4 din 7
4
Ce masina sa-mi iau?
  [ Ignoră ]   [ # 46 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 15.10.05

devalorizarea o alta chestie, ai pus punctul pe i.
cum se devalorizeaza un mercedes si cum se devalorizeaza un fiat ?
ganditiva si la faza asta cu cat e marca mai prestigioasa , mercedes, audi, bmw, lexus cu atat masinile se devalorizeaza mai greu.
pai te duci la reprezentanta tata, la audi si la banii aia pot sa-ti dea si aia garantie la masina un an, cel putin in italia asa e, poti avea garantie si daca masina este folosita.

eu daca as avea banii aia(nu ca nu i-as avea smile ) pentru masina nu mi-as lua noua, mi-as lua macar de un an veche si cu 50.000 km.
o alta chestie nu mi-as lua un model de abia iesit
in general primele serii au probleme, sa zicem ca audi a4 a iesit in 2005, mi-as luat seria iesita in 2006, pentru ca ei mai repara din erori de fabricatie, fiecare marca are chemari inapoi anumite serii pentru diverse probleme(cele mai putine le are bmw.)

Semnătură 

[°!°]———>[°(°]

[ Ignoră ]   [ # 47 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Devalorizarea are sens sa o iei in calcul doar daca gandesti “imi iau acum 206 pana mai strang ceva bani sa-mi iau Volvo S80” sau mai stiu eu ce Jaguar.
altero cu Lada aia, putin probabil sa gandeasca asa. Si atunci ce e important? E important sa mearga bine, fara batai de cap, fara comenzi de 4 randuri in Terminal, daca se poate fara menajamente, sa reziste bine si la conditii mai rele, dar mai ales sa se simta bine in ea. NU vreau sa fac nimic la masina asta in primii 3 ani decat revizile obligatorii, se poate? Daca e cu garantie de la reprezentanta, cu tot cu praful din fabrica pe ea la peste 2000 euro stratul, da. Stii ce iei si la ce sa te astepti.

Intre 206 la 90CP (cu comp de bord) si 207 mai spartana, dar cu toate gageturile moderne… grea decizie, dar din ce am vazut la reprezentanta la prelansare (altero vezi tot in blog o sectiune cu poze numai cu 207)... as merge tot pe 206, din motive estetice ca urasc cromul pe bord si ochii bulbucati din fata si tehnice… ca e modelul crud, prea nou. In rest, toate motivele pentru 207!!!

altero, daca vrei sa faci un testdrive cu 206 cum n-o sa te lase sa faci cei de la reprezentanta (pedala la podea, borduri, gropi, iTrip, etc.) da-mi un telefon si ne vedem.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 48 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

grin dar incape in 206?

[ Ignoră ]   [ # 49 ]
RankRankRankRank
Administrator
dacuBurebista - 23 Iunie 2006 05:02 PM

grin dar incape in 206?

Ai fi surprins, dar incape si cu [insert text here] pe el. In spate… alta poveste. Oricum, a zis ca a incaput in 107, deci… wink

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 50 ]
RankRankRank
Member

si eu vroiam sa-mi iau un opel, peugeot sau citroen, dar dupa ce m-am hazardat si am luat audi, si m-am dat jos din audi si m-am suit in peugeot, sincer nu-mi pare rau.
bineteles eu am vrut o masina care sa ma duca mii de km fara probleme si am gasit-o, acum mai toate marcile fac masini bune, cu garantie si multe [cenzurat] pe ele.
si mazda a scos niste modele care concureaza cu audi a4 fara probleme si noua costa 7-8 mii de euro mai putin smile.

calitatea nemteasca este greu de batut.
206 mi se pare o cutie de chibrituri smile, in aia cabrio dadeam cu capu de tavan, prea conserva…:)

mie imi plac masinile mari, mi-as lua audi a6 dar nu-mi permit inca sa intretin o masina de categoria aia.

Semnătură 

[°!°]———>[°(°]

[ Ignoră ]   [ # 51 ]
RankRankRankRank
Administrator
mindsoul - 23 Iunie 2006 06:10 PM

206 mi se pare o cutie de chibrituri smile

huk sharpening the tomahawk and putting on the war paints… LOLLOL:lol:

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 52 ]
RankRankRank
Member

nu ma refeream neaparat la 206 , in general nu-mi plac masinutele astea de categorie mica(opel corsa), sunt utile in oras. si pe distante mici.
mie imi plac alea de la vw passat in sus de la clasa medie in sus, ai mai mult spatiu e alta viata, parerea mea, normal ca fiecare se intinde cat ii tine plapuma.
dar repet daca e sa dau 10000 de euro pe o cutie de chibrituri noua:) mai bine da 10000 euro pe o masina mai solida de clasa medie si de 2-3 ani cu pana in 100mii km,
o masina de 2-3 ani daca a fost bine intretinuta nici nu-ti dai seama ca a fost folosita de alcineva, si acum nu mai e mitul ala ca se baga nea mitica la motr cu surubelnita siti invarte pe acolo si nu stiu ce cumperi, toate masinile astea au in primii ani de garantie controale obligatorii la service audi cu controale computerizate si tot felul de prostii.
deci te-ai lamurit o gramada cred, mai mare dilema ca inainte smile)
ieri am vazut un mercedes nou s600 v12 cu marul de la apple pe spoiler in spate (prea tare)

smile

Semnătură 

[°!°]———>[°(°]

[ Ignoră ]   [ # 53 ]
RankRankRankRank
Administrator
mindsoul - 23 Iunie 2006 06:33 PM

o masina de 2-3 ani daca a fost bine intretinuta nici nu-ti dai seama ca a fost folosita de alcineva, si acum nu mai e mitul ala ca se baga nea mitica la motr cu surubelnita siti invarte pe acolo si nu stiu ce cumperi, toate masinile astea au in primii ani de garantie controale obligatorii la service audi cu controale computerizate si tot felul de prostii.

dar daca cumperi o masina si afli apoi ca in loc de airbaguri are spuma poliuretanica si calculatorul ce le controla scos in urma unui accident major, iar tu o iei de bine intretinuta si cu toate reviziile, cum e? doare nu?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 54 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 07.01.06

Masinile second-hand de pe orice piata mai ales cea a Italiei sunt de obicei o loterie.
Presupunand ca Altero si-ar cumpara o masina in maxim 13k , nu cred deloc ca ea ar trebui sa fie din clasa premium (Audi,BMW,Mercedes,Volvo etc.)
Masini bune de clasa medie la 10k EURO este extrem de greu. Eventual Vectra pe care nu o recomand sau Mondeo.
Sfatul meu pentru altero este sa-si ia o masina de la limita superioara a clasei mici sau de clasa compacta.

Semnătură 

Singurul mod de a deosebi vinul german de otet este sa te uiti cu atentie la eticheta !

[ Ignoră ]   [ # 55 ]
RankRankRankRank
Administrator

cam pe la a 6-a pagina, o sa ne zica el ce masina si-a luat wink

[ Ignoră ]   [ # 56 ]
RankRankRank
Member
Din: 

poate ca s-a razgandit hmmm

[ Ignoră ]   [ # 57 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Sufrajeria lu' Firea (fost maidan al lui Oprescu)
Macuser din: 06.12.05

lipseste ca e la draiv test…

Semnătură 

Adam nu era decît un om ceea ce explică totul. El nu dorea mărul de dragul mărului. Îl dorea pentru că era interzis….

[ Ignoră ]   [ # 58 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

smile
Draiv test pa dracu’! Am avut treaba multa, si inca mai am, mama ei de treaba…!

Adevaru’ e ca la ritmul in care se misca topicul asta si tinand cont ca eu o sa am banii cam la sfarsitul lui iulie, s-ar prea putea sa ajungem la pagina ț-șpe…

Anyway, am mai aflat (de pe forumul Peugeot) ca nu se mai face Pejo 206 1,4 cu 90 cai, deci ar fi varianta cu 110 cai. Si chiar cred ca mi s-ar fi potrivit versiunea aia cu 90 cai, ca nu sunt un mare vitezoman si merg destul de mult prin oras. Ma rog, o sa vad ce-oi face. Oricum, sunt din ce in ce mai orientat spre Pejo, nu stiu inca daca 206 sau 207 (dar mai degraba 206).

Am mai zis, nu ma bag la masina second hand. Pur si simplu nu ma pricep, iar prietenii mei sunt si ei cam acelasi calapod. Si se si vede pe moaca mea ca nu le am, asa ca as fi visul oricarui smecheras… Iar bani mai multi, pentru o masina de clasa superioara nu vreau sa dau, am mai zis, si asa mi se pare un pret prea mare.

Daca as fi bogatan, in mod sigur mi-as lua vreun Smart pentru oras si vreun vapor pentru afara. Am mers cu masini mari (Chrisler Voyager, Ford Maverik, Dodge Caravan) si nene, e misto! Da’ nu e cazu’.

De incaput, da, incap bine in 206, mai raman cam 2-3 degete intre cap si tavan. Incap si-n 107, dar ma simt stramtorat in el; si zice lumea ca as incapea si-n Matiz.

Ce mi-a placut la 207 e acoperisul transparent! Bai, misto idee. Nu stiu cat de rezistent etc. este, dar trebuie sa fie cool sa conduci asa ceva. Bun, la noi ai vedea numai praful care se pune in juma’ de ora pe orice masina… Chestia e ca nu e dotare standard, vine doar pe modelele mai scumpe. BTW huk, am vazut pozele din interior spre exterior, dar din exterior se vede interiorul? Oricum, parca tot 206 e mai pe gustul meu.

Bai, e greu sa ma decid. Dar pe bune ca ma ajuta punctele voastre de vedere; 10x

[ Ignoră ]   [ # 59 ]
RankRankRankRank
Administrator

ia arunca un oki wink

[ Ignoră ]   [ # 60 ]
RankRankRankRank
Administrator

206-ele meu are numai 75 cai. De data asta o sa insist sa te duc o data de la MacGallery la primul semafor cu pedala la podea. 110CP la 1100kg… ai pasiune, omule. Eu port intotdeauna centura, tu?

Nu ne-au lasat sa ne urcam pe capota sa vedem cum se vede de sus si nici nu era o scara la indemana. Stiu ca unii s-au urcat pe prag sa vada cum se vede, poti sa intrebi in topicul de la prelansare in topicul “Lansarea noului Peugeot 207 in Bucuresti!” din sectiunea Evenimente. Si 206 are optiune de sunroof dar e mult mai mic. Ce e frumos la 207 e ca geamul merge pana hăăăăăt in spate. Daca intrebarea era daca te bate soarele in cap? Da. Fizica zice ca daca fotonii de afara intra cat sa vezi tu “afara” (sa impresioneze retina), aceiasi fotoni o sa-ti bata si in cap, energia se transfera si agita atomii parului tau = parul se incalzeste, blabla… Geamurile laterale si cu siguranta si sunrooful sunt tratate special sa nu fie 100% transparente. Cred ca ai putea sa intrebi la reprezentanta daca exista vreun mecanism care sa inchida fanta in zilele toride.

“Rezistent” as in “sunt sinucigas/masochist si nu-mi fac CASCO”?

EDIT: Daca intrebarea era: o sa ma vada baba de la 7 cand parchez masina daca imi sarut sotia sau nu? Atunci sigur da.

Semnătură 

4 din 7
4

‹‹ Opera. O versiune impresionanta      plotere ››