iPod - Am nevoie de niste pareri…
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: IS
Macuser din: 13.10.05

Am un iPod 20 GB 4th gen - din seria in care se ofereau inscriptionari free…

El merge perfect cu o singura exceptie touch senzorul…

Cum se manifesta touch senzorul…

1. Merge fara probleme timp indelungat (mai rar)

2. Functioneaza perfect pe toata suprafa la cea mai mica atingere - dar se opreste - in special cand apas unul din butoane - daca il blochez si-l il deblochez (butonul hold) pot relua scroolul- si tot asa… (Cea mai mare parte din timp)

3. Nu functioneaza… trebuie sa insist putin - blocat deblocat… si altele - pina o ia…

——
Ce as vrea sa stiu?

1. E o problema de soft? De ce atunci cand folosesc butonul hold se reactiveaza senzorul?

2. Daca e soft cum se poate rezolva? La fel daca e hard? Ce ar trebui sa fac?

3. Exista vreun hack sa pot folosi cele 4 butoane pe post de taste directionale, si sa aiba functiile de play, next, previous doar cand sunt in sectiunea Playing now?
Din cate am vazut eu pe net nu toata lumea e asa fericita cu touch sensorul, nu e o placere pentru unii sa dea luciu toata ziua la rotita… grin
——

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 12.10.05

Din cate stiu soft-ul standard de pe iPod nu e prea hack-uibil. Daca vrei sa experimentezi iti recomand ipodlinux.org.
Problema pe care o descrii pare sa fie soft; incearca sa “restore software” pe ipod. Ai grija ca asta iti sterge muzica.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Buchenland
Macuser din: 06.09.05

Poate fi o problema software sau hardware. Evident ca cea mai nasoala situatie este aceea in care click wheel-ul este stricat hardware. Dacă nu-ţi mai merge deloc, poti verifica hardware-ul astfel:
- Cu iPod-ul deschis, resetează-l apasând simultan Menu şi Select.
- În momentul în care apare logo-ul Apple, apasă Previous şi Select. O să vezi cum logo-ul Apple apare pe dos şi iPodul intră în modulul de diagnostice, cu nişte texte ciudate. ATENŢIE!! Toţi cei care citiţi acest mesaj şi aveţi curiozitatea să va jucaţi cu meniul de diagnostice: NU UMBLAŢI PRIN OPŢIUNILE DE ACOLO DACĂ NU ŞTIŢI FOARTE BINE CE FACE FIECARE OPŢIUNE! Riscaţi să vă stricaţi iPod-ul!
- Dacă textele au apărut, apasă Play şi o să apară un meniu. Apasă Previous până ajungi la o opţiune care se numeşte WHEEL. Apasă Select, apoi Play. O să vezi un număr pe ecran. Încearcă să faci scroll, dacă rotiţa funcţionează corect ar trebui ca numărul să se modifice (creşte/descreşte în funcţie de sensul în care roteşti).

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Apropo de butonul de Hold: el calibrează senzorul din clickwheel. Pune iPod-ul pe Sleep, pune Hold, apoi scoate Hold-ul FĂRĂ SĂ ATINGI CLICKWHEEL-UL! Astfel ţi-l va calibra corect.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj Napoca
Macuser din: 11.10.05

tudor, ai putea pune pe pagina principala indicatii de genul asta cu ipod? ar ajuta….

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 12.10.05
Tudor - 11 Noiembrie 2005 05:54 PM

Apropo de butonul de Hold: el calibrează senzorul din clickwheel. Pune iPod-ul pe Sleep, pune Hold, apoi scoate Hold-ul FĂRĂ SĂ ATINGI CLICKWHEEL-UL! Astfel ţi-l va calibra corect.

Cum vine chestia asta cu calibratul? Nu prea imi imaginez ce se poate calibra la acel scroll wheel.

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Principiul de functionare al unui click wheel se bazeaza pe detectarea unei modificari ale capacitatii electrice, provocata de atingerea cu degetul pe suprafata rotitei. Calibrarea este procesul prin care senzorul isi stabileste valoarea capacitatii “de repaos”, adica atunci cand nu este atins, pentru a putea sa detecteze corect atingerea. Daca in momentul calibrarii il atingi cu degetul, el isi va lua o valoare incorecta si astfel va functiona defectuos.

Semnătură 

⌘-N

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: IS
Macuser din: 13.10.05

Am dat restore… acum o zi… si de atunci se comporta exemplar…tot mai se opreste senzorul… dar cu butonul hold reiau scroolul instant in 90% din cazuri…

Am intrat si in diagonistic mode - si se pare ca a trecut testu.. adik cum atingeam rotita pe display imi apareau valori de la 0 la 100.

Am intrat pe ipodlinux.org… si am vazut ca exista si podzilla shock ... dar nu ma risc sa instalez, mai ales ca modelele 4th gen nu-s fully suportted, yet…

Am observat ca senzorul se opreste in momentul cand apas un buton dar ating si putin mai mult suprafata - in sensul ca primeste si comanda de scrool si comanda de la buton.

Cred ca daca as avea niste optiuni de sensitivitate si timing… as putea incheia meciul in favoarea mea… :D

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Incearca sa-l recalibrezi: Sleep -> Hold -> Hold off, fara sa atingi rotita.

Semnătură 

⌘-N

‹‹ Podcast-urile preferate      probleme ipod. ››