1 din 2
1
aplicatii must-have pe un mac
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 15.12.10

fac acest topic pt a trece in revista cateva dintre aplicatiile must-have pt un Mac.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Canberra-Bucharest
Macuser din: 18.10.10

Primul snop aici:

http://www.hongkiat.com/blog/100-free-useful-applications-for-mac-part-i/

al doilea snop aici:

http://www.hongkiat.com/blog/100-free-useful-mac-applications-part-ii/

Iar la macupdate mai ai multe altele…

Știi, desigur, că sintagma „must-have” este relativă; ceea ce eu consider „must-have” ție ți-ar putea părea o tâmpenie (și, evident, invers).

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

le stiam pe acestea ,dar mai sunt multe altele de ex screenflow sau igetter…in orice caz topicul e deschis daca sti aplicatii must-have lasati-le aici

PS must-have e o sintagma pt romani ca nu pot traduce expresia intr-un cuvant,pt english people e doar un cuvant compus,dar ai dreptate sunt roman ,nu englez:)))

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
arhimede - 31 Decembrie 2010 09:32 AM

le stiam pe acestea ,dar mai sunt multe altele de ex screenflow sau igetter…in orice caz topicul e deschis daca sti aplicatii must-have lasati-le aici

PS must-have e o sintagma pt romani ca nu pot traduce expresia intr-un cuvant,pt english people e doar un cuvant compus,dar ai dreptate sunt roman ,nu englez:)))

Nu, nu e o chestiune etnică, nu ăsta era sensul frazei de mai sus; e o chestiune de nevoi și de gust. iGetter poate fi o aplicație utilă unora, mie mi se pare total inutilă la ora actuală. Nu-mi place nici iPassword, deși alții o socotesc un must-have, ca să folosesc sintagma cu pricina etc. Există deja zeci de aplicații grafice, de ars discuri, de opitimizări de sistem etc. etc. Eu am, de ex., circa 10 GB de aplicații pe care le consider (relativ) utile, deși pe multe nu le folosesc deloc, doar le-am testat o singură dată.
Singurul must-have (și ăsta discutabil) ar fi ceva gen Onyx sau MainMenu, de optimizat sistemul, în rest nu e nimic must-have, e chestie de nevoi și, evident, de gust.
De altfel, discuții de acest fel au mai fost, revin cam la fiecare 4-5-6 luni, când lumea uită de ele.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 15.11.08

http://www.macuser.ro/index.php/forums/viewthread/28530/P195/#238256

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

pai in cartea lui sergiu scrie ca mac os nu are nevoie de optimizari…

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucharest
Macuser din: 15.11.08

Mai bine zis curatare si intretinere. Pentru asta recomand cu caldura Applejack.

Semnătură 

Setup: cateva produse Apple pe care nu simt nevoia sa mi le afisez aici.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

pai sa inteleg ca iti trebuie programe de optimizare cum e Onyx pe mac os sau tunnel utilites pe microsoft????

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

nu, nu intelege asta. Johnny are dreptate, nu exista program esential, “must have” pe Mac. Dar daca definesti nevoile unui macuser, atunci poti alcatui liste de programe care sunt ele mai potrivite pentru a acoperi nevoile.
Exemplul cel mai simplu care imi vine e top 10 DIY tools to have in the house. Sau poti sa-i zici 10 must have DIY tools. Dar unii dintre noi n-ai batut in viata lor un cui, si n-ar sti cu ce sa agate un tablou greu intr-un perete rigips nici daca ar depinde viata lor de asta (si poate chiar depinde daca au de gand sa-l agate deasupra patului).

Programe pe care le folosesc zilnic? da, pot face o lista
Programe pe care le folosesc cel putin o data pe an? da, alta lista
Programe pe care le am just in case si le-as recomanda si la altii? da, alta lista

ONYX face parte din lista 3. Eu nu-l recomand la nimeni. Dar il recomand oricui vrea sa-si faca o optimizare de sistem. Pentru asta e must have.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
arhimede - 31 Decembrie 2010 05:25 PM

pai sa inteleg ca iti trebuie programe de optimizare cum e Onyx pe mac os sau tunnel utilites pe microsoft????

Repet, verbul „a trebui” este relativ; nu-ți trebuie nicio aplicație la modul absolut, dar – uneori – rezolvă unele probleme, dacă apar.
Dacă pricep eu ce dorești, de fapt nu ai nicio problemă cu sistemul, dar vrei să știi ce aplicații ți-ar rezolva o problemă, dacă apare. Sau ce programe se recomandă pt diverse domenii, de ex. texte, grafică, montaj film, ars DVD-uri etc. etc. E greu de făcut o listă absolută, dar ai destule discuții care sugerează câteva aplicații utile. Dacă, de ex., vei parcurge un site precum macupdate.com, vei găsi destule aplicații gratuite, multe marcate cu 4-5 stele; cam acelea sunt și cele de care, potențial și teoretic, ai avea nevoie. Mai departe, tot va trebui să petreci un timp testându-le, deoarece nimeni nu poate garanta că ce consider eu util vei considera și tu că-ți este util. De aceea ți-am sugerat cele 100 de aplicații gratuite, multe își vor fi efectiv utile. Mai departe, prinzi gustul din mers, nu?

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRank
Member
Din: ORADEA
Macuser din: 19.12.09

poi se vedem must have pt mine:itumes, photoshop,iphoto,utorent,world,powerpoint,c++,c
              ocazionale:onyx,idvd,Whamb,mlMac,Konfabulator,DragThing

Semnătură 

iMac 27’‘-i5 quad core
macbook pro 17” core 2 duo 2.8GHz
powerbook g4 12’‘
ifon 3gs:>:>
iPod clasic 80GB
ipod shuffel-first gen
apple TV-first gen

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Ce folosesc eu zilnic ..zic eu must have

iTunes,iPhoto,iMovie,Mail,FaceTime,Yahoo Messenger,Skype,Safari,Mactracker,Transmision,Boxee,VmWare Fusion,Toast Titanium,Maintenance….am selectat cateva din cele peste 200 de apps ce am instalate wink

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone XS 64Gb
AppleWatch Series 4 44’
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 4 buc pentru Airplay in curte si camere
———————————————————-
Apple Home activat,termostate,lumini si senzori

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti (Iasi)
Macuser din: 18.03.07
huk - 31 Decembrie 2010 06:03 PM

Dar unii dintre noi n-au batut in viata lor un cui, si n-ar sti cu ce sa agate un tablou greu intr-un perete rigips nici daca ar depinde viata lor de asta (si poate chiar depinde daca au de gand sa-l agate deasupra patului).

Ma prăpădesc daca nu ne zici cu ce!

Semnătură 

 iMac 20” Intel Core2Duo * 2GB Ram Milk
 iPhone 3G * 16GB Milk

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05
qbipq - 05 Ianuarie 2011 07:38 PM
huk - 31 Decembrie 2010 06:03 PM

Dar unii dintre noi n-au batut in viata lor un cui, si n-ar sti cu ce sa agate un tablou greu intr-un perete rigips nici daca ar depinde viata lor de asta (si poate chiar depinde daca au de gand sa-l agate deasupra patului).

Ma prăpădesc daca nu ne zici cu ce!

http://www.rafael-grup.ro/pdf/diblurigips.pdf

sau ca in poze, eu am de metal.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 03.11.09

Mi-ar placea sa vad aici nume de aplicatii must have, prin prisma userilor, nu linkuri la liste, google are tota lumea. On topic, Quicksilver este un must have.

Semnătură 

MacBook Pro i5 * iPad 1 * Apple TV 1 * iPhone 4 * Airport Extreme

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Must have pt mine:

TextMate, Haxe, Xcode, Photoshop, Transmit, Butler (pentru multiple clipboards, am vrut la un moment dat sa-l schimb cu unul dedicat doar pt asta dar se misca execrabil, si mai era si-n store), si Adium.

Semnătură 

Mcintoshing…

1 din 2
1

‹‹ Poll - RSS reader      Criptare pe mac ››