3 din 7
3
Ce masina sa-mi iau?
  [ Ignoră ]   [ # 31 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 13.05.06

Un brand american? ...
http://www.chevrolet.ro/models/lacetti_sw/t0_index_0.htm

[ Ignoră ]   [ # 32 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 11.10.05
altero - 22 Iunie 2006 01:55 AM

Mai baieti, imi cer scuze ca deschid un topic nelegat de Macuri, da’ sunt cam in ceata: vreau / trebuie / ar fi bine sa-mi iau masina. Initial imi impusesem o limita de 11.000 €, dar acum parca as urca pana la maxim 13.000 €. Vreau sa fie noua si pendulez intre Peugeot si Skoda. La Peugeot 206 e un discount de 1.200 €, dar doar pana pe 31 iulie, ceea ce s-ar putea sa fie prea scurt pentru mine. Mai ales ca as da la fiare vechi Lada pe care o am acum, ca sa-mi dea aia 800 de € (cica e hartogarie la greu).

Voi ce ziceti? Ce experiente aveti? Ce marci / modele sunt mai bune (fiabile) - nu neaparat intre Peugeot si Skoda?

Si ca sa-i dau o tenta legata de Apple, care din ele primeste iPod (macar prin cablu cu 2 jack-uri mici)?

10x

Si eu trebuie sa o schimb dar abia la toamna. Insa nu-mi voi lua de aici ci din Germania. La 10.000 Euro gasesc un Passat sau un Golf 4, la 30-40.000 km, 2003-2004, cu raportul service, clima, piele si restul… si mai raman si bani. Toata chestia o sa fie la noile taxe. Eu te sfatuiesc, daca nu ai pretentii prea mari, la noul Accent. Se infige, este fiabila, ai spatiu si pentru familie… este o masina ok. Dar, decizia este a ta. Tu nu te lua dupa ce zice unul si altul ca la masini si la fotbal “se pricepe” tot romanu’. Gaseste un amic, prieten… care se pricepe cu adevarat la masini, sa stie si putina mecanica, poate si ceva cunostinte de electrica… si abia apoi sa-ti cumperi ce crezi tu ca este mai bun pentru tine. Parerea mea…  confused

[ Ignoră ]   [ # 33 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Japonezele sunt bune, dar prea scumpe. Chiar si cele facute in UK, care au taxe mai mici.

Tot mai pendulez, dar parca acum oscilatia este intre:
- Peugeot 206 Starline 1,4, 5 usi, 90 cai si o gramada de dotari = 12.075 € (toate taxele) (nu merge sa pun link la ce am configurat eu pe peugeot.com.ro, ca nu tine minte)
- Peugeot 207 Trendy 1.4, 5 usi, 75 cai si dotari cacalau = 12.822 € (toate taxele)

Ar mai Chevrolet, dar ce ar intra in banii mei sunt mici si nedotate.
Logan am condus si eu si mi-a placut, cu doua exceptii: e zgomotoasa si instabila (si nu sunt cretin sa intru in curbe cu 80 pe ora…); asta am constatat-o inainte sa vad testul ala nemtesc in care s-a rasturnat. Si e o combinatie romaneasca cu o firma ~ de stat frantuzeasca care nu-mi inspira incredere.
Matiz si echivalentele mi se par prea mici si fragile. Am zis, cand am intrat in Peugeot 107 m-am simtit inghesiut si vulnerabil.
VW sare din limita mea de pret.
Skoda, intr-adevar, nu prea mai imi place, si am auzit si eu ca “nu mai sunt ce-au fost…”.

Pretul meu maxim e 13.000 € TTI (toate taxele incluse). Dau banii cash, dar ca sa-i dau pe astia 13k trebuie sa-mi placa enorm masina. Mai degraba Pejo-ul 206 se incadreaza in ce as vrea.

Multe multumiri pentru tot ce mi-ati spus pana acum, chiar imi este de folos.

[ Ignoră ]   [ # 34 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

Dacia 1310 cu motor FARA injectie - a REAL MAN’S CAR !!!
Fiecare al 3-lea cetatzean din romania stie sa o repare.
Cele mai ieftine piese de schimb & tabla
Nu are NIMIC asistat - Conduci masina cu adevarat nu doar ii sugerezi ce sa faca.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 35 ]
RankRankRankRank
Administrator

Sergiu, am condus multi ani Dacia “traditionala” si crede-ma ca m-am saturat. O fi ieftina, dar stai mai mult prin service-uri. Si chiar sunt satul de masini second hand, vechi si comuniste (Lada mea e din ‘91, cand mai era inca Gorbaciov !)

[ Ignoră ]   [ # 36 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

ORICE masina stai cu ea mult prin service-uri daca nu ii faci mentenanta preventiva. Ideea e sa o duci la cateva luni (6 in cazul meu) la mecanic care o “asculta” si schimba piesele care sunt uzate inainte sa se strice.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 37 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Un Linuxist ca Sergiu nici nu putea sa conduca o altfel de masina. O Dacie o conduci frumos folosind consola, pe cand celelalte au tot felul de interfete grafice care-ti iau ochii dar care mananca resurse. LOL

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 38 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
altero - 22 Iunie 2006 08:34 PM

Japonezele sunt bune, dar prea scumpe. Chiar si cele facute in UK, care au taxe mai mici.

Asa spun unii si despre Mac-uri.  tongue wink

[ Ignoră ]   [ # 39 ]
RankRankRankRank
Administrator

Well, daca as avea banii, si eu m-as duce catre o Toyota. Dar n-am cum sa sar acum si de 13k (initial vroiam sa iau masina unui prieten cu 5k; n-o mai vinde. Apoi am zis ca sa iau una noua: limita 10k. Dupa ce m-am dat pe net, am mai adaugat 3k. AJUNGE!!! Da-le naibii de masini, mai bine imi iau Macuri…!)

[ Ignoră ]   [ # 40 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Chiar asa, la un MacBook Pro Decapotabil nu te-ai gandit? Cred ca e cea mai ieftina alegere din toate cate s-au pomenit… LOL

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 41 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

da, are dreptate tudor, si de restul mergi cu taxiul LOL

[ Ignoră ]   [ # 42 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

ce sa mai mergi… te dai direct pe net

[ Ignoră ]   [ # 43 ]
RankRankRankRank
Administrator

Radeti voi, dar pe bune ca mi-am facut si un calcul cam cat m-ar costa pe an daca as lua taxiul in oras de 5 ori pe luna, plus inca de 2 ori pentru aprovizionare, iar pentru concedii si weekenduri afara din oras as inchiria o Logancă.
Doar ca asta nu-mi convine, din mai multe motive: neavand sefii langa mine, ci la cateva mii de km, imi pot permite sa-mi fac singur programul. Asa ca destul de des as putea sa “dau o fuga” pana la un Sibiu, Sighisoara etc., dar nu stiu cu suficient timp inainte ca sa pot inchiria masina. Alt motiv ar fi ca daca vreau sa vad si eu Viena (sau Roma, cand s-o deschide Apple Store…!!!), costa inchiriatu’ de ma rupe.
In concluzie, in 3 ani as iesi mult mai scump decat daca iau o masina de max 13k (fara iesit in străinezia).

Asa ca…: nu cumapara nimeni o Lada…? Model de colectie…  cheese

[ Ignoră ]   [ # 44 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 15.10.05

eu am audi a4 , am condus toate categoriile de masini(del la 50 de cai la 450, de la kia la masseratii, jaguar si alte minuni), am cumparat-o folosita,  am facut deja vreo 30mii km fara probleme, cu banii aia eu mi-as lua unu audi a4 de 2-3 ani diesel, e o alta mancare de peste. eu cand mi-am luat-o , puteam, sa-mi iau opel vectra, peugeot 407 citroen si alte prostii dar nu se compara.
iti zic ca si calitate cam greu e batuta audi, uite una ca asta http://www.autoscout24.it/ita/detail.asp?ts=8527081&id=63609964  si asta e masina, ca interior ma indoiesc ca poti pune un peugeot pe langa sau skoda, la fel si ca motorizare si consum 130 de cai si 5 litri la /100km
cea mai mare prostie pe care o poate face un om cand isi cumpara masina este sa o cumpere noua nouta din cutie(poti ajunge sa pierzi pana la 5mii de euro in primul an, depinde de categorie, pierzi cand ai iesit pe poarta reprezentantului:))

Semnătură 

[°!°]———>[°(°]

[ Ignoră ]   [ # 45 ]
RankRankRankRank
Administrator

Mda, chestia e ca tu te pricepi la masini si ai sti ce si cum sa alegi o SH. Eu insa habar n-am si de aia decat sa ma fraiereasca vreun smecher, prefer sa am o garantie.
Cu faza cu devalorizarea suntem cu totii obisnuiti, nu?, de la computere. Asta e.

3 din 7
3

‹‹ Opera. O versiune impresionanta      plotere ››