cum ma conectez cu shakespeer cand toate setarile sunt facute?
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 22.09.06

am downloadat si eu shakespeer pe un apple macbook si cand dau connect imi cere:
1 - address:
2 - nick name:
3 - password
cine imi poate spune ce trebuie sa adaug aici?
am incercat la address sa bag ip-ul meu si la parola sa bag parola de la administrator care mi-o cere pt a schimba o setare pt calc….si nu merge spune failed to connect to hub 10.0.1.3 adica ip-ul meu…ce trebuie sa fac please help me smile

Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: /dev/null aka Oradea
Macuser din: 29.07.06

intai tre sa inveti sa folosesti si sa intelegi mecanismul unei astfel de aplicatii, unui program p2p. butonul de help te va ajuta enorm. aceasta aplicatie ca oricare alta din aceasta arie curriculara (odc, dc++, rmdc etc) te pune in contact cu alti utilizatori prin intermediul unor, sa le zicem chatrooms, numite hub-uri. iti trebuie adrese de hub si cred ca google te va ajuta si in functie de adresa va trebui sa-ti setezi un nick name. userii de pe un hub isi pun la comun, isi impart intre ei, isi share-uiesc fisierele multimedia si nu numai. fiecare hub are o cantitate minima de informatie pe care sa o share-uiesti. EVIDENT CA TRE SA DETII DREPTURILE DE AUTOR PT INFORMATIA PE CARE ESTI DISPUS SA O IMPARTI CU ALTII.
http://en.wikipedia.org/wiki/DC++

Semnătură 

and I’m going down to South Park, gonna have myself a time. Friendly faces everywhere, humble folks without temptation. Going down to South Park, gonna leave my woes behind. Ample parking day or night, people spouting, “Howdy neighbor!” Heading on up to South Park, gonna see if I can’t unwind. So, come on down to South Park and meet some friends of mine!

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Pana faci ce ti-a zismediaconvertor, ca sa vezi ca totusi merge ShakesPeer, da clic pe Public Hubs din stanga sus. Vei avea o lista, maricica, de hub-uri. Cauta si tu unul din Romania (poti folosi campul Filter de jos). Din ele, cauta unul care nu cere share minim, dublu click si ar trebui sa te conectezi. DACA ai dat gaurile respective in firewall / router.
Dar nu sari de faza cu cititul helpului. ShakesPeer nu are help, dar are forum, de unde poti invata multe.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

am gasit hub din romania si acolo am vazut ca sunt ffff multi utilizatori dar ca sa ma conectez tot imi cere
1 - address:
2 - nick name:
3 - password

[ Modificat: 14 Februarie 2007 05:49 PM de boboc ]
 Semnătură 

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

ca sa fac o mica adaugare am citit aici pe pagina asta cum sa fac setarile http://shakespeer.bzero.se/forum/viewtopic.php?t=168
cand am ajuns la test port am vazut ca nu merge…..deci mai am inca o problema…. :(

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

aaaa…what?!?!?!
tu n-ai citit ce am scris eu? well, atunci citeste inca o data si cu atentie! iata un hint:
in functie de adresa va trebui sa-ti setezi un nick name

adresa se pare ca ai gasit-o. e vb de adresa hubului pe care ai intrat. numele ti-l alegi tot tu. daca-ti cere pass sa intri pe hub ... nasol. va trebui sa cauti alta metoda sa intri in legatura cu cel/cei care admin hubul si sa vezi/afli modalitatile de a beneficia de un cont pe acel hub. sunt si altele free dar fiecare hub are regulile lui. daca vei cauta pe google, sunt sigur ca vei gasi. imi dau o mana pt asta!

Semnătură 

and I’m going down to South Park, gonna have myself a time. Friendly faces everywhere, humble folks without temptation. Going down to South Park, gonna leave my woes behind. Ample parking day or night, people spouting, “Howdy neighbor!” Heading on up to South Park, gonna see if I can’t unwind. So, come on down to South Park and meet some friends of mine!

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
bobocbbb - 14 Februarie 2007 06:01 PM

ca sa fac o mica adaugare am citit aici pe pagina asta cum sa fac setarile http://shakespeer.bzero.se/forum/viewtopic.php?t=168
cand am ajuns la test port am vazut ca nu merge…..deci mai am inca o problema…. :(

si mie, la acel test, mi-a zis ca nu e ok. dar a fost. oricum, pana nu va aparea un client de dc++ bun, eu am renuntat la aceasta forma de .... cautare!

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member
Macuser din: 06.01.07

Daca mai cauti pe forum vei vedea un alt topic despre p2p….
Iti pot rezuma ...clientul de care vorbesti tu, momentan, are niste probleme ..nu ne putem conecta niciunul :(  speram ca se va rezolva repede.

Semnătură 

—-Sa moara Windousu!!!—-

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Din: Titan, Bucuresti
Macuser din: 13.10.06

bobocbbb, uita-te aici:

http://www.macuser.ro/index.php/forums/viewreply/41541/

Rog adminii sa centralizeze discutia despre Shakespeer, si eventual sa o marcheze ca “Lipicios”, pana se rezolva problema. Ganditi-va ca toata lumea se gandeste sa intrebe acelasi lucru in acelasi timp, si se vor deschide multe thread-uri, pana se rezolva problema

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Moderator
Din: Oltenita, Calarasi
Macuser din: 14.11.06

In cazul meu cel putin, Shakespeer a refuzat sa ia ceva din reteaua la care sunt conectat, pana la urma nici nu mai facea conexiunea. Am luat Direct Connect si este foarte usor de folosit si merge super. Este o alternativa foarte buna (parerea mea) la Shakespeer…

Semnătură 

27” iMac 3,1GHz Intel Core i5
MacPRO OctaCore 2,8 GHz
PowerMac G5 Dual Core 2,3GHz, PowerMac G3 400MHz, PowerMac QuickSilver Dual G4 800MHz, iMac G3 400MHz Ruby & Indigo PowerMac MDD Dual G4 1,25GHz
Macintosh Classic II, Quadra 610
Pad 2 White 32 GB 3G+WiFi
iPhone 7 32GB
XBox classic, XBox 360, PS4 slim, Nintendo Wii, Nintendo 64 Black & Pokemon Edition, Original Gameboy, DSi XL, GBC, GBA, PSP.

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

baga si tu un link de unde ai luat acel direct connect… sau fa-l pachet si da un . cu el….

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRank
Member
Din: Titan, Bucuresti
Macuser din: 13.10.06
mediaconvertor - 20 Februarie 2007 12:09 PM

baga si tu un link de unde ai luat acel direct connect… sau fa-l pachet si da un . cu el….

uita de Direct Connect OS X, e un proiect care nu a fost updatat din 2002. Nici nu cred ca merge pe 10.4. Apropo, si-a revenit Shakespeer wink