesc si sunt doar impresii ale unui nepriceput, dar asa simt.
Mai inclinat sunt catre Peugeot, Fabia e intr-adevar cam ... simpluta (3 cilindri, 64 cai, spartana in aspect, in special la interior).

Ideea cu drive testul e buna, dar am impresia ca trebuie programari, timp pierdut… (stiu, sunt carcotas…)

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare: nu ma pricep la masini, nu sunt pasionat de masini. N-am masina, dar candva va trebui sa-mi iau. Vreau sa am spatiu berechet inauntru, sa traga bine pe drumuri accidentate de munte, sa aibe neaparat aer conditionat si geamuri electrice. Vreau sa fie noua, dar sa coste cat mai putin posibil. Stii cine se apropie cel mai mult de descrierea asta? Loganul. Pe bune ca eu Logan mi-as lua.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Brasov
Macuser din: 18.12.05

Intereseaza-te la noul renault clio, ca au oferta cu de 2 ori prima de casare si iesi cam la 12.000 si e chiar reusita, la 12000 o iei fie cu disel de 1.5 ca pe logan sau recomandarea mea cu motor de 1.6 de 110 CP, garantat nu consuma mult si e tare frumos finisata si pe interior tongue wink

Semnătură 

FAN APPLE SI HONDA, Imac, Ibook, Iphone 3G si Honda Civic 5d 1.8 SPORT

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti - Baba Novac
Macuser din: 10.05.06

Optiuni sunt multe slava domnului…eu unul ma laud a fi chiar pasionat de masini (desi inca nu am una a mea si nici bani sa-mi iau - m-a secat de bani MBP-ul tongue wink ).  altero - optiunile tale sunt dupa cum urmeaza:

- Noul RENAULT CLIO -Pack Authentique - 5 usi 1,2 16 V 75 CP - 10.560 EUR (toate taxele) sau tot asa dar diesel de 65 de cai la 11.650 (toate taxele) - masinuta foarte ok la banii astia…. mai ales noul clio (rosu metalizat = fantastic)
- Ford Noul Fiesta - 5 usi Ambiente 1.25 L Dutatec (benzina), 75 CP PRET CIP : 7,890 EUR (ar trebui a te ajunga pe la approx)  11000 MAX cu taxe si tva
- Citroen C3 - Cool Air Plus , 1,4L 75 de cai - 10423 (Toate taxele) sau diesel de 70 de cai dar cu dotari suplimentare la 12.119 EUR
- Citroen C4 - benzina, 1.4 L 90 cai Echipare “X” - 12.895 EUR
- Volkswagen Polo - aici sunt o gramada dar incep de pe la 8000 fara TVA (dar cu restul de taxe) - ar trebui sa fie aproape la fel de bune ca pret ca si CLIO-ul daca nu mai bune

Acum tu stii care-ti place mai mult…..

Semnătură 

cool smirk  Generally a smart-ass!

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești
Macuser din: 11.10.05

eu mi-as lua o lada niva…

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Draga altero,
Du-te la o firma de leasing cu buy back. Acolo sint multe masini la mina a doua, cu 10-20.000 km, adica noi! Iar preturile sint beton! De ce sa dai numai pe praful de fabrica 3000 de euro?

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator

Mda, m-am gandit un pic si la ce spune iaru, dar, cum sunt total afon, poate orice șmecheraș sa ma faca din vorbe.
Plus ca garantia la astea e de 6 luni, față de 2 ani…

Oricum, mi-ati dat ceva variante, trebuie sa le pritocesc.

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Nu, nu, garantia e cit da firma. Peugeot-ul l-am luat cu 7200+TVA! Si avea 8000km si un an de garantie!

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK

Reducerea de 1200 va ramane mult timp sau va creste acum ca s-a lansat deja 207, la preturi bune si cu muuulte noutati in echipare.

Altero, nu stiu ce skoda vrei sa-ti iei de 13k (ai grija ca in definitia acestui producator masina inseamna doar caroserie si roti, tot altceva e adaugabil la aceasta “configuratie de baza”) dar mie unul nici una de 19k nu mi s-a parut mai frumoasa, inchegata, utilizabila (pentru nevoile mele) decat 206. Asa ca am ales un leuţ. Nu numai ca nu regret, dar ma felicit zilnic cand ma simt foarte bine in ea.

La 206 nu poti sa pui o intrare pentru ca linia audio in nu se activeaza decat electronic la prezenta magaziei de CDuri. Am aflat asta the hard way in service. Imi pare rau, dar iTrip e singura optiune pentru CDplayerul de fabrica la 206. 307 am auzit ca e ipod ready, dar n-am vazut cu ochii mei asta.

Buy back poate fi o alternativa, dar in parcul auto Eurial Leasing cand am trecut pe acolo ultima data erau doar masini cu maxim 1000 de euro mai ieftine decat noi (in km putini nu rupte). Neindoielnic, iaru a avut si are mult noroc wink .

E bina ca pui intrebarea si aici pe forumul asta, dar poti sa afli mai multe de pe forumurile indragostitilor de asemenea masini. http://www.peugeotclubromania.ro este un inceput (pentru varianta Peugeot)

Fa un test drive, fa mai multe nu te duce orb la dealer sa semnezi. Daca vrei sa vezi un 206 nou nouţ (3800km deja) si sa afli ce zice un proprietar tare multumit de el, stii unde ma gasesti. grin Pozele le-ai vazut deja in blog, dar ca sa vezi si sa atingi bordul si sa simti cat de bine e facut va trebui sa te sui intr-unul.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Administrator

Chiar te asteptam huk; stiu ca esti super multumit de 206-le tau, dar conteaza o parere de proprietar. Util si linkul.

O intrebare: la masinile noi din zilele noastre mai trebuie sa faci rodajul? Ca-l tin minte pe tata cum se chinuia sa nu forteze Dacia lui, s-o rodeze ca la carte…

PS M-am suit la Eurial intr-o 107 si o 206. In 107 s-a cam activat claustrofobia…

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
altero - 22 Iunie 2006 05:56 AM

Chiar te asteptam huk; stiu ca esti super multumit de 206-le tau, dar conteaza o parere de proprietar. Util si linkul.

O intrebare: la masinile noi din zilele noastre mai trebuie sa faci rodajul? Ca-l tin minte pe tata cum se chinuia sa nu forteze Dacia lui, s-o rodeze ca la carte…

PS M-am suit la Eurial intr-o 107 si o 206. In 107 s-a cam activat claustrofobia…

1. cand mai apuc si eu sa intru. scuze de intarziere. wink dadeai un telefon daca ardea, nu? wink
2. nu se mai rodeaza nimic. se intra in paine si la 10k km se face deja prima vizita (gratis)
3. nu ai marimea necesara pentru un 107. un prieten a optat pentru un chevrolet kalos (initial vroia 107 dar a intrat in bugetul lui)

P.S. Tot ce stiam eu sa fac la dacie era sa dau la cheie pana murea sau cand murea pe drum, sa ridic capota si sa ma plimb prin fata ei cateva minute inainte de a decreta ca nu tine de competenta mea (exclusiv pentru impresionare consoarta). Asa ca 206 cu garantie (numar verde, suni, ti-o tracteaza si te cheama cand e gata), casco si calitatea Peugeot ma vor scuti pe viitor de momente ca cele din trecut.

P.P.S. altero, pentru mine 206 fata de alte masini e ca Mac-ul fata de PCuri. Are tot 4 roti si un volan, dar… si argumentele le stii

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRank
Member
Din: Tulcea, Romania
Macuser din: 01.04.06

ar mai fi un hyunday accent , e intre 11si 14000 cu toate taxele. Consuma putin, e incapatoare,mai mare decat un peugeot, ai garantie 3 ani sau 100.000 de km. Am un prieten care este foarte incantat de ea. Ma gandesc sa iau si eu una.

Semnătură 

if it works .. don’t screw with it

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
Rank
Newbie
Din: Bucuresti
Macuser din: 06.01.06

Fiat Grande punto cu motorul de 1.3 diesel (unul dintre cele mai performante motoare diesel de pe piata) si 75 CP te duce undeva 12.000 CIP. E o varianta destul de dotata.

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Eu sint ff multumit de 206. (Dar ce sofer nu-si lauda masina?) Dar n-am luat-o de la Eurial, ci de la International Leasing.

1 din 7
1

‹‹ Opera. O versiune impresionanta      plotere ››