Clicknet prin VDSL
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 19.01.08

Aveam un abonament de rahat la clicknet - 6mps. De dapt, mergeau vreo 2,5. M-am dus azi la Romtelecom sa intreb ce se poate face si o duduie mi-a bagat pe gat un abonament la internet prin VDSL, mai ieftin decat ce aveam eu pana acum, care cica merge pana la vreo 20 mps. OK. Pun botul, il iau, primesc modemul. Ajung acasa, il instalez. Evident, nu e conectat (inca, desi mi s-a promis ca va fi). Sun la relatii cu clientii. Intreb ce si cum. Mi se spune ca bla bla bla. Fac greseala sa spun ca sunt pe mac. Primesc replica „Va sunam noi maine. Se pare ca pe mac, tehnologia nu e bine implementata inca”.
Unde e cel mai apropiat sediu Romtelecom, sa fac ceva pe el?!
Acum nu mai am net. M-am rugat de un vecin sa imi dea parola de la reteaua lui wifi pana maine. Maine om vedea ce fac. Va fi o noua zi…

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 18.04.08
tomusel - 07 Septembrie 2010 07:23 PM

Aveam un abonament de rahat la clicknet - 6mps. De dapt, mergeau vreo 2,5. M-am dus azi la Romtelecom sa intreb ce se poate face si o duduie mi-a bagat pe gat un abonament la internet prin VDSL, mai ieftin decat ce aveam eu pana acum, care cica merge pana la vreo 20 mps. OK. Pun botul, il iau, primesc modemul. Ajung acasa, il instalez. Evident, nu e conectat (inca, desi mi s-a promis ca va fi). Sun la relatii cu clientii. Intreb ce si cum. Mi se spune ca bla bla bla. Fac greseala sa spun ca sunt pe mac. Primesc replica „Va sunam noi maine. Se pare ca pe mac, tehnologia nu e bine implementata inca”.
Unde e cel mai apropiat sediu Romtelecom, sa fac ceva pe el?!
Acum nu mai am net. M-am rugat de un vecin sa imi dea parola de la reteaua lui wifi pana maine. Maine om vedea ce fac. Va fi o noua zi…

N-are nici o treaba Macu cu modemu. Modemul se introduce intr-un router si routerul discuta cu ce calculator vrea el.

Semnătură 

MacBook Pro 17 “Santa Rosa” /6 GB RAM/500GB Momentus XT/GeForce 8600M GT (Lion)
iPhone 4 32Gb neverlocked | iPad 64+4G stock (iOS 5)

Mini Core Duo 1.83 / 2 GB RAM / 320 GB HDD (Snow)
Lampa iMac G4 17” 1.25 (Leo) + stand iGo
Powermac G4 | 1 Quicksilver + 2 Sawtooth (Tiger) | 2 x Apple Studio Display 15
Powerbook G4 12” Al, 1.5 GHz, 1.25 GB RAM (Leo)
iBook Clamshell Tangerine (9.2.2 + Panther) | Performa 5200 CD (8.1)

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Cred că merită să aștepți o zi-două până fac schimbarea în centrală, chiar dacă e neplăcut.
În teorie cel putin acel VDSL ar trebui sa fie mai bun, cu diferență netă la partea de upload.
La Romtelecom clicknet există tendința să apară aceste întârzieri la schimbări de serviciu, în schimb odată stabilit serviciul nu prea pică, și cred că asta contează mai mult.
Iar în zona asta de bani nu cred că ai o alternativă mai bună.

În ce privește viteza maximă de download, ține cont că valorile din contract sunt limite maxime și nu trafic garantat, pentru asta plătești cu un ordin de mărime mai mult.
Ai un pic de răbdare cu ei, sunt un compromis ok.

Semnătură 

Mac Mini Intel MC815LL/A , MC239LL/A - 10.9, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Dragos Salageanu - 07 Septembrie 2010 07:36 PM

..

N-are nici o treaba Macu cu modemu. Modemul se introduce intr-un router si routerul discuta cu ce calculator vrea el.

Stiu asta. Cei de la clicknet de ce nu stiu asta?

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti, Drumul Taberei
Macuser din: 30.12.09

VDSL 30 de cateva luni bune. Bagat fir in modem, modem da semnal in router si router semnal la Macbook. Totul se misca foarte bine. Download ~26-27 Mbps, upload ~6 Mbps. Si in cazul meu, dupa ce-am luat modemul, a durat cam 2-3 zile pana cand am si avut internet.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Arad
Macuser din: 20.06.09

Eu pana acuma de cate ori am avut de-a face cu internet de la Romtelecom (si la cunostinte, si la firme), la instalare de fiecare data trebuia sa le dau telefon sa faca modificarile necesare in centrala ca sa ma pot conecta la internet. Dar dupa 1-2 zile internetul a mers perfect la fiecare dintre ei.

Iar legat de Mac, de cate ori i-am intrebat din curiozitate, si Romtelecom si RDS de fiecare data mi-au spus ca ei nu ofera suport tehnic pentru conectarea unui Mac la internet. Dar cum au spus si ceilalti, cu un router poti sa rezolvi foarte usor problema. (Apropo, RDS nu ofera suport tehnic nici pentru instalarea/configurarea unui router, nu stiu cum e la Romtelecom…)

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 15.10.05

Am facut recent upgrade de la ADSL 20MB la VDSL 20MB. Cam 3 zile a durat toata schimbarea si de atunci merge perfect.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 14.10.05

Pun botul, il iau, primesc modemul. Ajung acasa, il instalez. Evident, nu e conectat (inca, desi mi s-a promis ca va fi). Sun la relatii cu clientii. Intreb ce si cum. Mi se spune ca bla bla bla. Fac greseala sa spun ca sunt pe mac. Primesc replica „Va sunam noi maine. Se pare ca pe mac, tehnologia nu e bine implementata inca”.

Și la mine funcționează bine, dar și eu am avut probleme cu ei la instalare.
-Am vrut modem simplu dar nu aveau și am primit un modem-router ZyXel P-870HW. Eu folosesc acasă un AirPort Extreme pentru wireless și aveam nevoie doar de modem. Am sunat la RTC să-i întreb dacă pot să fac modemul “bridge” și am primit raspunsul că nu se poate. Nu le-am spus ca am mac… Acum modemul funcționează pus pe “bridge” și lasă AirPort-ul să-și facă treaba.
-Am vurt IP fix și în contract scria o adresă iar modemul primea altă adresă. După câteva telefoane și zile s-a remediat.
-Am vrut “Reverse DNS” și m-au întrebat ce e aia. După ce le-am arătat formularul descărcat de pe site au înțeles… Serviciul s-a activat cam în 2-3 zile după ce am primit IP-ul corect.

Trecerea de la ADSL la VDSL se face în câteva zile. Trebuia să folosești modemul vechi până nu mai funcționa.

Nu te sfii să întrebi aici, asigurăm suport și pentru RTc…
wink

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member

@nvmarian: Pai as fi folosit eu modemul vechi pana mai functiona, DAR serviciul nu mai mergea. Teoria celor de la RTC era simpla: ajung acasa,  ADSL-ul nu mai merge, inlocuiesc modemul, pun pe ala de VDSL, care cica ar fi gata conectat, iar serviciul gata activat. De unde, nenicule…!

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member

Uuuuf. Gata. A mers. După multă hârâială, pentru că sunt pe mac. Până la urmă a fost nevoie de un upgrade de firmware. Noroc cu o cucuoană drăguță de la ei care a putut intra remote pe un laptop cu Windows pe care îl țin degeaba prin casă. Uite că bine că îl țin degeaba.

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRank
Member

Iar netul asta VDSL e chiar mișto. Upload-ul e trăznet.

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 13.10.05
nvmarian - 08 Septembrie 2010 01:21 AM

Pun botul, il iau, primesc modemul. Ajung acasa, il instalez. Evident, nu e conectat (inca, desi mi s-a promis ca va fi). Sun la relatii cu clientii. Intreb ce si cum. Mi se spune ca bla bla bla. Fac greseala sa spun ca sunt pe mac. Primesc replica „Va sunam noi maine. Se pare ca pe mac, tehnologia nu e bine implementata inca”.

Și la mine funcționează bine, dar și eu am avut probleme cu ei la instalare.
-Am vrut modem simplu dar nu aveau și am primit un modem-router ZyXel P-870HW. Eu folosesc acasă un AirPort Extreme pentru wireless și aveam nevoie doar de modem. Am sunat la RTC să-i întreb dacă pot să fac modemul “bridge” și am primit raspunsul că nu se poate. Nu le-am spus ca am mac… Acum modemul funcționează pus pe “bridge” și lasă AirPort-ul să-și facă treaba.
-Am vurt IP fix și în contract scria o adresă iar modemul primea altă adresă. După câteva telefoane și zile s-a remediat.
-Am vrut “Reverse DNS” și m-au întrebat ce e aia. După ce le-am arătat formularul descărcat de pe site au înțeles… Serviciul s-a activat cam în 2-3 zile după ce am primit IP-ul corect.

Trecerea de la ADSL la VDSL se face în câteva zile. Trebuia să folosești modemul vechi până nu mai funcționa.

Nu te sfii să întrebi aici, asigurăm suport și pentru RTc…
wink

Si eu am vrut Bridge si pina la urma l-am configurat singur dar , se tot reseta modemul singur aproape in fiecare zi si trebuiau refacute setarile din nou dupa care iar mergea . Cei de la Romtelecom nu au reusit sa ma ajute. Si eu folosesc un Airport Extrem pentru wireless. Aceeiasi problema am avut-o si cu adresa de IP

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 14.10.05
tomusel - 08 Septembrie 2010 11:27 AM

Noroc cu o cucuoană drăguță de la ei care a putut intra remote pe un laptop cu Windows pe care îl țin degeaba prin casă. Uite că bine că îl țin degeaba.

Și la mine au vrut să intre remote dar eu nu mai am windows acasă.

@sorin
Ce modem ai?
Ai făcut “firmware upgrade”?
La mine merge fară restart de când l-am instalat.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Iași
Macuser din: 16.03.09

Și eu mi-am instalat recent VDSL. Am făcut upgrade-ul de firmware și merge perfect totul. Acum pot să văd și eu filmele de pe hulu.com ca lumea smile Chiar mă gândeam să instalez și Dolce interactiv-ul ăla gratuit de la Romtelecom, cel cu 24 de programe, să văd cum merge.

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 24.08.10
belasajgo - 08 Septembrie 2010 12:13 AM

Romtelecom si RDS de fiecare data mi-au spus ca ei nu ofera suport tehnic pentru conectarea unui Mac la internet.

eu am avut o experienta placuta cu cei de la rds in sensul ca mi-au oferit suport pentru mac.