Se poate instala Ubuntu 11 pe acelasi hard cu mac ?
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Iași
Macuser din: 09.11.10

Salutare,

As vrea sa instalez Ubuntu 11.04 pe acelasi hard, am incercat cu Virtualbox totusi se misca foarte greu si m-am gandit daca este posibila varianta instalarii pe acelasi HDD, intr-o alta partitie cu optiunea de a alege la botare intre cele doua sisteme. Daca este posibil si a reusit cineva puteti las un mesaj aici.  multumesc

Semnătură 

AFC 1886

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

Cum sa nu,se poate instala fara probleme.
Mai greu este daca doresti triple boot OS X/Ubuntu/Windows,la acestea se va strica in final partitia de boot.

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

Ai detalii aici pas cu pas: https://help.ubuntu.com/community/MactelSupportTeam/AppleIntelInstallation

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member

Multumesc Boboc,  pentru ajutor !

Semnătură 

AFC 1886

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Timisoara
Macuser din: 24.12.08

Poti da o privire si la rEFIt, poate fi de mare ajutor la configuratii dublu si triplu boot. Pe de alta parte te sfatuiesc sa eviti Ubuntu 11.04 si sa te orientezi catre Fedora 15, este o distributie mult mai reusita, bazata pe adevaratul GNOME 3 (nu o copie nereusita a acestuia, ce este Unity in Ubuntu).

Semnătură 

MacBook 2,4 GHz Intel Core2Duo, 4 GB DDR3, 250 GB HDD, NVIDIA GeForce 9400M
MacBook Pro 2,8 GHz Intel Core2Duo, 4 GB DDR3, 500 GB HDD, NVIDIA GeForce 9400M, NVIDIA GeForce 9600 GT

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member

Multumesc Aron, instalasem Ubuntu dar nu stiam cum sa intru in el, intra mereu macul, deci Ubuntu e de evitat.., am sa incerc cu Fedora intre timp am gasit Mandriva 2010, se spune ca e bunisor, dar am o intrebare sant incepator in linux, cum instalezi o aplicatie ? am incercat sa instalez flash player de siteul adobe, dar nu il executa dupa ce la copiat, cu ce extensie trebuie copiat programul ?  multumesc

Semnătură 

AFC 1886

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: Timisoara
Macuser din: 24.12.08

Nu neaparat Ubuntu este de evitat, ci mai degraba versiunea 11.04, care nu mi se pare prea reusita. Nu te descurajez insa sa-l incerci, poate te va convinge.

In ceea ce priveste instalarea: pe majoritatea distributiilor Linux ai un asa numit package manager, care in linii mari seamana cu ceea ce este App Store pe Mac, fiind un loc centralizat de instalare software. In Ubuntu gasesti aplicatia Ubuntu Software Center, care iti ofera spre instalare in primul rand aplicatii free & open source, dar si unele aplicatii nonfree (cum este de exemplu Flash Player) sau chiar aplicatii platite. [Echivalentul exista si in Fedora, dar nu as putea sa-l spun exact cum se numeste.]

Evident poti instala orice soft ce nu se gaseste in Software Center, acestea de obicei se pot descarca de pe pagina producatorilor sub forma unui pachet de instalare, din care exista doua mari tipuri in Linux: deb si rpm. In configuratia standard Ubuntu stie de formatul deb, Fedora stie de rpm. Acestea de obicei se pot instala prin dublu click, si sunt echivalentul fisierelor pkg de pe Mac.

Semnătură 

MacBook 2,4 GHz Intel Core2Duo, 4 GB DDR3, 250 GB HDD, NVIDIA GeForce 9400M
MacBook Pro 2,8 GHz Intel Core2Duo, 4 GB DDR3, 500 GB HDD, NVIDIA GeForce 9400M, NVIDIA GeForce 9600 GT

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member

Multumesc, ca m-ai luminat ! smile

Semnătură 

AFC 1886

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Xanadu
Macuser din: 21.08.10
expose - 02 Iulie 2011 05:44 PM

As vrea sa instalez Ubuntu 11.04 pe acelasi hard, am incercat cu Virtualbox totusi se misca foarte greu.

poti incerca si vmware fusion sau parallels; sunt mult mai bune, dar costa wink

Semnătură 

“Zaire’s one-party system is the most elaborate form of democracy.” (Mobutu Sese Seko)

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRank
Jr. Member
aronvirginas - 03 Iulie 2011 02:29 PM

Poti da o privire si la rEFIt, poate fi de mare ajutor la configuratii dublu si triplu boot. Pe de alta parte te sfatuiesc sa eviti Ubuntu 11.04 si sa te orientezi catre Fedora 15, este o distributie mult mai reusita, bazata pe adevaratul GNOME 3 (nu o copie nereusita a acestuia, ce este Unity in Ubuntu).

Am instalat Fedora 15 intr-o partitie FAT32 de 40 gb.In decursul instalarii sa format una primara 30gb si cealalta SWAP 10gb, sa instalat corect am ales Bootloader grub sa fie in aceiasi partitie cu FEDORA, instalarea sa efectuat cu succes dar problema este dupa restart nu imi apare deloc in meniul bootloaderului cand aleg la bootare. Sa fie grubul de vina ?

Semnătură 

AFC 1886