5 din 7
5
Ce masina sa-mi iau?
  [ Ignoră ]   [ # 61 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Mda, dar dupa cum spune si omu’: Nu cred că e cazul să te întrebi de ce e aşa ieftin.

Total off-topic, dar uite ce am descoperit, din pura intamplare: incercam sa fac italic mai sus, si, din cauza oboselii zic eu, am incercat cu Command-I. Stiti ce mi-a iesit? Pagina din Safari se pune intr-um mesaj nou din Mail; cu toate linkurile active, tot tacamu’ (deci, nu e o captura). Cool, nu stiam.

EDIT: Si uite asa suntem la pagina 5. Daca are dacu dreptate n-ar mai fi mult pana imi iau masina…! smile

[ Ignoră ]   [ # 62 ]
RankRankRankRank
Administrator
huk - 24 Iunie 2006 02:01 AM

bate soarele in cap? Da. Fizica zice ca ...

Ei, mai sunt si geamuri tratate. Iar sa stii ca nu fotonii te incalzesc cand mori de cald afara, vara.

“Rezistent” as in “sunt sinucigas/masochist si nu-mi fac CASCO”?

Ma gandeam la o grindina, la vreun vecin beat care arunca sticla de pe balcon, la vreun revelion. Tabla se indoaie, geamul ala mi-e ca se face muci.

[ Ignoră ]   [ # 63 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05
altero - 24 Iunie 2006 02:17 AM

Iar sa stii ca nu fotonii te incalzesc cand mori de cald afara, vara.

Fotoni, unda luminoasa, nu intru in dualitatea naturii luminii, dar da, ei te incazesc.

Acum stii sa-i zici sotiei ca e ca un soare (nu in spectrul vizibil, totusi)!!! LOLLOL:lol:

Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, i6s, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS

[ Ignoră ]   [ # 64 ]
RankRankRankRank
Administrator

Hmm, am uitat o gramada din fizica pe care o stiam, dar totusi nu sunt de acord. Dualitatea particula-unda e alta poveste, iar faptul ca fotonii au energie, pe care cedand-o pot provoca o incalzire, e iarasi alta poveste.
Gandeste-te: cand esti in Antarctica, pe soare puternic, cu zapada care reflecta si ea lumina, tot te caci pe tine de frig nu? Sunt fotoni cacalau, dar nu ei incalzesc, ci, cum bine spui, radiatia infrarosie.

Ma rog, trebuie sa mai citesc…

sorry pentru off-topic, da’ si Tudor a zis ca aici putem sa ne facem de cap… smile

[ Ignoră ]   [ # 65 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Sufrajeria lu' Firea (fost maidan al lui Oprescu)
Macuser din: 06.12.05

dacule
io am aruncat un oki acolo da’ nu vrei sa-i faci un asemenea bine lui altero… wink
ai idee cit e un motoras de stergator?? 
ca sa nu mai spun ca manopera in service e printre alea “pentru premianti” (e cam 20 ioroi pe ora daca nu ma insel in comparatie cu fo 12 la pejo/reno/opal ....)

Semnătură 

Adam nu era decît un om ceea ce explică totul. El nu dorea mărul de dragul mărului. Îl dorea pentru că era interzis….

[ Ignoră ]   [ # 66 ]
RankRankRankRank
Administrator
altero - 24 Iunie 2006 03:12 AM

Gandeste-te: cand esti in Antarctica, pe soare puternic, cu zapada care reflecta si ea lumina, tot te caci pe tine de frig nu? Sunt fotoni cacalau, dar nu ei incalzesc, ci, cum bine spui, radiatia infrarosie.

Ăsta e efectul albedo. Nu vreau sa ma laud pe aci [autocenzură ca era chiar lauda] mai ales din cuantica si termodinamica, dar poti sa ma crezi pe cuvant: toata caldura vine pe fotoni, din diferite lungimi de unda, mai frecvent in infrarosu.
Un obiect negru emite lumina (asa se defineste candela), orice obiect emite lumina (numai zero absolut nu emite nimic), sotia ta chiar emite lumina!

Bere si iti povestesc pe larg.

Semnătură 

MB12 early2015, mini mid2010, i2, i4S, i6s, Watch Nike, iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AEx, AEBS

[ Ignoră ]   [ # 67 ]
RankRankRankRank
Administrator
huk - 24 Iunie 2006 03:29 AM

Bere si iti povestesc pe larg.

In physics, heat is defined as energy in transit. Generally, heat is a form of energy associated with the motion of atoms, molecules and other particles which comprise matter.
According to the quantum electrodynamics of the Standard Model, photons have zero rest mass and zero electric charge, but they do carry energy, momentum and angular momentum.

OK, vorbim la o bere, ca-mi plac discutiile astea.

[ Ignoră ]   [ # 68 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti, Calarasilor Way
Macuser din: 06.04.06

Bai, nene, voi n-aveti treaba? Ati luat-o pe campii d-a binelea… Nene Huk? tu nu tre sa faci niste pdf-uri, niste tabele, ceva? wink

Semnătură 

Proud owner of a PowerMac G5, dual core 2.3 GHz, 250+500 Gb SATA, SD, Leo.8, SN CK415HT6R5H,
                iPhone 4, 6 Gb, iOS 7.1.2, SN DNPGVHQ6DP0N
                iPhone 5C, 16 Gb, iOS 9.2, SN F2LLKCGWFFT7

[ Ignoră ]   [ # 69 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

ba chiar sunt haiosi, fotoni alea alea LOL

[ Ignoră ]   [ # 70 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucureşti, Sala Palatului
Macuser din: 30.10.05

Lumina, unda sau corpuscul…
Pejeu - 206 sau 207!
Si… scuzati-ma pentru intîrziere:
Ce e omul? De unde vine? Incotro ne ducem?
șamd.

[ Ignoră ]   [ # 71 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca

de ce nu 307?

[ Ignoră ]   [ # 72 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti, Calarasilor Way
Macuser din: 06.04.06

sunt criminali, nu haiosi… in ritmu’ asta o sa-si ia altero masina pe la pagina 60 nu 6 cheese

Semnătură 

Proud owner of a PowerMac G5, dual core 2.3 GHz, 250+500 Gb SATA, SD, Leo.8, SN CK415HT6R5H,
                iPhone 4, 6 Gb, iOS 7.1.2, SN DNPGVHQ6DP0N
                iPhone 5C, 16 Gb, iOS 9.2, SN F2LLKCGWFFT7

[ Ignoră ]   [ # 73 ]
RankRankRankRank
Administrator
Steji - 24 Iunie 2006 04:38 AM

Bai, nene, voi n-aveti treaba? Ati luat-o pe campii d-a binelea… Nene Huk? tu nu tre sa faci niste pdf-uri, niste tabele, ceva? wink

De ce? N-ai ce face? wink

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 74 ]
RankRankRankRank
Administrator

Uite ce mi-a zis unu’ ca e cu tavanu’ transparent:
yo am tavan transparent la masina, dinauntru in afara se vede misto, si dinafara inauntru nu se vede decat daca ai plafonierele aprinse(noaptea), ziua se vede 1pic de tot, dar trebuie sa stai perpendicular pe masina ca sa vezi, si nu cred ca se omoara careva sa se uite in masina ta

[ Ignoră ]   [ # 75 ]
RankRankRankRank
Administrator

Uite, masina asta mi-am luat-o: wink
(de aici)

Imagini atașate
final-large.jpg

5 din 7
5

‹‹ Opera. O versiune impresionanta      plotere ››