1 din 3
1
Experiențe neplăcute în Comunitatea Macuser.ro
  [ Ignoră ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 09.08.09

Am stat ceva vreme pe gânduri dacă să deschid sau nu acest topic. Totuși, m-am gândit că ar fi bine să nu pățească și alții la fel. Sau poate că au pățit-o dar din mândrie nu au spus nimic….
Acum vreo lună am luat un hdd de mbp de la un membru “respectabil” de pe forum (trei “buline”, individ destul de activ pe forum…spunea că este programator). M-am intâlnit cu individul (undeva în București) mi-a dat hdd-ul, i-am dat banii. La scurt timp el m-a sunat și mi-a cerut să-i dau de probă o tastatură apple wireless (văzuse un anunț mai vechi de-al meu cu o tastatura apple de vânzare). A spus ca își luase de la un prieten un imac (fără tastatură) și nu era sigur dacă îi va plăcea tastatura apple…așadar vroia s-o încerce înainte să o cumpere. Am zis ok… de ce nu… oricum tastatura stătea degeaba la mine în dulap. M-am întâlnit cu el, i-am dat tastatura, mi-a scris mesaj pe pm că e ok tastatura, a urmat un schimb de mesaje pe pm prin care să stabilim o întâlnire ...dar ba era plecat ba foarte ocupat….in fine, apoi a “dispărut”...nu mai are telefonul respectiv, pe pm nu mai răspunde.
A mai pățit cineva ceva asemănător…sau am avut eu ghinion?

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 1 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: London, UK
Macuser din: 31.05.07

niste oameni de tot pișatu care isi mananca omenia pentru o tastatura wireless. da-l in porumb de fraer, probabil se crede smecher acuma. treci peste, data viitoare nu mai imprumuta nimic la “baeti”.

 Semnătură 

Suzuki SV650S
One joint a day, keeps the doctor away! cheese

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 2 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Severin
Macuser din: 06.03.10

Nu ar fi normal sa scrii cine este userul cu pricina? Se poate sa-i pice si altcineva in “plasa”.
La rubrica “Vanzari” ar fi bine daca ar exista un topic special denumit “De cine sa ne ferim”.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 3 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 09.01.08

Fara caracter. Fa-l “public” sa stie toata lumea cine e

 Semnătură 

MacBookPro Retina Early 2015
iPhone 7+ 128 GB, black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 4 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 09.08.09

Dacă admin-ul e de acord…cu plăcere!

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 5 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

Si mie mi se pare normal sa stim cine, asa se vor evita probleme pe viitor.

 Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 6 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: spatele laserului
Macuser din: 13.02.07

Adminul nu are partipriuri cu nimeni.
Fiecare user își asumă responsabilitatea faptelor sale.
Pe de altă parte, nu ne-am dori ca forumul să devină un tribunal.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 7 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05

Nu prea stiu ce sa zic. Pana la urma e cuvantul tau contra al lui. Noi nu putem verifica cine are dreptate si o sa se ajunga la “ba p-a mă-tii”... (poate nu in cazul asta, dar in viitor).

Din pacate, nu se pot da calificative pe Expression Engine.
Ne mai gandim.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 8 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 18.10.05

Na, c-a zis-o Adminul smile

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 9 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 09.08.09

Am postat această întâmplare să văd dacă a mai pățit cineva la fel ca mine. Constat că nu.
Deci, este un caz izolat, ceea ce mă bucură.

admini:sunt de acord, sub nicio formă forumul nu trebuie să devină bâlci.
Pentru mine subiectul este încheiat!

Vă mulțumesc.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 10 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti (Iasi)
Macuser din: 18.03.07

Doamne! Fa-l public odata!

Am gasit threadul asta pentru ca am vrut sa vad daca s-a mai facut asa ceva pe forum, ‘imprumuturi’ de felul asta, pentru ca am nevoie de 8gb ram ultra-repede, dar cred ca o sa ma mai gandesc putin.

 Semnătură 

 iMac 20” Intel Core2Duo * 2GB Ram Milk
 iPhone 3G * 16GB Milk

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 11 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Sufrajeria lu' Firea (fost maidan al lui Oprescu)
Macuser din: 06.12.05

Deja a trecut mult prea mult timp pt. un simplu împrumut de probă.

Și dacă a trebuit să postezi anunțul aici, lucrurile sunt mult mai grave.

razvanmac - 20 Februarie 2012 10:11 AM

Model: Apple Wireless Keyboard INT
S/N: 339350425847A STOLEN
Localitate: București
Semnalmente: Model mc184z/a, cutie completă dar fără factură și garanție (sunt la mine)

Cred că de data asta ar fi oportun să dai numele și aici, nu numai pe PM…

 Semnătură 

Adam nu era decît un om ceea ce explică totul. El nu dorea mărul de dragul mărului. Îl dorea pentru că era interzis….

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 12 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 15.10.05

poate a avut omul un accident de circulatie de nu-ti mai raspunde smile oricum nu se dau obiecte personale asa de test, veneai cu un laptop mac, atasai tastatura, merge ...bun scoate banu si pa

 Semnătură 

[°!°]———>[°(°]

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRank
Jr. Member
Din: World
Macuser din: 04.01.11

Din pacate trebuie sa updatez eu topicul asta. Sincer, nu sunt deloc fericit ca o fac, dar daca nu ne ajutam intre noi, atunci cine ? :)
O sa incerc sa o tai cat mai pe scurt.

Prin decembrie anul trecut am facut un topic legat de upgrade-ul la RAM. (de la 4 la 8)
Primesc mai multe PM-uri de la mai multi useri care mi-au sarit in ajutor (le multumesc si acum) si intr-un final aleg pe principiul primul venit, primul servit.
Ma intalnesc cu tipul respectiv, imi spune ca ma ajuta din placere, fara niciun cost. Prietenos, glumet nu aveai ce reprosa.
Imi face treaba, si eu aleg sa ii las kit-ul de 2x2 lui ca semn de multumire, eu si asa nu aveam ce sa mai fac cu ele.

Bun,la inceputul anului, urmatorul pas a fost un SSD si s-a oferit din nou sa ma ajute. Totul perfect again, iar MBP-ul venea cu stockul de 750GB care s-a dovedit mai tarziu a fi stricat.
Doream sa vand HDD-ul ca sa mai amortizez costul SSD-ului si din nou, nu aveam ce sa mai fac cu el.
Avand in vedere ca am avut pana in acest moment o experiente placuta cu tipul pana acum, el s-a oferit sa imi cumpere HDD-ul cu 300RON, dar spunea el in 2 transe a cate 150RON la un interval de 2 saptamani intre ele.
El s-a dus cu hardul l-a Noumax si intr-adevar era stricat si i s-a oferit unul nou.

Aici, recunosc ca a fost gresala mea, am niste principii cand vine vorba de “bisnituri”, dar am zis sa ajut un om care si el la randul lui m-a ajutat. Am tinut-o in zeci de telefoane pana pe la jumatea lui Februarie, tot nu am reusit sa ne vedem sa imi dea banii. Imi raspundea la fiecare telefon, dar o tot lalaiam si o lasam “pe alta data”.

Dupa jumatea lui Februarie, incepe nici sa nu mai raspunda la telefon. Trebuia sa sun de pe alte numere ca sa dau de el si intr-un final imi recunoaste ca de fapt nu (cred) ca a avut vreodata banii vreodata si ca trece printr-o perioada foarte nasoala financiara si ca la telefon nu imi raspunde ca ba e stricat, ba e tinut in serivice.
Am zis, hai ca o inghit si pe asta, pe la inceputul lunii asteia imi zicea ca “face un efort” (lol) si se vede cu mine sa imi dea hardul.
Acum suntem cu un picior in Aprilie. I-am zis ca voi face acest review negativ, desi nu imi place pentru ca mi se pare o tiganie ieftina, dar uneori trebuie sa faci si chestii care nu iti plac.

Numele userului este temporar Steven, il mai gasiti pe computergames cu Awey si mai avea si un nick cu Alex parca. Vad ca le tot schimba.

Bafta.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member
Din: World
Macuser din: 04.01.11

Scuzati greselile gramaticale, e autocorrectul pornit.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRank
Jr. Member
Din: World
Macuser din: 04.01.11

@razvanmac S-ar putea sa vorbim de acelasi om smile Cand am fost la el avea o tastatura wireless Apple in o cutie de care imi zicea ca a primit-o la un schimb ceva. Nu imi amintesc exact, au trecut 4 luni aproape.

Profil
 
   
1 din 3
1
 
‹‹ Copyright      PM-urile ››