ANAF programe utile
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: Cluj
Macuser din: 28.01.11

Bună ziua,

Doresc să redau comunității macuser.ro (în special pentru userii care s-au lovit de această problemă) cererea formulată de către subsemnat și răspunsul primit de la autorități.
Sper într-o rezolvare pozitivă a petiției.
În cazul în care există interes vă țin la curent.

O zi bună tuturor.

Cu stimă,

Kiss Oszkár.

Cerere:

Bună ziua,

De curând am încercat să accesez de pe sistemul de operare Macintosh programele puse la dispoziția publicului de către ANAF în secțiunea “programe utile”. M-am lovit de o barieră tehnică, deoarece acele programe funcționează doar în sistemul de operare Windows.

Consider utilă introducerea și a unei versiuni pentru utilizatorii sistemelor de operare Macintosh, având în vedere numărul în creștere al acestor utilizatori și având în vedere faptul că și ei contribuie la bugetul de stat, astfel că și ei ar trebui să beneficieze de softwerele puse la dispoziție de către o autoritate a statului. Consider că utilizatorii de Macintosh sunt dezavantajați față de utilizatorii de Windows.

În speranța că veți putea da un răspuns favorabil cererii mele, în numele utilizatorilor de Mac, vă mulțumesc anticipat!

Cu stimă,

Răspuns:

Stimate domnule KISS OSZKAR,

Va precizam ca sesizarea dumneavoastra a fost inregistrata la ANAF cu nr911 393 2012 si conform rezolutiei Cabinetului Presedintelui ANAF a fost repartizata spre solutionare la DIRECŢIA GENERALĂ DE TEHNOLOGIA INFORMAŢIEIde unde urmeza sa primiti raspuns.

Pentru informatii suplimentare va puteti adresa la nrde tel.  021.319.98.89

Va dorim o zi buna

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Chiar ma intereseaza ce/cand/daca vei primi raspuns. Tine-ne la curent, te rog.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie

În regulă. De îndată ce voi primi vești, le voi împărtăși cu voi. smile

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 19.01.08
kiss_oszkar - 03 Mai 2012 03:30 PM

În regulă. De îndată ce voi primi vești, le voi împărtăși cu voi. smile

Eu as fi formulat altfel: „Solicit sa puneti la dispozitia publicului ineresat versiuni pentru utilizatorii sistemelor de operare Macintosh.”
Birocratul perfect din mine ti-ar raspunde astfel sesizarii tale: „E bine ca Dvs considerati astfel, dar deocamdata asta e situatia.”.
Cere-le, solicita-le. De aia le platesti o caruta de bani.
Deh, Palilula e peste tot…

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
Rank
Newbie

Da… ai dreptate, putea să sune și altfel. Deocamdată aștept feedback-ul autorității. Dacă răspunsul e negativ, încercăm altfel. Poate și cu o petiție semnată de câțiva utilizatori de Mac. smile

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Wonderland
Macuser din: 20.05.09

mac?  aaa ...calculatoare din alea de care folosesc vegetarienii budisti!!! stiu, stiu.

Semnătură 

Macbook Pro 15” Late 2008, OS 10.8.4
iPad 4 32Gb cellular, White
iPad mini retina 32gb cellular, White
iPod Touch 3G, 64 Gb

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
Rank
Newbie

Stimați user-i!

Vă redau răspunsul autorității. Din păcate nimic concret, dar voi mai încerca, poate susținut și de câțiva user-i sau de nou înființata asociație (pentru care vă felicit!).

Venind in intampinarea solicitarilor contribuabilior de a furniza aplicatii de asistenta gratuite, va comunicam ca
majoritatea programelor de asistenta de la “Programe Utile” au fost transpuse in tehnologia ADOBE, care este “free” .
Acestea se gasesc pe site-ul ANAF la “Declaratii electronice”.

Sub aceasta tehnologie se genereaza programe se asistenta folosind fisiere de tip PDF inteligent,  care pot fi utilizate sub orice sistem de operare.

Pe viitor, ne propunem ca si restul de programe de la “Programe utile” sa fie transpuse in aceeasi tehnologie ADOBE, astfel incat contribuabilii sa nu mai fie dezavantajati, in functie de sistemul de operare folosit.”

Cu stima,

Consilier superior,
Rodica BACIU

MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE
Directia Generala Tehnologia Informatiei
    Str. Col. Poenaru Bordea nr.3 - 5
      Sector 4, 040092,  Bucuresti  
  tel: 021/319.98.89/140 fax : 021/319.98.75
email: .

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Ei, acum că avem Asociație cu acte în regulă, îi ia mama lui Hector dacă nu o să ne meargă pe mac - putem să-i dăm în judecată.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
Rank
Newbie

Stimați user-i!

Am primit și o completare la răspuns, din care se pare că până la sfârșitul anului vor fi oarecare progrese făcute.
Răspuns:

Restul programelor de asistenta se vor transforma in noua tehnologie pana la sfarsitul anului.

O zi bună!

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator

Re-aduc acest topic la viață.

A reusit cineva să trimită formularul 220 on-line la ANAF de pe mac ? Dacă da, spuneți vă rog cum ați făcut.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Aș spune că partea cu “mac” nu mai este principala provocare.
Însă pentru cineva aflat în străinătate este o mare problemă birocratică să obțină un token de semnătură digitală agreat de ANAF.

Ca să vizualizezi corect formularul 220 ai nevoie de Acrobat Reader DC pentru OSX, check.
Driver de e-token pentru OSX, check.
Până aici e simplu.

Dar ce te faci nenicule că ANAF are o listă scurtă de furnizori de semnătură digitală acceptați, și o procedură prin care furnizorul de token trebuie să certifice către ANAF că da, semnătura ch hash-ul cutare a fost emisă de ei pentru tine. Procedura detaliată:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/instructiuni/Instructiuni_D200.htm

La Digisign.ro de exemplu există o procedură de reînnoire online a semnăturii digitale - certificatul are valabilitatea de un an.
Asta presupune că ai deja de la ei un token de semnătură și doar reînnoiești certificatul.
Singura problemă tehnică aici este aplicația Digisigner One care este doar pentru Windows.
Să zicem că faci repede un vm doar pentru asta, o dată pe an, asta este .. nici nu trebuie să activezi uindouzu.

O singură dată a trebuit să mă duc fizic la ei pentru reînnoire pentru că a fost nevoie de actualizare de firmware la token. Deh, nici astea nu scapă de update-uri.

Obținerea inițială a token-ului în situația încare ești plecat din țară și nu ai de gând să mai revii prea curând presupune:

9. Emiterea unui certificat digital calificat se realizează exclusiv în urma identificării
solicitantului, personal, în baza actului de identitate valid, în original, și preluarea setului
de documente. În acest sens, DigiSign va pune la dispoziție următoarele alternative:
a. Vă prezentați personal la sediul DigiSign cu actul de identitate, valid, în original și
setul de documente

b. Vă prezentați personal la unul din partenerii agreați sau la una din sucursalele
Băncii Transilvania din lista publicată aici cu actul de identitate, valid, în original și
setul de documente

c. Trimiteți setul de documente prin poștă sau curier, cu mențiunea că setul va
conține Declarația autentificată la un notar public în prealabil

d. Trimiteți setul de documente prin intermediul unui terț care se prezintă personal,
cu actul de identitate valid, în original, la sediul DigiSign sau la sediul
partenerilor, cu mențiunea că setul va conține Declarația autentificată la un
notar public în prealabil și o împuternicire notarială pentru respectivul terț.

Notă: eu nu depun 220, dar depun multe alte declarații pentru firmă. Am semnătura de la Digisign. Am pus procedurile de la ei, pe astea le știu, puteți folosi oricare alt furnizor.
Nu folosesc mac-ul pentru asta, am un vm windows pe un Intel NUC cu ESXi free. Tokenul este usb passtrough la vm. Stă încuiat într-o locație sigură, nu umblu cu tokenul în buzunar.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

https://www.rotalianul.com/romania-cine-si-cum-trebuie-sa-declare-la-fisc-veniturile-obtinute-din-strainatate/

Atenție! Veniturile din activități dependente (salariale) obținute în străinătate și plătite de un angajator nerezident la noi în țară, nu sunt impozabile în România și nu trebuie declarate.

https://www.avocatnet.ro/articol_47899/Romanii-care-au-obținut-venituri-din-străinătate-in-2017-le-vor-declara-Fiscului-pană-pe-15-iulie-prin-noul-formular-212.html

Random (utilizator neînregistrat)
Acum 5 luni
@toti cei interesati

Cei care obtin venituri de natura salariala (adica din activitati dependente, pe baza de contract de munca) fie din Romania, fie din strainatate (inclusiv marinarii) NU TREBUIE SA DEPUNA declaratia unica 212 (cum nu aveau nici inainte obligatia depunerii declaratiilor 200/201/220/600/604 si altele pe care le inlocuieste si le comaseaza declaratia unica), impozitul pe salariu si contributiile aferente fiind retinute la sursa de catre angajatorul strain care le plateste acest salariu, conform legislatiei de acolo in materie.

Deci aceasta declaratie unica 212 de impozit pe venit si de contributii la pensie si sanatate SE DEPUNE DOAR PENTRU VENITURILE NESALARIALE (adica din activitati independente - PFA, drepturi de proprietate intelectuala, chirii, investitii etc) obtinute din Romania sau din strainatate de catre rezidentii romani, cum s-a precizat si in articol, dar poate nu s-a sesizat nuanta.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator

Eu doar inchiriez o garsoniera in .ro - si pe 220 doar asta voi mentiona.
Din ce povestesti tu se pare ca e mai simplu sa trimit 220 tiparit pe harie A4 si completat cu pixul cu posta din US si sa platesc pe ghiseul.ro cu cardul.
Multumesc mult.

Semnătură 

‹‹ Rezervari hoteluri      Asics ››