1 din 2
1
Instalare Windows prin BootCamp fara DVD Drive (de pe USB Stick)
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 06.03.08

Salutare,

Cum as putea sa instalez pe o partitie Windows creeata cu BootCamp Windows 7 de pe un stick USB. Am scos DVD Drive-ul de pe Mac si l-am inlocuit cu un OptiBay. Acum nu mai pot boot-a de pe DVD si sunt obligat sa instalez de pe Stick USB.
Pe SnowLeopart exista un utilitar care nu merge pe Lion. Aveti vreo idee cum sa fac instalarea de pe stick pe un sistem Lion ?

Semnătură 

email: 1. [...] De asemenea, semnătura nu poate conține linkuri sau adrese de e-mail, sau orice alt text care să trimită către sau să sugereze un site, reclame sau comerț (anunțuri de vânzări-cumpărări);
Macbook Pro 15” i7 2.3Ghz | MacMini i7 2.6Ghz | iPad 3G [gen 3] | iPhone 4s | Apple TV [gen 3] | iPad 2 3G [gen 2] Ipad Mini 4G [gen2]

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

http://howto.cnet.com/8301-11310_39-20020513-285/install-win-7-on-macbook-air-from-a-usb-drive/

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
boboc - 31 Iulie 2011 03:05 PM

http://howto.cnet.com/8301-11310_39-20020513-285/install-win-7-on-macbook-air-from-a-usb-drive/

Stiam pasii astia. I-am parcurs exact. Problema este ca REFit nu functioneaza pe OS X Lion. Deci cei care cumpara acum un MBA cu Lion defaul..nu au cum sa puna Windows 7 de pe stick pe BootCamp. In Parallels merge.

Alte idei ????

Semnătură 

email: 1. [...] De asemenea, semnătura nu poate conține linkuri sau adrese de e-mail, sau orice alt text care să trimită către sau să sugereze un site, reclame sau comerț (anunțuri de vânzări-cumpărări);
Macbook Pro 15” i7 2.3Ghz | MacMini i7 2.6Ghz | iPad 3G [gen 3] | iPhone 4s | Apple TV [gen 3] | iPad 2 3G [gen 2] Ipad Mini 4G [gen2]

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

refit functioneaza smile
Banuiesc ca sti de tasta alt(option), o tii apasata la bootare si alegi os-ul dorit.

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member

LOL. O stiu smile
Am facut downgrade la Snow Leopard. Acum functioneaza cu rEFIt.
Oricum…foarte nasol din partea Apple sa-ti taie dreptul de a boota de pe ce doresti. Bad Apple !

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

prietene eu am lion si pot boota pe ce vreau,merge si refit deci vina nu e a celor de la Apple smile

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRank
Jr. Member

Eu am spus ca e vina lui Apple ca nu au lasat default posibilitatea de a boota de pe ce doresti. Daca vrei aceasta posibilitate iti trebuie refit. Asta este problema mea.
Revenind, mie unul nu mi-a functionat. Mai incerc. Ai facut tu ceva diferit ?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

nu,doar clean install.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 18.04.08

Noile Mac-uri au un Boot Camp nou: http://www.anandtech.com/show/4528/the-2011-macbook-air-11-13inch-review/14

E un custom build de Lion?

Semnătură 

MacBook Pro 17 “Santa Rosa” /6 GB RAM/500GB Momentus XT/GeForce 8600M GT (Lion)
iPhone 4 32Gb neverlocked | iPad 64+4G stock (iOS 5)

Mini Core Duo 1.83 / 2 GB RAM / 320 GB HDD (Snow)
Lampa iMac G4 17” 1.25 (Leo) + stand iGo
Powermac G4 | 1 Quicksilver + 2 Sawtooth (Tiger) | 2 x Apple Studio Display 15
Powerbook G4 12” Al, 1.5 GHz, 1.25 GB RAM (Leo)
iBook Clamshell Tangerine (9.2.2 + Panther) | Performa 5200 CD (8.1)

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRank
Jr. Member
Dragos Salageanu - 01 August 2011 03:40 PM

Noile Mac-uri au un Boot Camp nou: http://www.anandtech.com/show/4528/the-2011-macbook-air-11-13inch-review/14

E un custom build de Lion?

MBA 2011 au Boot Camp 4.1 sau 4.0.1. Poti boot-a de pe stick si sa-ti instalezi Lion. Eu am MBP 2011 cu Boot Camp 4.0. Imi tr DVD sa pot boot-a si instala W7. Eu am pus Lion-ul normal din App Store. Default el a venit cu Snow Leopard.
De aici problema mea cu boot-ul de pe stick. Am mai citit pe undeva ca nu merge refit-ul pe Lion, dar se pare ca lui @boboc i-a functionat. Am sa mai incerc si eu dar acum sunt epuizat .... dupa upgrade/downgrade.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member

Sunt inebunit. Nu merge sub nicio forma! Nici din Lion nici din Snow Leopard.
Îmi spune “Missing Operating System”. Am tot încercat cu refit dar degeaba !

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRank
Jr. Member
enderlabs - 01 August 2011 10:17 PM

Sunt inebunit. Nu merge sub nicio forma! Nici din Lion nici din Snow Leopard.
Îmi spune “Missing Operating System”. Am tot încercat cu refit dar degeaba !

Unde sa mă duc. Exista vreun service sa mă ajute .. Contra cost bineinteles.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Prieten drag tunu ai fost atent si ai sters partitiile de boot,alea mici de 200mb care probabil credeai ca te incurca smile

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRank
Jr. Member
boboc - 01 August 2011 10:20 PM

Prieten drag tunu ai fost atent si ai sters partitiile de boot,alea mici de 200mb care probabil credeai ca te incurca smile

Crede-ma ca sunt satul de ironii…. Sunt noob in Mac dar mă straduiesc sa învăț. Nu știu cum le-as fi sters, dar dacă le-am sters ce fac acum ?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member

Ca sa dau si rezolvarea !!!! Oricat de idioata ar parea.

Recapitulare :

Inlocuit HDD 750 GB Mac cu un SSD Vertex 3 de 120 GB
Inlocuit SuperDrive cu HDD 750 GB Mac initiaal

Rezulta : nu pot instala BootCamp pentru ca nu mai am DVD :(

Rezolvare

Inlocuti SSD 120 GB cu SSD 256 GB
Inlocuit HDD suplimentar cu SuperDrive
Instalat OS X Lion de pe stick
Instalat BootCamp : 120 GB OS X 120 GB Windows Partition
Instalalat Windows 7 x64 de pe DVD Original - formatat partitie in NTFS
Scos SuperDrive dupa si pus la loc HDD 750 GB original Mac

Ura : Am si Mac am si Windows in Bootcamp. Ma super dispera WMWare-ul :(

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 09.01.08

Salut!

Incerc sa instalez si eu windows 7 pe un macbookpro mid 2012 cu Lion 10.8.3 pe el. Am facut stick-ul pentru boot, booteaza de pe stick, iar cand ajung la instalarea windows-ului, dupa alegerea limbii si a regiunii apare fereastra cu partiitiile unde ar trebui sa vad partitia Bootcamp.

E gol acolo, nu imi apare nimic. Am incercat cu versiunea pe 32 de biti a windows 7. Trebuie neaparat pe 64 de biti sau ar trebui sa mearga si cea pe 32?

Am instalat pe macul meu (mid 2009) cu snow leo pe el, tot prin bootcamp si a mers fara probleme.

Ceva idei?

Mersi!

Semnătură 

MacBookPro Unibody + Airport Extreme
iPhone 6 128 GB space grey

1 din 2
1

‹‹ Partitie i-mac probleme...      Cam cati GB ? ››