Macuser.ro este de acum Asociație cu acte în regulă! 2% pentru Macuser.ro
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Da, da, așa e!

Avem o veste bună pentru toți macuserii: după mai mult de două luni de luptă cu sistemul și căile sale întortochiate, am reușit, în sfârșit, să înființăm Asociația noastră, a iubitorilor de Apple. Mai avem vreo două drumuri de făcut pe la bănci, dar deja totul e „definitiv și irevocabil”.
Noi suntem foarte bucuroși de realizarea asta, pentru că ne va permite să fim mai activi, mai eficienți, să promovăm interesele comunității noastre, să devenim mai buni.

Să fie într-un ceas bun!

[ Modificat: 17 Mai 2012 10:31 AM de Administrator ]
Imagini atașate
AsociatiaAnunt.jpg

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator

Dragi Macuseri,

Macuser.ro este acum și o Asociație, cu statut de organizație neguvernamentală, non-profit, care funcționează legal fiind înregistrată cu numărul 1133/A/2012 în Registrul Național ONG.
Acest statut ne va permite să fim mai eficienți și mai activi. Rămânem aceiași pasionați de produsele Apple, iar orice sumă pe care o vom primi va fi direcționată strict conform Statutului, către activități care să dezvolte și să promoveze comunitatea noastră.

Dacă doriți să sprijiniți comunitatea din care facem parte, o puteți face într-un mod foarte simplu.
Știți că statul oferă posibilitatea să direcționați 2% din impozitul pe venit către o organizație la alegerea vostră. Acești 2% vă sunt oricum luați de către stat, dar voi puteți să decideți cine îi va primi.
Atașăm cele două formulare, 200 și 230, care trebuie completate de către voi și depuse la Administrația Finațelor Publice la care sunteți alocați. (Adresele Administratiilor Financiare: link)
Trebuie să completați doar unul din cele două formulare, în funcție de statutul vostru. Declarația 200 este pentru persoanele care au venituri din alte activități, iar Declarația 230 este pentru salariați. Ambele Declarații au instrucțiuni care vă pot ajuta, dar am inclus câteva repere, pentru ușurință. După completare, ștergeți chenarele portocalii și adnotările, printați formularele în două exemplare și depuneți-le la sediul Administrației Financiare la care sunteți arondați, până pe 25 mai. Al doilea exemplar este dovada depunerii. Alternativ, formularul se poate trimite prin poștă, ca recomandată cu confirmare de primire.

Vă mulțumim!

- Declarația 200, cu datele Macuser completate și adnotări
- Declarația 230, cu datele Macuser completate și adnotări
- instrucțiunile oficiale (un PPT) de la ANAF pentru 200, care e cea mai complicată.

[ Modificat: 24 Mai 2012 12:17 AM de Administrator ]

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator

Ar mai fi o zi, maine, cand se pot depune Declaratiile; sau chiar si poimaine smile

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Oh shi…

Eu o trimit prin poștă mâine cu confirmare de primire. Cât timp data poștei este 24 sau 25 Mai, e ok, le acceptă.

Pentru cine mai vrea să trimită, adresele din Bucureșt sunt:

Administratia Finantelor Publice (Administratia financiara) BUCURESTI SECT.1 Str.Roma nr.7, sect.1, CP 011771, Bucuresti, Telefon: 021.230.94.84

Administratia Finantelor Publice (Administratia financiara) BUCURESTI SECT.2 - persoane juridice - Str. C.A. Rosetti Numarul 39, Telefon: 021.310.34.10
ADMINISTRAŢIA FINANCIARĂ - BUCUREŞTI sector 2 - pentru persoane fizice Adresa: Str. Avrig, nr.63, sector 2; Telefon/Fax: 021.256.99.35; 021.256.99.13

Administratia Finantelor Publice (Administratia financiara) BUCURESTI SECT.3 Str. Lucretiu Patrascanu nr. 10, Telefon: 021.3404781 ; 021.340.47.81 ; 021.340.16.00

Administratia Finantelor Publice (Administratia financiara) BUCURESTI SECT.4 - persoane juridice - Bd. C.Brâncoveanu nr. 2, bl. 12, sect.4, Telefon: 021.332.33.07
ADMINISTRAŢIA FINANCIARĂ - BUCUREŞTI sector 4 - pentru persoane fizice Adresa: Str. Cuţitul de Argint nr.7, sector 4; Telefon/Fax: 021.336.99.40, 021.336.99.05

Administratia Finantelor Publice (Administratia financiara) BUCURESTI SECT.5 Calea 13 Septembrie nr. 226, bloc. V 54, sector 5, Telefon: 021.781.32.12 ; 021.410.49.03

Administratia Finantelor Publice (Administratia financiara) BUCURESTI SECT.6 Str.Popa Tatu nr.7, sect.6, CP 010801, Telefon: 021.315.96.77 ; 021.314.38.65

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: spatele laserului
Macuser din: 13.02.07

A trecut deja un an, a venit vremea când se pot depune “formularele 2%”.

Repet texul de anul trecut, e valabil și acum:

Dacă doriți să sprijiniți comunitatea din care facem parte, o puteți face într-un mod foarte simplu.
Știți că statul oferă posibilitatea să direcționați 2% din impozitul pe venit către o organizație la alegerea vostră. Acești 2% vă sunt oricum luați de către stat, dar voi puteți să decideți cine îi va primi.
Atașăm cele două formulare, 200 și 230, care trebuie completate de către voi și depuse la Administrația Finațelor Publice la care sunteți alocați.
Trebuie să completați doar unul din cele două formulare, în funcție de statutul vostru. Declarația 200 este pentru persoanele care au venituri din alte activități, iar Declarația 230 este pentru salariați. Ambele Declarații au instrucțiuni care vă pot ajuta, dar am inclus câteva repere, pentru ușurință. După completare, ștergeți chenarele portocalii și adnotările, printați formularele în două exemplare și depuneți-le la sediul Administrației Financiare la care sunteți arondați, până pe 25 mai 2013. Al doilea exemplar este dovada depunerii. Alternativ, formularul se poate trimite prin poștă, ca recomandată cu confirmare de primire.

Adresele poștale ale administrațiilor din București sunt în postarea anterioară. Pentru cei din afara Bucureștiului sper că e mai simplu.

Vă mulțumim!

Fișiere atașate
dec_200_2013_Macuser.pdf  (Dimensiune Fişier 318 - Downloads: 314)

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator

Și declarația 230, cea pentru salariați:

Fișiere atașate
dec_230_2013_Macuser.pdf  (Dimensiune Fişier 198 - Downloads: 354)

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Administrator

Eu am trims.

Imagini atașate
2lasuta.jpg

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Pentru cine nu a trimis încă - uitați aici adresele de la toate administrațiile financiare:
http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/AsistentaContribuabili/AdreseUnitati
Atenție pentru cei din provincie - s-au făcut comasări, s-ar putea să nu mai fie cea de anul trecut, verificați.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator

Hai să o luăm mai din vreme anul ăsta, 2014.
Atașez aici (și în mesajul următor) formularele pentru Declarația 200 și 230, cu și fără explicații.

Atașăm cele două formulare, 200 și 230, care trebuie completate de către voi și depuse la Administrația Finațelor Publice la care sunteți alocați.
Trebuie să completați doar unul din cele două formulare, în funcție de statutul vostru. Declarația 200 este pentru persoanele care au venituri din alte activități, iar Declarația 230 este pentru salariați. Ambele Declarații au instrucțiuni care vă pot ajuta, dar am inclus câteva repere, pentru ușurință. După completare, ștergeți chenarele portocalii și adnotările, printați formularele în două exemplare și depuneți-le la sediul Administrației Financiare la care sunteți arondați, până pe 25 mai 2014. Al doilea exemplar este dovada depunerii. Alternativ, formularul se poate trimite prin poștă, ca recomandată cu confirmare de primire.

Pe siteul ANAF puteți găsi adresele Administrațiilor Financiare, unde trebuie trimise Declarațiile completate.

Mulțumim!

Fișiere atașate
Declaratia 230.zip  (Dimensiune Fişier 411 - Downloads: 289)

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Administrator

Aici, Declarația 200:

Fișiere atașate
Declaratia 200.zip  (Dimensiune Fişier 382 - Downloads: 279)

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Administrator

image

Până pe 25 mai mai poți redirecționa 2%. De ce să facă statul ce vrea el cu banii tăi? Adică, oricum asta face, dar măcar pentru 2% din ei poți decide tu unde să se ducă.

Un loc primitor e Macuser.ro. În linkul de mai sus ai toate datele necesare.
Noi nu cerem fără să dăm ceva în schimb. În afară de acest site și forum, căruia îi vom schimba în curând softul și serverul-cel-obosit, din 2013 până acum ți-am oferit 9 versiuni ale Ghidului Macuser.ro, fiecare pentru 4 formate (ePub, iBooks, mobi, PDF); v1.6 e în aprobare la iTunes, sau poate fi descărcată, ca de obicei, de pe iScule.

Cică am fi cam 13.000 aici. Dacă 2% din noi am da 2%, n-ar fi rău.

Mulțumim!

[ Modificat: 16 Mai 2014 01:15 PM de Administrator ]

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Administrator

Mai este ceva mai mult de o lună până când se pot depune/trimite declarațiile pentru 2%.
Încă nu am reușit să schimbăm softul forumului (programatorul pe care l-am angajat a dispărut ca măgarul în ceață), si nu sunt încă bani suficienți pentru un nou server (avem în vedere și o altă opțiune – dacă se materializează, o facem publică). Așa că banii pe care i-am primit până acum stau cuminți în bancă, cu excepția celor cheltuiți pentru banner-ul MacUser.ro (cei care ați fost la Cluj anul trecut, l-ați văzut).

Ghidul MacUser a fost descărcat până acum de peste 15.500 de ori!

Atașez formularele necesare, iar instrucțiunile de mai jos sunt valabile și pentru 2015.

Trebuie să completați doar unul din cele două formulare, în funcție de statutul vostru. Declarația 200 este pentru persoanele care au venituri din alte activități, iar Declarația 230 este pentru salariați. Ambele Declarații au instrucțiuni care vă pot ajuta, dar am inclus câteva repere, pentru ușurință. După completare, ștergeți chenarele portocalii și adnotările, printați formularele în două exemplare și depuneți-le la sediul Administrației Financiare la care sunteți arondați, până pe 25 mai 2015. Al doilea exemplar este dovada depunerii. Alternativ, formularul se poate trimite prin poștă, ca recomandată cu confirmare de primire.

Pe siteul ANAF puteți găsi adresele Administrațiilor Financiare, unde trebuie trimise Declarațiile completate.

Mulțumim!

[ Modificat: 15 Aprilie 2015 03:08 PM de altero ]
Imagini atașate
2lasuta2015.png

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator

Declarația 230:

Fișiere atașate
Decl 230.zip  (Dimensiune Fişier 383 - Downloads: 194)

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Administrator

Declarația 200:

[ Modificat: 15 Aprilie 2015 02:52 PM de altero ]
Fișiere atașate
archive.zip  (Dimensiune Fişier 403 - Downloads: 188)