Bluetooth Probleme
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Iasi
Macuser din: 13.02.12

De pe Mac incerc sa-mi trimit o fotografie pe iphone.
Imi vede telefonul dar nu reuseste sa se conecteze la telefon.

Bluetooth-ul e deschis pe iphone fiind dat ON din Settings dar nu-mi apare semnul de bluetooth langa procentul de la baterie. Tot in settings la iphone sub bluetooth apare tab-ul cu devices si acolo tot cauta dar nu gaseste nimic.

Stie cineva cum pot rezolva?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member

Mai am un Nokia E72 si de pe imac prin bluetooth ii pot trimite fisiere de orice fel.
Se conecteaza.
Dar la iphone nu se conecteaza. Il vede in lista de device-uri cu bluetooth dar nu reuseste sa se conecteze..

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj / Suceava
Macuser din: 24.10.08

Iphone stie pe BT o singura chestie: sa se conecteze la handsfree.
Transfer de fisiere si altele nu vrea, out of the box.
Sunt solutii 3rd party, dar nu ma pricep.
Cred ca trebuie si JB. Cauta, cu siguranta s-a mai discutat, inclusiv aici.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member

La ipad imi apare iconita de bluetooth activ langa procentul de la baterie.

La iphone nu imi apar device-urile cum apar la ipad (ex in poza Alexandru Imac, Arh Julia). Nu stiu de ce. Iconita de bluetooth tot nu e activa langa procentul de la baterie cum e la Ipad. Verificati screenshot-ul va rog.

Pe MAC imi apare ipad-ul conectat dar Iphone-ul nu reusesc sa-l conectez. Ma poate ajuta cineva care are device-urile astea toate grin

De fapt problema e doar la iphone ca nu se poate conecta prin bluetooth la IMAC. Si faptul ca la iphone nu-mi apare iconita de bluetooth sa fie activa langa procentul de la baterie.

Imagini atașate
photo.pngphoto-1.pngScreen Shot 2012-12-22 at 5.21.16 PM.png

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 24.08.06

Nu o sa mearga niciodata fiindca nu a fost un feature inca de la inceput!
In fond, cine mai face sharing prin Bluetooth?! Poate prin anii 2000 ..

Ideea e ca ce iti aparea tie era un bug care tinea de vechile sisteme de operare; anume mergea sa faci pair dar nu mergea decat sa faci sharing la net prin Bluetooth; iar in majoritatea cazurilor mergea aiurea si ala.
Acum cu iOS-urile noi s-a eliminat treaba asta prin Bluetooth fiind inlocuita prin functionalitatea de Personal Hotspot.

Deci nu mai bate fierul ca nu mai e cald :D
Daca ai iPad, iPhone si un Mac, clar ai si un Wi-Fi pe undeva. Daca ai Wi-Fi, automat ai si iCloud. smile Sau Dropbox!

Semnătură 

• Forget everything you know about life, and just open your eyes… This is a revolution of the mind •

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member

Eu nu vreau sa fac sharing la net prin personal hotspot. Nu ma intereseaza sa fac sharing prin bluetooth.

Ma intrebam doar ce nu merge sa conectez iphone-ul la mac prin bluetooth.

Uite aici http://osxdaily.com/2012/07/13/bluetooth-signal-strength-mac-os-x/ este o fotografie si Iphone-ul apare conectat. Mi se pare ciudat ca nu mi apar device-urile pe iphone asa cum imi apare in fotografia de pe ipad pe care am atasat-o. Am vazut o fotografie pe care nu o mai gasesc in care aparea device-urile /retelele pe iphone asa cum apare pe ipad. Totodata am vazut ca iconita de bluetooth era activa langa baterie pe unele iphone-uri. Sa fie activa din cauza a unor third party apps? Si daca da ce aplicatii sunt bune pentru asta?