Linux pe Mac
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 30.12.09

Imi puteti recomanda o versiune buna de linux pt mac? Am gasit ubuntu 10.04 sau asa ceva dar are doar 700 mb… e bun?Daca nu recomandatimi ceva , si inca ceva , se poate instala pe partitia pe care am acum windows?

Multumesc!

Semnătură 

MacMini 2.26/2gb/9400m
120gb Time Machine Backup
PowerMac g4 400/512/atirage 16mb
Apple Aluminum Keyboard
iPod Nano 3G 4GB

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucureşti
Macuser din: 01.12.07

E foarte bun, în ăia “doar” 700 MB intra “doar” sistemul de operare şi câteva aplicaţii, e destul.

Semnătură 

Grep me no patterns and I’ll give you no lines

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: Timisoara
Macuser din: 13.01.10

E foarte bun Ubuntu. Eu l-am folosit timp de vreo 3 ani pana am trecut pe Mac. In mod normal ar trebui sa-ti recunoasca tot hardware-ul. Instalarea dureaza cam 15 min si nu mai trebuie sa instalezi driveri sau alte cele. Ar trebui sa-ti recunoasca tot. Mai ai de instalat apoi Open Office, VLC Player, Chrome daca nu te multumeste Firefoxul cu care vine instalat. Toate programele se instaleaza dintr-un repository de-al lor (gen AppStore), foarte simplu. Eu am ramas cu o parere foarte buna despre Ubuntu. Mi s-a parut cel mai simplu sistem de operare, cu care m-am obisnuit foarte repede, mai repede decat cu Mac-ul. Daca mai vrei sa stii si altceva despre Ubuntu, poti sa ma contactezi cu intrebari si pe PM.
Succes la instalat.

Semnătură 

Macboo Pro Unibody 5.1
IPhone 3GS 16GB Black
PowerMac G4

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 30.08.07

Intrebare despre Ubuntu: recunoaste oare webcamul Microsoft LifeCam Vx-800 care e USV din cate stiu.

Semnătură 

Mac 4 Ever!

Mac Mini Late 2012
Intel i5 @ 2,5 GHz / Intel HD 4000 / 500 GB HDD

iPad Mini 4G

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Xanadu
Macuser din: 21.08.10

e bun ubuntu, dar daca vor inlocui gnome cu unity, ne intoarcem de unde am plecat

avea gnome destule bube, dar unity e de neutilizat raspberry

http://news.cnet.com/8301-1001_3-20020673-92.html

ibm avea de gand sa se alieze cu canonical pt linux pe desktop, dar daca asa stau lucrurile…

http://news.cnet.com/8301-13846_3-10378653-62.html

windows ramane cea mai buna alegere pt eficientza in mediul de business (office work pe partea de client, plus produsele server care le tin in spate - ad, exchange, sql etc.)

cred ca multi se vor arde in final cu linux, pt ca nu folosesti doar sistemul, ci intreg ecosistemul in care e integrat

iar TCO-ul pana la urma e mai mare cu solutii din astea dupa ureche; e de preferat sa dai un ban dar macar stii ca merge

in fine, om trai si om vedea…

Semnătură 

“Zaire’s one-party system is the most elaborate form of democracy.” (Mobutu Sese Seko)

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
Rank
Newbie
Din: Brasov
Macuser din: 11.01.11

salut in primul rand sunt nou ia ale mac-ului   azi a 3 zii decand al butonez
am un powerbook G3 bronze KB
fericirea mea cand am facut rost de el da…... nu pot pune pe el stick de net dela rds nui compatibil cu macX 10.3.9 :((
acum vreau sa fac tranzitie dela mac la Ubuntu (stiu sigur ca merge stick-ul de net pe el)
am inteles cai destul de complicat   (chiar dak al pun live????)
dak se poate va rog a ma ajuta!!