3 din 4
3
Tesla- automobilul electric este aici
  [ Ignoră ]   [ # 31 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141013090449.htm

Scientists have developed a new battery that can be recharged up to 70 per cent in only 2 minutes. The battery will also have a longer lifespan of over 20 years.
[...]
The technology is currently being licensed to a company and Prof Chen expects that the new generation of fast-charging batteries will hit the market in two years’ time.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 32 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Pe 31 Martie Elon ne promite “primele poze cu Model 3” și deschiderea ghișeului unde ne vom lăsa scăunelul la coadă pentru o Dacie 1300 precomenzilor.
35k USD în State înainte de subvențiile guvernamentale pentru mașini electrice.
200 mile = 320 km autonomie - zvon.
Lansarea în producție în 2017.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 33 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Deci până în 2017 trebuie să-mi fac upgrade la instalația electrică din garaj grin

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 34 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 06.09.07

Daca vrei Tesla neaparat urmareste acest review:

https://www.youtube.com/watch?v=anlYz3Mwamc

smile

Semnătură 

iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2014)>32GB-DDR3x1600RAM>SSD-500GB>AMD Radeon R9 M295X 4096 MB[/color]
Editor de imagine & Colorist și Cameraman

[ Ignoră ]   [ # 35 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX

Doar atâtea i s-au stricat după 210000 Km de mers prin țările nordice ? WOW ! Și asta considerând că a fost “early adopter” și are unul din primele modele - la majoritatea lucrurilor reparate omul zice că este “known issue” și toate modelele noi vin cu chestia respectivă schimbată.

Și cel mai mult îmi place când arată facturile de service cu costurile finale. Zero. Cu mașină primită la schimb pe durata reparației. Cum ar fi să te duci cu mașina “normală” la service în garanție că “nu frânează bine” după fo’ 100000 km și să-ți schimbe gratuit plăcuțele de frână și să-ți instaleze gratuit și niște protecții la etriere pentru că ție-ți place să te dai cu mașina numai pe drumuri înzăpezite.

Ce reclamă. Vreau Tesla și mai tare acuma grin Până când strâng eu bani de una, nu o să mai aibă nici un bug grin

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 36 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09
psergiu - 14 Martie 2016 07:44 PM

Vreau Tesla și mai tare acuma grin Până când strâng eu bani de una, nu o să mai aibă nici un bug grin

Si nici bani de la guvern si nici instalare gratuita de la guvern pentru instalatia de incarcare wink. Dar sa verifici de curiozitate cat e asigurarea, eu am verificat si m-a spart smile smile smile cica e masina super sport si prinde 100 in 4 sec si platesti aceasi asigurarea ca la Bugati :p.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

[ Ignoră ]   [ # 37 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti,Vanghelistan
Macuser din: 06.10.06

Ca unul care a avut oportunitatea să conducă una…...Am dat copy/paste textului/reviewului pe care i l-am făcut unui prieten(nu mai am chef să scriu toată povestea):
Dacă ești hipster, mașina asta este pentru tine.Deși ar trebui să zic wow, ei bine nu e chiar așa.În primul rând finisajele interioare și calitatea materialelor sunt comparabile cu cele de pe al meu Opel(cu un ușor plus pentru Opel).Exemplu 1:se văd șuruburile de prindere ale scaunelor de podea (prin anii 70-80 noi construiam o mașină cu finisaje similare,Dacia îi zicea).Exemplu 2:ornamentul stergător de la geamurile laterale se opresc în aer aproape de oglinzile de parcă cineva n-a mai avut chef să le termine și le-a lăsat așa.Tapițeria de pe plafon care iese pe la îmbinarea cu alte elemente și ornamente.Spațiul câștigat prin lipsa schimbătorului de viteze, cardanului și tobei de eșapament a fost irosit prin punerea unei tăvițe de….. ce vreți voi.Ornamentul care înconjoară uriașul ecran central are niște jocuri și spații în care, în partea din stânga jos intra un deget.Și, pentru că am ajuns la ecran, da, este spectaculos, dar nu cred că este în regulă să stai cu ochii prin meniuri și submeniuri ca să reglezi lucruri esențiale și elementare de tip climatizare sau volum,radio în timp ce conduci…..În spate, datorită înclinației plafonului, dacă ai peste 1.8 metri, ai șanse mari să-ți rupi gâtul/spargi capul, altfel un plus mare pentru spațiul pe care-l ai la picioare și per total, destul de comod pentru pasagerii care ocupă locurile din spate.Și, cel mai deranjant, zgomotul.Mașina asta, deși costă peste 100k, parcă a fost construită pe banii tăi pentru cei din jur.Nu se aude absolut nimic în exterior,parcă e o fantomă.Dar, de banii ăștia, ai pretenția să fie liniște și în interior.Dar nu e așa.Devin iar nostalgic și-mi amintesc de mașina națională care avea aceeași antifonare.Acum serios, se aude foarte tare zgomotul exterior în habitaclu, de la zgomotul mașinilor care trec pe lângă tine, până la zgomotul cauciucurilor pe asfalt.Acum, ca să nu credeți că sunt pricinos, are și niște plusuri.Senzația de cuplu neîntrerupt, care apare chiar și la multe mașini premium la schimbarea vitezelor sau la turații diferite, este extraordinară la Tesla.Și ce cuplu…..Și, cu o autonomie de peste 400 de km, cu posibilitatea de a încărca mașina aproape oriunde(asta în țările cu apă caldă) este o opțiune foarte bună financiar(adică e aproape gratis încărcarea), dacă ai bani s-o cumperi, evident.Alt lucru plăcut este că, atunci când stai la semafor sau în parcare sau oriunde, în mașină nu ai nici o vibrație, nici un zgomot de pompe, de compresoare sau alte accesorii…...este pur și simplu liniște(bine,cu excepția zgomotelor din exterior).Pe măsură ce-mi mai amintesc lucruri, o să le comunic.

Semnătură 

MBP Late 2016 2.9 Quadcore I7,AMD Radeon Pro,512 SSD
IPhone 7 128 Gb, IOS 10.1
Iphone 6 64 Gb, IOS 9.1.2
Iphone 5S
Iphone 4S
Ipad….
Aprilia Mojito

[ Ignoră ]   [ # 38 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Sufrajeria lu' Firea (fost maidan al lui Oprescu)
Macuser din: 06.12.05

Declarația zilei vine de la Stefan Niemand, directorul zonei de mașini hibride și electrice Audi: “Urăsc să spun asta, dar Tesla a făcut totul ca la carte”.

http://electrek.co/2016/03/24/audi-ev-chief-tesla/

Semnătură 

Adam nu era decît un om ceea ce explică totul. El nu dorea mărul de dragul mărului. Îl dorea pentru că era interzis….

[ Ignoră ]   [ # 39 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

http://i.imgur.com/j3NW6pm.jpg

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 40 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Livestream pe tesla.com Joi 31 Martie la 5:30 ora României.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 41 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Scuzee, greșit red face
8:30 pm PDT Joi 31 Martie este 5:30am EET Vineri 1 Aprilie ora României.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 42 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Aparent este greu, greu de tot cu conversiile de fus orar și orele de vară  downer
6:30 ora României cheese
https://www.timeanddate.com/worldclock/fixedtime.html?msg=Tesla+Model+3+Reveal+Event&iso=20160331T2030&p1=137

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 43 ]
RankRankRank
Member

Șah-mat dat motorului cu combustie http://www.theverge.com/2016/3/31/11335272/tesla-model-3-announced-price-release-date-specs-preorder

[ Ignoră ]   [ # 44 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 06.09.07

Felicitari TESLA

Asta este momentul la care multi am visat, un vis devenit posibil cu ajutorul unor oameni intreprinzatori si orientati perfect vremurilor.
Va doresc tuturor un asemenea automobil pentru inceputul calatoriei in era automobilului electric smile

Bravo Elon Musk smile

Semnătură 

iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2014)>32GB-DDR3x1600RAM>SSD-500GB>AMD Radeon R9 M295X 4096 MB[/color]
Editor de imagine & Colorist și Cameraman

[ Ignoră ]   [ # 45 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

1. Nu prea imi place bordul, e acum ecran wide dar e pe mijloc, te face sa iti iei ochii de la drum. BMW are traditie ca inclusiv consola de pe mijloc este intoarsa spre sofer. Sa nu ai informatii fix sub nas nu pare confortabil.
2. Foarte lungi termenele de livrare, 18 luni, probabil din cauza bateriilor. Cel mai probabil vom incepe sa le vedem pe strada din 2018.
3. in rest pare cool smile!

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

3 din 4
3