Ubuntu Fedora Debian si alte dristouri de Linux
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 04.01.11

Salut,
De curând mi-a venit stralucita idee sa caut si alte OS in afara de mac si Windows. Auzisem ca toți oamenii de Linux, dar mi-am zis ca niciodată nu o sa fiu atras de pinguin, pana acum.
In 2-3 saptamâni cand am mai eliberez cu treaba as vrea sa ma joc puțin cu dristourile de Linux si sa aleg unul pe care sa il păstrez pe mac pro alături de mac si Windows.
Din ce am citit ubuntu 13 ar fi cel mai apreciat, mai e si fedora 18, iar de debian, solaris nu stiu nimic( de solaris sa fiu sincer nici nu stiu daca este parte din familia Linux sau alta platforma).
As vrea un sistem foarte stabil, ca mac, aspectos ca mac-ul, frumos, fluid, simplu si compatibil cu cât mai multe aplicații. Adică Skype, mess, steam, utorrent, vlc si jocuri pentru Linux.
Am o întrebare jocuri de la blizzard care sunt făcute pentru Windows si mac, merg cumva si pe Linux?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

Solaris functioneaza pe sisemele Sun din ce stiu eu, am folosit Ubuntu in 2006 inainte sa trec pe mac si eram foarte multumit, iti mai prinzi cateodata urechile in comenzi dar e ok,te vei descurca cu ce ai scris tu.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 30.08.07

Solaris a fost portat pe x86, deci se poate instala si pe statii nonSun, actualmente e detinut de Oracle. In plus Solaris este un UNIX alaturi de Mac OS si BSDuri.

Semnătură 

Mac 4 Ever!

Mac Mini Late 2012
Intel i5 @ 2,5 GHz / Intel HD 4000 / 500 GB HDD

iPad Mini 4G

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Si Linux nu e to un UNIX?

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 30.08.07

E un unix-like, nu este certificat unix

Semnătură 

Mac 4 Ever!

Mac Mini Late 2012
Intel i5 @ 2,5 GHz / Intel HD 4000 / 500 GB HDD

iPad Mini 4G

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Tu vrei să butonezi clicka-clicka la interfețele grafice din acel OS fără să înțelegi de ce sau să chiar să înveți să folosești OS-ul ?

Pentru partea a doua recomand http://www.freebsd.org

Iei manualul ( http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/ ), îl pui pe un dispozitiv de citit și îl citești cap-coadă butonând tot ce scrie acolo.
Nu înțelegi ceva, întrebi aici.
Da, cartea este mare, dar după ce ai înțeles tot din ea, celălalte OS-uri UNIX și UNIX-like îți vor părea simple - trebuie doar să citești ce diferențe/noutăți sunt.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Ok.
Mersi Sergiu. Cred ca merge sa o fac PDF pe un nexus?!

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Citește acolo că poți să downloadezi manualul direct PDF sau alte formate (RTF pe care il transformi in ePUB sau ce vrei tu) de pe site-ul lor de FTP.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.02.12
pitagora - 25 Ianuarie 2014 01:51 PM

As vrea un sistem foarte stabil, ca mac, aspectos ca mac-ul, frumos, fluid, simplu si compatibil cu cât mai multe aplicații. Adică Skype, mess, steam, utorrent, vlc si jocuri

Daca asta vrei, tot mac os x e raspunsul. Pt testare/butonare/invatare, mai bine pui masini virtuale (vmware etc). Exista versiuni de linux decente, dar niciuna nu se apropie de osx in materie de ce ziceai tu

Linux e (inca) fratele mai mic al unixului, un sistem mult mai matur, bine testat si standardizat