1 din 2
1
Calitatea incarcatoarelor pentru iPhone
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 
Macuser din: 20.06.09

V-ati intrebat vreodata de ce sunt incarcatoarele (originale) pentru iPhone asa scumpe, sau daca pretul ridicat se reflecta si in calitatea produsului?

Se pare ca nu numai pretul este mai mare in comparatie cu pretul incarcatoarelor altor telefoane, ci si calitatea incarcatoarelor Apple este superioara:
http://www.arcfn.com/2012/05/apple-iphone-charger-teardown-quality.html

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 

Am gasit si un articol mai scurt despre asta pe Gizmodo:
http://gizmodo.com/5911904/why-apples-iphone-charger-is-so-expensive

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 19.02.09

Hahaha… Asta imi aduce aminte de un kit de incarcatoare neorigine lat pe la 30 ron dintr-un supermarche cu pasarica.
1 incarcator de priza, unul de masina si un cablu. JALNIC!
Cand il incarcam de la priza o lua razna ecranul, ziceai ca e legat direct la 220. Am incarcat doar o data sau de doua ori cu el pana am obs fenomenul. Dupa aia l-a executat un coleg care era curios in legatura cu continutul unui incarcator modern.

Semnătură 

mandru ex-posesor de Powermac G4 Quicksilver

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 18.03.08

sunt de calitate dar sunt overpriced…costa cu 300% mai mult decat ar fi normal.

Semnătură 

iPhone XS Max 256GB Black
Watch 4
MacBook 13 Retina Early 2015
iPad Air 2 16GB

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member

Cerere si oferta. Esti liber sa nu cumperi original.
Sigur nu ai pistol la tampla ca sa cumperi, nu?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
ozenel - 22 Mai 2012 12:53 PM

Cerere si oferta. Esti liber sa nu cumperi original.
Sigur nu ai pistol la tampla ca sa cumperi, nu?

eu nu spuneam decat ca este overpriced,raspunsul tau este deja un cliseu prafuit.

Semnătură 

Watch 4
iPad Air 2 16GB

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRank
Jr. Member

argumenteaza te rog.
de ce este overpriced?
da-mi te rog o lista cu componentele din el si preturile lor la magazin.
nu e un cliseu, e una din legile economiei libere si deschise.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

@ozenel: scrie clar in linkul din primul mesaj

Apple’s huge profit margins
I was surprised to realize how enormous Apple’s profit margins must be on these chargers. These chargers sell for about $30 (if not counterfeit), but that must be almost all profit. Samsung sells a very similar cube charger for about $6-$10, which I also disassembled (and will write up details later). The Apple charger is higher quality and I estimate has about a dollar’s worth of additional components inside.[14] But it sells for $20 more.

enourmous, huge, almost all profit. zi-mi sa te ajut cu engleza daca nu te descurci.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Din: Ploiesti
Macuser din: 06.12.11

Din aceleasi motive pentru care toate companiile cu renume au profituri uriase .
Cand faci o afacere o faci pentru tine , in primul rind , nu pentru client ,  si atata timp cat ai clienti chiar nu conteaza discutiile de genul “profitul este prea mare” .

Toata lumea spune ca este prea scump si compara cu altceva . “Samsung sells a very similar cube charger for about .....” . Iata o cale pentru ceva mai ieftin . Cumparam Samsung .

Nu va ganditi ca nu mi-ar place sa fie mai ieftin , dar trebuie sa ii intelegeti pe cei care le vand asa scump .
Cat timp au cerere si competitia nu se poate ridica la acelasi nivel ar fi o “prostie” reducerea pretului.

Semnătură 

MacBook Pro 15”  i7 2.2GHz/ 16GB/ 500GB SSD ,  10.11
MacBook Air 13”  i5 1.3GHz/ 4GB/ 256GB SSD ,  10.11

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 

Nu trebuie sa va ganditi doar la costul componentelor si a fabricarii, ci si la costul dezvoltarii / proiectarii circuitului, etc. De exemplu firma la care lucrez produce roboti industriali, care costa foarte mult, daca se ia in considerare doar pretul componentelor. Insa in afara de componente, firma are costuri foarte mari cu personalul care lucreaza in dezvoltare / proiectare si dezvoltarea software-ului, la fel si cu personalul care lucreaza in testare si asigurarea calitatii. “Designed by Apple in California.”

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member

Nu scrie in mesaj ci in unul din linkuri. Mersi, ma descurc si asa, nu-s asa deficient. Ideea mea e ca in cutia telefonului ai un incarcator, daca simti nevoia pentru inca unul ai de ales, nu?
Poti sa experimentezi si sa iei un ‘orice’ de oriunde sau sa dai mai mult decat face si sa iei originalul.
Cand v-ati luat aifoane nu erau overpriced? Ba da. Si sunt in continuare, dar cu toate acestea le-ati luat. Si eu asemenea. Dar acuma sa ma plang ca sunt accesoriile scumpe??? Mersi mult dar stiam dinainte sa il cumpar ce preturi au chestiile cu maru’ pe ele.
Pana la urma, e o vorba din popor: prost nu e cine cere, prost e cine da. Fara suparare, am citat din intelepciunea populara.
Nu am nimic cu nimeni, dar inca mai suntem liberi sa alegem si cred destul de majori si vaccinati ca sa raspundem pentru alegerile facute.
Vreti sa discutam discutia asta cu suprataxarea unor produse si servicii? Hai sa vorbim de pretul la benzina raportat la puterea de cumparare a hamsterilor.
Aia chiar ma doare pentru ca ma loveste direct in plex. Dar aifonu? A fost un moft fara de care sigur pot sa imi duc existenta.
In fine, sa trecem peste asta.

DA, apple sunt niste capitalisti nenorociti, profitorii naibii!
Asa e bine? E in trend?

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Din: Ploiesti
Macuser din: 06.12.11

Da . Asa este bine .
Daca profitul nu este obiectivul principal , se numeste organizatie nonprofit , ong, biserica , oricum dar nu afacere .

Semnătură 

MacBook Pro 15”  i7 2.2GHz/ 16GB/ 500GB SSD ,  10.11
MacBook Air 13”  i5 1.3GHz/ 4GB/ 256GB SSD ,  10.11

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRank
Member
ozenel - 22 Mai 2012 09:33 PM

Nu scrie in mesaj ci in unul din linkuri. Mersi, ma descurc si asa, nu-s asa deficient. Ideea mea e ca in cutia telefonului ai un incarcator, daca simti nevoia pentru inca unul ai de ales, nu?
Poti sa experimentezi si sa iei un ‘orice’ de oriunde sau sa dai mai mult decat face si sa iei originalul.
Cand v-ati luat aifoane nu erau overpriced? Ba da. Si sunt in continuare, dar cu toate acestea le-ati luat. Si eu asemenea. Dar acuma sa ma plang ca sunt accesoriile scumpe??? Mersi mult dar stiam dinainte sa il cumpar ce preturi au chestiile cu maru’ pe ele.
Pana la urma, e o vorba din popor: prost nu e cine cere, prost e cine da. Fara suparare, am citat din intelepciunea populara.
Nu am nimic cu nimeni, dar inca mai suntem liberi sa alegem si cred destul de majori si vaccinati ca sa raspundem pentru alegerile facute.
Vreti sa discutam discutia asta cu suprataxarea unor produse si servicii? Hai sa vorbim de pretul la benzina raportat la puterea de cumparare a hamsterilor.
Aia chiar ma doare pentru ca ma loveste direct in plex. Dar aifonu? A fost un moft fara de care sigur pot sa imi duc existenta.
In fine, sa trecem peste asta.

DA, apple sunt niste capitalisti nenorociti, profitorii naibii!
Asa e bine? E in trend?

chill man smile
nu se plange nimeni,dupa cum vezi in semnatura,chiar imi place Apple si chiar am cheltuit ceva banuti pentru produsele Apple.
sunt chiar un fanboy smile
nu s-a plans nimeni,doar am tinut sa evidentiez ca sunt overpirced.si cred ca asta o stim toti de aici,desi suntem cu totii utilizatori Apple.

Semnătură 

Watch 4
iPad Air 2 16GB

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

Are cineva un link de unde putem găsi de cumpărat încărcătoare de o calitate asemănătoare sau mai bună la un preț mai mic ?

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRank
Jr. Member

@mierlea
si mie imi plac produsele lor, cel putin pe partea de design sunt destul de excitante.
da, de overpriced sunt chiparate rau.
nu stiu la voi cum e dar eu nu doar stiu cat de scumpe sunt, chiar simt.
tocmai de asta cred ca am inteles gresit ca ar fi fost o lamentare de genul “de ce nu sunt mai ieftine” si din una in alta, e vina alora de la springtime.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: bucurești

pănă la urmă, cea mai mare problemă e că nu sunt altele la fel de bune…
poate asta explică prețul ridicat al celor originale?

1 din 2
1