am o intrebare referitoare la posibilitatea de a instala pe un macbook air numai Windows. Stiu ca este o blasfemie, dar din pacare nu gasesc alt hardware sa fie atat de ultraportabil ca macbook air.
Nu am mai facut asta pana acum…dar poate altcineva stie.
Deci, se poate sa am instalat pe un MBA numai Windows 7 (fara OSX)?
Poți instala Windows pe Air-ul ăla dar ia în considerare următoarele:
1. Dacă instalezi nativ (direct) - folosește Windows 8 sau 8.1 pentru că astea suportă EFI 2.0. Bootezi de pe stick, pornești installer-ul “as is”. O să ai probleme de compatibilitate, probabil - ultima oară când am făcut asta pentru cineva, n-am reușit să pornesc sunetul și wi-fi-ul pe un MBPro 2012.
2. Dacă instalezi via BootCamp (bootează în OSX, apasă pe “lupa” din dreapta sus și scrie “Boot Camp” - selectează Boot Camp Assistant, urmărește pașii) NU o să ai suport AHCI deci SSD-ul din Air-ul ăla o să fie folosit în “IDE Compatibility Mode”. SSD-urile din Air-uri “știu” Garbage Collection în hardware deci nu sunt influențate prea mult de lipsa AHCI dar vei avea IOPS **MULT** mai mic decât în mod AHCI (testat de mine pe un 840Pro - 4K IOPS fără AHCI), chiar dacă vitezele de citire și scriere vor fi mari.
În concluzie - îți recomand să instalezi Windows prin BootCamp sau într-o mașină virtuală, cu Fusion sau Parallels.
Nu stiu pentru ce motiv vrei tu Windows pe Air
Program anume ce ruleaza doar pe Windows?eu il folosesc doar pentru CATIA!!
Deci, folosesc ca si tine un MacBooa Air(Mid 2011),portabilitate .... ,iar pentru Catia bineanteles rulez ca OS Windows.(Nu exista inca Catia pentru OSX).
Am incercat initial toate variantele posibile:
-instalare OsX separat, dar fara succes.
-Windows prin BootCamp,functioneaza fara probleme insa pe mine ma nemultumea imposibilitatea de a folosi ambele sisteme simultan.(tu nu vrei osx)
Pe tine nu cred sa te deranjeze instalarea OS Windows prin BootCamp,ca mai apoi sa il setezi din Startup Disk ca si Primary!
In felul asta Air-ul tau o sa porneasca mereu cu windows,ai driverele instalate cu BootCamp si nu ai batai de cap (incompatibilitate in cazul instalarii separate de Windows)
Pentru mine varianta cea mai buna este Parallels Desktop (licenta platita) pentru Catia in Windows, iar in rest folosesc OSX !
Succes la instalare !