openelec pe mac mini 2.1 / c2d, 2,16, x64.
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 26.03.08

cine ma ajuta sa instalez pe un mac mini, 2.1, c2d 2.16ghz, x64, OPENELEC;

am tot gasit pe net tutoriale, dar ori nu le inteleg eu pe englezeste cum trebuie (desi nu cred) ori imi scapa ceva;

ideea principala - am un mac mini pe care il folosesc doar pt media center, respectiv cu un update de BCM970012 in loc de wifi, poate decoda 1080p destul de bine; de ce vreau OE? pt ca pe langa partea de xbmc, vreau sa vad live tv cu un stick avermedia care are support doar pt win si linux, in cazul asta OPENELEC ar fi ce-a mai buna optiune, in plus, OE fiing un mini linux consuma mult mai putine resurse si nu in ultimul rand, imi place ideea sa am un device xbmc standalone nu cu OS;
-deocamdata, sa-l pot folosi cum vreau eu, am instalat windows xp in el, e ok, resurse putine, dar nu-mi convine, OE cred eu este ce vreau.

acum, ce problema am:
OE se instaleaza doar de pe usb, iar macmini 2.1 (2007) nu stie sa booteze cu usb; am instalat rEFIT, il pun sa booteze de pe stick, dar imi spune ca nu stie sa booteze de pe usb; am incercat cu un cd hirens bootcd 15.2, dar, dupa butare ingheata ecranul cu optiunile si ramane blocat.
am incercat si cu o partitie facuta cu bootcamp, nimic. practic, sunt in faza in care nu mai am nici o idee si nici pe net prea multe optiuni nu sunt; nu-mi vine sa cred ca este imposibil de instalat un fel de linux.

multumesc.

imaginea pe care vreau sa o folosesc este generic build de aici: http://openelec.tv/get-openelec.

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
Rank
Newbie
Din: 

am reusit intr-un final sa butez de pe usb, cu Plop Boot Manager v5.0; din pacate inutil, sacadeaza la 1080p din local,  in conditiile in care xbmc (os sau win) ruleaza mult mai corect 1080p cu suportul lui BCM970012.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Inseamnă că nu a detectat BCM970012-ul

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
Rank
Newbie
Din: 

l-a detectat, daca nu-l vedea nu aparea in sectiunea settings.
oricum OE nu stie nici telecomanda apple… nu e ce trebuie; ce-a mai buna varianta este sleopard, xbmc cu ultimele drivere bcm970012; merge brici.