1 din 3
1
expo?
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest, White Pond (= Balta Albă)
Macuser din: 11.10.05

Văd că ar fi destule scule ce s-ar putea strînge pt o expo. Problema ar fi locul, unde să o facem. Pînă atunci, poate ar trebui să le punem cap la cap și să vedem ce s-ar putea strînge.

Semnătură 

Cattus sum et thraece loquor
Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: București
Macuser din: 04.08.09

cum ar fi un spatiu in renovare, sau care e for rent. te intelegi cu proprietarul sa ti-l inchirieze cateva zile(sau saptamani), il aranjezi frumos(sigur sunt niste artisti pe forumul asta) cu niste vopsea bine plasata si hocus pocus, o galerie mac. mie mi s-ar parea mai interesant asa decat alegerea unei locatii predestinata expozitiilor? si sigur as veni ca vizitator.

Semnătură 

Nu semnez dom’le nimic

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

Există un Muzeu Tehnic în București. Oare ei n-or fi interesați ?

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: PTM
Macuser din: 23.03.09

s-a hotarat intalnirea? vin si eu!

Semnătură 

A Greener Apple

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
psergiu - 15 Noiembrie 2009 10:13 PM

Există un Muzeu Tehnic în București. Oare ei n-or fi interesați ?

Nu e o idee rea.. să vedem.

Semnătură 

Pisica joacă rolul de tampon asupra efectelor patogene ale stresului. O pisica în casă înseamnă, deci, scăderea tensiunii arteriale, deci și a riscurilor unei boli cardiace. Mai multe pisici, tot mai multe…

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member

muzeul tehnic din carol? daca vorbiti de ala, e plin de masinarii maari si foarte putina tehnologie de genul, calculatoare. si e la stat, deci aprobari si alte prostii. eu ma gandeam ca o amenajare spontana intr-un spatiu maricel ca o hala, vopsit tot interiorul in alb si desenate cateva chestii pe pereti ar fi mult mai cochet decat organizarea in mediu organizat. ma rog, asta e parerea mea, eu as prefera sa merg la o expozitie adhoc pe strada decat la un muzeu cu coridoare si semne NO TOUCHIE!!! peste tot. sigur s-ar gasi si un reseller doritor pentru un parteneriat. el aduce ultimele noutati, voi aduceti istoria. ar putea iesi un eveniment destul de, pardon de expresie, chic.

Semnătură 

Nu semnez dom’le nimic

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
silencer - 15 Noiembrie 2009 11:18 PM

muzeul tehnic din carol? daca vorbiti de ala, e plin de masinarii maari si foarte putina tehnologie de genul, calculatoare. si e la stat, deci aprobari si alte prostii. eu ma gandeam ca o amenajare spontana intr-un spatiu maricel ca o hala, vopsit tot interiorul in alb si desenate cateva chestii pe pereti ar fi mult mai cochet decat organizarea in mediu organizat. ma rog, asta e parerea mea, eu as prefera sa merg la o expozitie adhoc pe strada decat la un muzeu cu coridoare si semne NO TOUCHIE!!! peste tot. sigur s-ar gasi si un reseller doritor pentru un parteneriat. el aduce ultimele noutati, voi aduceti istoria. ar putea iesi un eveniment destul de, pardon de expresie, chic.

Și mai frumos, dar ceva concret propui? de ex. „eu, silencer, am găsit un spațiu pe care eu îl consider adecvat, pe str. X nr. xx, am vorbit cu proprietarul, e de acord etc.”. Sau crezi cumva că noi nu ne-am gîndit la așa ceva? că e greu să ne imaginăm un asemenea spațiu?
Preiei sarcina organizării expoziției? Da sau nu, clar și concis.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

cam subțire…
3 din bucurești, 2 din cluj, 2 din timișoara și 1 din constanța = problema e alta aici
wink

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
dacuBurebista - 16 Noiembrie 2009 08:11 AM

cam subțire…
3 din bucurești, 2 din cluj, 2 din timișoara și 1 din constanța = problema e alta aici
wink

Dacule, mai ies și alții la o adică, un loc adecvat să fie.. și 5 bucăți dacă sînt, tot e un început. Ne uităm la ele și bem o bere.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator

ca să ne stringem la o bere, nu merită să căram computere după noi
ca să facem o adunare de computere pentru citeva ore, iar nu e ok
ca să facem ceva mai apropiat de o expoziție… hm, cine plătește chiria sălii, că bilete e exclus să vinzi
și atunci, poate o fi vreo firmă de computere dispusă să dea din spațiul ei pentru o expunere de câteva zile?
dar userii, ar fi de acord cu asta?
mai sunt atitea de discutat…

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member

Nu am experienta necesara sa organizez singur asa ceva. Ar trebui macar stabilit cate si ce vor fi prezente. Daca sunt 5 piese si scopul e sa bem o bere, nu are rost sa ne gandim la o expozitie in toata firea. Credeam ca vorbim de 30 de exponate cel putin. Decideti despre ce e vorba daca vreti sa iasa ceva pentru ca partea financiara nu e de ignorat. Pentru o expo sigur s-ar gasi un partener. Pentru 5 piese vechi cu valoare sentimentala nu cred.

Semnătură 

Nu semnez dom’le nimic

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Administrator

mi-ar plăcea să ma duc undeva, să văd niște ‘vechituri’ funcționale, nu doar niște carcase moarte…
dar cine ar da computerul de acasă pentru citeva zile?
cine ar sta în sala aia, pe post de custode/supraveghetor/indrumător, de om care știe explica ceva celor care nu au habar?
a fost frumos, acum mulți ani, la facultate la cattus, cănd am adus toți vechituri - dar ne-am bucurat numai noi, cei care am fost acolo, de ele…
pentru 15-20 de oameni, la o bere, împreună cu vechiturile lor, vă chem oricănd la mine, într-un spațiu neconvențional, dar asta e departe de termenul ‘expo’
wink

ps - vara, numărul expozanților se poate dubla
ca și cantitatea de bere
smile

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Eu văd treaba asta în felul următor:
- identificarea sălii de expoziție: suprafață suficientă, condiții de expunere, pază permanentă, costuri (poate sînt costuri zero dacă proprietarul e om larg)
- stabilită perioada, clar trebuie minim 2 luni pt organizare
- anunțat aici și identificate exponatele (eu am unul funcțional ante 2000, un PB 3400)

Evident, că nu facem asta doar pt cîteva ore, cum am mai făcut odată, ci pt măcar o săptămînă. Sper ca, în asemenea condiții, apcom, istyle și noumax să sară și ei cu ceva sponsorizări, dacă va fi cazul.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Canada
Macuser din: 24.08.06

ma bag si eu cu un Macintosh SE (mandria mea raspberry ), dupa ce rezolv cu un SCSI sa pun 7.5.5 pe el !!! :D

Semnătură 

• Forget everything you know about life, and just open your eyes… This is a revolution of the mind •

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti, Ro
Macuser din: 31.10.07

Temerară și foarte frumoasă idee de a organiza așa ceva.
Aș dori să subliniez anuminte aspecte însă:
1. Găsirea locului poate fi o problemă destul de spinoasă dacă nu sare un sponsor cu ceva $$. Locația iarăși nu poate fi la capăt de București, dacă se dorește la capăt de București vă pot ajuta că știu de o hală industrială goală pe care cred că o putem închiria la un preț decent (ideal ar fi moca).
2. Mediatizarea evenimentului… după cum s-a spus și mai sus, doar să apărem numai noi pe acolo nu este ok.

Cam astea ar fi problemele legate de hardware.
Partea de software (human resources, computere, proiectoare, muzichie de ambient) cred că este mai ușor rezolvabilă.
Foarte ok ar fi să se facă într-un spațiu neconvențional (hală industrială de exemplu), dar nu știu câte au mai rămas în zonă centrală. În aer liber nu prea cred că e ok mai ales dacă plouă.

O iau ca temă de acasă mă gândesc la ea și poate o facem prin primăvară-vară.

Edit:

Mă bag cu un G4 și cu un MacPro

Semnătură 

Accidentele se întâmplă atunci când doi sau mai mulți oameni vor să pară deștepți simultan.

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Trebuie mers in talcioace…au am gasit un PowerBook cu numai 10 roni de la o Baba de etnie
A gasit si nenumarate Mouse-uri USB alea rotunde…am vreo trei si unul dat cadou.

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone XS 64Gb
AppleWatch Series 4 44’
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 4 buc pentru Airplay in curte si camere
———————————————————-