F.Lux
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: Bucuresti
Macuser din: 31.08.09

Salutari,

Foloseste cineva aplicatia f.lux pentru controlul culorilor pe timp de noapte? Am instalat-o pentru a o testa si pot sa spun ca la prima vedere am fost reticient insa cand am dezactivat-o (cam dupa 30 minute) am observat cat de dificil imi era sa ma uit in monitor.

Nu prea ma pricep la chestii tehnice insa daca te joci cu paletele de culori ale unui ecran de genul Retina, nu exista riscul sa se degradeze cumva?

Link: http://justgetflux.com

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Eu o folosesc de mult si mi se pare indispensabila seara.
N-are ce sa strice.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 02.01.09

La fel si eu ; pe Mac si pe iPhone.
Am o setare custom : 5700K at night / slow transition - 1hr.

Imagini atașate
Captură de ecran din 2013.12.01 la 08.17.38.png
 Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPhone Plus.  Watch 38MM Stainless Steel.  AirPods
iPod Nano.  TV 4K. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 17.09.09

Nu cred că are ce să strice. Și eu aș fi curios să văd detaliile tehnice despre cum funcționează aplicația. Dar e foarte bună și ajută foarte mult, dacă nu ai de făcut chestii care sunt sensibile la culori (pentru care are acel mod de ”disable for one hour”). Ca să vezi cât de bună e aplicația, folosește-o pentru câteva zile/o săptămână, apoi într-o seară pe la ... 8-10 când e cel mai mic grad, dezactivează-o. O să vezi cât de puternică și obositoare era culoarea înainte. E doar o problemă de obișnuință într-un anume fel.

Oricum, am fost foarte fericit de la ultimul update când au micșorat și mai mult temperatura minimă, la 2700K de la minimuml anterior de 3400K.

PS: vezi că dacă o folosești până noaptea târziu nu o să mai poți sta prea treaz, deoarece lumina nu mai e așa puternică și secreția de melatonină nu e oprită/încetinită anymore.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 26.02.10

si eu o folosesc cam de 2 luni, sunt chiar multumit de ea. Am setat pe fluorescent seara (~4100k). la inceput mi s-a parut putin ciudat dar m-am obisnuit in cateva zile si acum nici nu mai bag de seama.

Semnătură 

IMac, Model 2011

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator

f.lux poate fi instalat si pe iPhone / iPad. Prin Xcode.

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Ouch, cum folositi voi aplicatia cu WB in balarii? Si eu sunt reticent dar am sa-i dau o incercare, poate e buna. Sunt curios cum functioneaza cea de ios, nu vine cu surse.

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator

Gata, nu mai e.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Eu am apucat si l-am instalat. L-am avut si pe vremea jailbreak.

Am trimis feedback la Apple.

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)