1 din 2
1
Programe de reparație Apple (garanție extinsă)
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Lista cu programele Apple de garanție extinsă:

- Apple Portables: Troubleshooting MagSafe adapters; în anumite condiții, se schimbă Mag Safe-urile la care s-a rupt izolația de la una din extremitățile cablului de alimentare. Update 9 noiembrie 2011: MagSafe în formă de T

- MacBook Bottom Case: pentru MacBook-urile din perioada octombrie 2009 - aprilie 2011, la care se dezlipește talpa de cauciuc. Valabil 2 ani de la data cumpărării.

- iPod nano (prima generație): program de înlocuire gratuită a acestor iPod-uri, care prezintă risc de supraîncălzire a bateriilor.

- iMac (27-inch): AMD Radeon 6970M Video Card Replacement Program: program de înlocuire gratuită a plăcilor video AMD Radeon HD6970M din iMac-urile 27 inch vândute între mai 2011 și octombrie 2012 (identificate prin numere seriale de forma xxxxxxxxDHJQ, DHJQ, DHJW, DL8Q, DNGH, DNJ9, DMW8, DPM1, DPM2, DPNV, DNY0, DRVP, DY6F, F610). Programul este valabil pentru 3 ani de la data cumpărării inițiale a iMac-ului.

- Sleep/Wake Buton Replacement Program: pentru iPhone 5 cu butonul paradit. Din 2 mai și în alte țări, în afară de USA și Canada.

- Schimbarea alimentatorului iPhone: Modelul A1300, de 5W, venit cu iPhone 3GS, 4, 4S, sau vândut separat. Se schimbă gratuit, pentru că prezintă risc de supraîncălzire.

- iPhone 5 Battery Replacement Program: Apple schimbă bateriile la iPhone-urile fabricate între septembrie 2012 și ianuarie 2013.

- MacBook Pro Repair Extension Program for Video Issues: Macbook pro-uri vandute intre februarie 2011 si decembrie 2013 cu probleme video; prelungit până pe 31 decembrie 2016, sau 4 ani de la achiziție. Terminat.

- Apple înlocuiește hardurile de 3TB din iMac-urile 2012 și 2013.

- iSight Camera Replacement Program for iPhone 6 Plus: dacă camera foto face poze nefocusate.

- Quality Program that addresses anti-reflective coating issues on MacBook and MacBook Pro models with Retina displays: dacă s-a dezlipit stratul antireflex de pe ecranele Retina. Valabil 3 ani de la data cumpărării sau până pe 16 octombrie 2016, care e mai lung.

- Cablurile USB-C de la MacBook 2015: valabil până pe 8 iunie 2018.

- Multi-Touch Repair Program for iPhone 6 Plus: pentru 149 dolari, Apple repară (înlocuiește) ecranele iPhone 6 Plus care pălpâie după ce au fost scăpate pe jos. Valabil 5 ani de la data cumpărării.

- iPhone 6s Program for Unexpected Shutdown Issues: Apple înlocuiește bateriile pentru anumite iPhone 6s; valabil 3 ani de la data cumpărării.

- (deocamdată neoficial) Probleme grafice la Mac Pro (Late 2013).

Hardmac spune că și urmatoarele defecte sunt acoperite, chiar dacă nu oficial:
- Crăpături în carcasa MacBook-urilor;
- Bateriile umflate ale primelor serii de MacBook Pro;
- Defectarea plăcilor video 7300 GT din Mac Pro-uri, datorită umflării condensatorilor.

Pentru aceste trei ultime cazuri, evaluarea se face individual, dar ajută dacă menționați că știți că ar fi acoperite de o garanție extinsă.

Dacă aveți una din problemele de mai sus, verificați dacă intrați în aceste programe; poate aveti noroc!

(Actualizat pe 21 mai 2017)

[ Modificat: 21 Mai 2017 10:40 AM de altero ]

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: London, UK
Macuser din: 31.05.07

carcasele de macbook crapate se inlocuiesc sub garantie 3 ani de la achizitionare. nu conteaza ca se rup de 5 ori, de ori se inlocuiesc. deci si aia e garantie oficiala! doar ca dureaza doar 3 ani wink

bateriile umflate de la macbook pro la fel. si sunt cateva imac-uri albe (intel) cu probleme grafica. si alea se rezolva sub garantie!

Semnătură 

Suzuki SV650S
One joint a day, keeps the doctor away! cheese

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator

pamatufe, poti sa dai mai multe detalii, in special despre iMacuri (care, ce probleme etc.)?
Merçi.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Oooo - zi de iMac-uri te rog. La fostul servici i-am convins să ia fo 24 de iMac-uri albe și la 18 dintre ele a crăpat placa video. Și toți mă înjură pe mine acuma.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

iPhone 4 - Apple ofera o carcasa/bumper gratis pentru fiecare persoana care are un iPhone 4.

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPad Air. iPhone Plus.  Watch 42MM.  AirPods
iPod Nano.  TV. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: London, UK
Macuser din: 31.05.07
psergiu - 11 Iunie 2010 09:14 PM

Oooo - zi de iMac-uri te rog. La fostul servici i-am convins să ia fo 24 de iMac-uri albe și la 18 dintre ele a crăpat placa video. Și toți mă înjură pe mine acuma.

nu mai stiu sigur care serie, dar erau intr-adevar imac-uri albe (17/20/24”) care aveau probleme cu placa grafica (de exemplu linii pe ecran). si alea le-am trimis la apple si le-o reparat sub garantie.

o sa ma uit la lucru sa vad din care serie e…

Semnătură 

Suzuki SV650S
One joint a day, keeps the doctor away! cheese

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 22.07.10

Salut, sunt nou pe forum, am un Macbook alb late 2007, caruia i-a murit hardul de curand , si am fost saptamana trecuta cu el la Istyle. Le-am zis de garantie extinsa pt harduri murite pt Macbookuri albe, si, intradevar, mi-au schimbat hardul vechi de 120 Gb cu unul nou de 160 Gb, au instalat si Leopardul cu Ilife 08, toate astea absolut gratis. Cu ocazia asta chiar vreau sa multumesc echipa Istyle pentru profesionalism si punctualitate.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator

Update: Mac Pro-uri cu ATI Radeon HD 2600 XT.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti

Bateriile umflate nu se mai schimba!  downer

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator

Hopa - s-a micșorat lista.
http://www.apple.com/support/exchange_repair/

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Administrator

Actualizat pentru talpa de cauciuc al MacBook-urilor.

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Administrator

Programul de schimb gratuit al HDD-urilor 1Tb Seagate de iMac crăpate s-a extins să includă toate iMac-urile între Octombrie 2009 și Iulie 2011 - http://www.apple.com/support/imac-harddrive/

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator

iMac (27-inch): AMD Radeon 6970M Video Card Replacement Program: program de înlocuire gratuită a plăcilor video AMD Radeon HD6970M din iMac-urile 27 inch vândute între mai 2011 și octombrie 2012 (identificate prin numere seriale de forma xxxxxxxxDHJQ, DHJQ, DHJW, DL8Q, DNGH, DNJ9, DMW8, DPM1, DPM2, DPNV, DNY0, DRVP, DY6F, F610). Programul este valabil pentru 3 ani de la data cumpărării inițiale a iMac-ului.

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Administrator

Sleep/Wake Buton Replacement Program: pentru iPhone 5 cu butonul paradit. Din 2 mai și în alte țări, în afară de USA și Canada.

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRankRank
Administrator

Schimbarea alimentatorului iPhone: Modelul A1300, de 5W, venit cu iPhone 3GS, 4, 4S, sau vândut separat. Se schimbă gratuit, pentru că prezintă risc de supraîncălzire.

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Administrator

- iPhone 5 Battery Replacement Program: Apple schimbă bateriile la iPhone-urile fabricate între septembrie 2012 și ianuarie 2013. Încapând din 29 august și în alte țari, nu doar SUA și China.

Nu mi-e clar: Apple zice sa stergi tot de pe iPhone inainte de a-l aduce la service (si sa dezactivezi Find my iPhone) – ceea ce ar insemna ca-l inlocuieste cu totul, dar si ca daca ai ecranul crapat, ceea ce impiedica demontarea telefonului, trebuie sa-l repari inainte.
Oricum ar fi, iPhone-ul meu se califica, are simptomele, asa ca o sa vad pe viu cum e.

1 din 2
1