Cum inchid o aplicatie care ruleaza in background?
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Arad
Macuser din: 20.06.09

Am observat ca aplicatiile pe care le folosesc, raman deschise in background, chiar si dupa ce le inchid. Cum procedez: imping Home-Screen-ul cu 4 degete in sus (sau apas de doua ori pe butonul Home), jos apar cateva aplicatii deschise, pun si tin degetul pe unul din iconite pana acestea incep sa se miste, apas pe X-ul rosu la aplicatiile pe care vreau sa le inchid. Problema mea: chiar si dupa ce inchid aplicatiile, acestea raman active in background. De exemplu inchid Yahoo Messenger-ul si totusi cand imi scrie cineva, imi apare un Alert la notificari. Asta nu numai cu Yahoo Messenger este asa ci si cu alte aplicatii. Ce nu fac bine? Sau cum trebuie sa procedez ca sa inchid complet o aplicatie? M-am gandit ca poate aplicatiile sunt din 2 bucati, una cea cu GUI si alta care este responsabila de notificari, dar nu prea cred ca ar fi asa. Deci ce vreau este sa inchid o aplicatie complet, sa nu mai comunice cu internetul, sa nu mai scrie nimic la notificari, etc. Am cautat si pe net, nu prea am gasit vre-un raspuns bun, peste tot scrie procedeul de mai sus, ce am facut si pana acuma… Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: dămăroaia
Macuser din: 11.10.05

așa le inchd si eu, si nu mai apar alerturi…
ai mai instalat tu ceva?

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 03.11.09

Ai incercat un power recycle?

Semnătură 

MacBook Pro i5 * iPad 1 * Apple TV 1 * iPhone 4 * Airport Extreme

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: Plano, TX

Intrii la Notificări și o scoți din lista centrului de notificări.
In felul ăsta iPadul îi zice serverului Apple de notificări să nu îți mai facă push la notificările respective către iPad-ul tău.
Sunt trimise de pe server, nu au nici o legătură dacă rulează aplicația sau nu. Nu ai văzut Keynote-ul în care Jobs a prezentat cum funcționează Notification Center ?

Semnătură 

Apple:3x macmini/10.6,10.7,10.10, iBook G3/9.2,10.1,10.2,10,3,10.4, Q610/A/UX3.1, 128k/6.0.1, Classic/6.0.8
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 3x Raspberry Pi

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member

Multumesc pentru raspunsuri! Nu am instalat nimic special pe iPad, doar cateva aplicatii si jocuri din App Store. Cred ca psergiu are dreptate, suna logic. Keynote-ul din pacate nu am vazut din lipsa de timp. Insa totusi mi se pare putin ciudat, deci eu inchid complet aplicatia Yahoo Messenger, insa pe server la Apple (?) raman logat pe contul acela cu care am fost logat de pe Yahoo Messenger? Daca scot afara o aplicatie de la notificari atunci nu va mai avea legatura aplicatia aceea cu serverul de notificari?

Mai am o intrebare, pe iPad este o aplicatie preinstalata Messages. Ce pot face cu aceasta aplicatie? Ma gandesc ca probabil pot sa comunic cu alte persoane care sunt pe un iDevice, prin intermediul unui Apple ID?

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator
belasajgo - 24 Aprilie 2012 11:14 PM

Insa totusi mi se pare putin ciudat, deci eu inchid complet aplicatia Yahoo Messenger, insa pe server la Apple (?) raman logat pe contul acela cu care am fost logat de pe Yahoo Messenger?

Da.

Daca scot afara o aplicatie de la notificari atunci nu va mai avea legatura aplicatia aceea cu serverul de notificari?

Decat cand ruleaza in foreground.

Mai am o intrebare, pe iPad este o aplicatie preinstalata Messages. Ce pot face cu aceasta aplicatie? Ma gandesc ca probabil pot sa comunic cu alte persoane care sunt pe un iDevice, prin intermediul unui Apple ID?

Nu neaparat AppleID - poti adauga orice adresa de email pe care o detii ca ID de Messages. Hint: merge sa pui aceiasi adresa pe mai multe iDevice-uri si primesi aceleasi mesaje pe toate, dar se mai confuzeaza.

Semnătură 

Apple:3x macmini/10.6,10.7,10.10, iBook G3/9.2,10.1,10.2,10,3,10.4, Q610/A/UX3.1, 128k/6.0.1, Classic/6.0.8

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 26.03.10

@psergiu: nu ramai logat pe nici un server de la Apple. pur si simplu aplicatia face un “register” cu un deviceToken la notification server iar serverul face push.

mai multe info aici: http://developer.apple.com/library/mac/#documentation/NetworkingInternet/Conceptual/RemoteNotificationsPG/ApplePushService/ApplePushService.html

Semnătură 

 iPhone 5 16GB black, iOS 7 beta 5
 MacBook Pro 15” Unibody, Late 2011 2,4 Ghz Intel Core i7, 8GB RAM, 128GB SSD, Radeon 6770 1GB, HiRes Display, OS X 10.8.3
 Thunderbolt Display

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator

Uite - raspuns mai bun de la omul care stie mai bine.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member

Mersi pentru raspunsuri! Ati reusit sa ma lamuriti. grin