Problema Aiport Extreme AC. Help !!!
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Craiova
Macuser din: 14.07.13

Buna ziua. Am, si eu, o mica problema cu Airport-ul. Atunci cand bag cablul de la RDS direct in iMac imi atinge viteze de 890MB/s in download, iar atunci cand folosesc router-ul, atat pe fir cat si pe WiFi nu depaseste 200MB/sec. Mentionez ca router-ul este modelul AC A1521, iar iMac-ul este modelul slim late 2013 care are WiFi AC.
L-am configurat foarte usor introducand datele PPPOE si a functionat din prima. Mentionez ca am abonamentul de 1GB/sec de la RDS. Am sunat la Noumax, le-am explicat problema si mi-au zis ca ma asteapta cu el in service pentru diagnoza. Eu totusi ma gandesc ca poate nu fac ceva corect. Router-ul a fost cumparat nou.
Va multumesc anticipat.

Stima,
Alexandru

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 23.05.12

Sincer, dupa 2 Airport-uri extreme si unu simplu… am ajuns la concluzia ca Apple sunt extrem de praf la routere. Daca ating viteza maxima din Airport, blocheaza tot. nu mai merge nici-un device.
Router-ul de la RDS de 1GB, functioneaza OK.

Semnătură 

*am multe device-uri Apple si nu simt nevoia sa le expun aici*

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member

Eu am avut un Aiport Extreme Base Station a 2-a generatie si am fost foarte multumit de el. Scapasem, in sfarsit de reset-uri, era foarte stabil, insa incapabil pentru o astfel de viteza.
Acuma nu stiu ce sa fac cu asta…e frustrant sa coste atata si nici macar jumate din banda sa nu fie capabil sa dea mai departe. Am incercat toate setarile care mi-au trecut prin cap…si am cautat peste tot pe internet…si nu am gasit nimic concret.
Ma gandesc, ca e imposibil, sa fiu eu singurul care a patit asa ceva si poate exista vreo rezolvare. In ultima instanta am sa-l trimit la garantie.
Va multumesc anticipat.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti / Vaslui
Macuser din: 26.06.11

Cu mine ai vorbit la telefon. Pe internet nu prea gasesti nimic pentru ca strainii de obicei au internet foarte prost astfel incat nu au cum sa observe diferenta. Singurul lucru pe care poti sa il mai testezi e sa conectezi 2 calculatoare la airport si sa transferi ceva prin LAN. Daca obtii aceeasi viteza maxima cu siguranta e ceva in neregula cu el.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 11.10.05

S-ar putea să fie de la Yosemite. Sunt mulți cei care se plâng de probleme la conexiunea wifi. Așteaptă un update, sau încearcă Mavericks.

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 16.11.12

Daca ai incercat si fara fir, nu e de la Yosemite.
Nu te mai stresa atat, trimite-l in service. Optional ai putea sa intri pe site-ul rds sa vezi ce viteza ai pe speed test-ul lor. Oricum, ai garantie, trimite-l sa-si bata baietii profesionisti capul cu el smile

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 11.10.05
Punk - 08 Februarie 2015 11:12 AM

Daca ai incercat si fara fir, nu e de la Yosemite.
Nu te mai stresa atat, trimite-l in service.

Corect!

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member

Am incercat in toate felurile. Garantie scrie pe el. Va multumesc tuturor pentru ajutor.
Toata stima.

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 05.05.07

Am o problema asemanatoare, dar cu un model anterior. Tot la conexiune RDS Fiber 1000. Nu ma intereseaza in mod special decat conexiunea pe Ethernet.
Direct pe PPPOE prind 950Mbps download, 200 upload, dar prin Airport Extreme-ul generatia 5 (penultimul, cel dinainte de ac) obtin doar 150Mbps download si 200Mbps upload.
Sa fie oare o problema de putere/specificatii a routerului, sau ar trebui sa umblu la configuratii, ceva?

Multumesc.

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 05.05.07

@centeulacent, te rog sa ne spui cum s-a terminat episodul la tine, daca s-a rezolvat.

Semnătură 

(((∞)))

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Macuser din: 14.10.05

Salut, a rezolvat cineva problema cu viteza limitata la 200mbps? Am net de la RDS, 500MB, am fauci ieri upgrade. Am ramas limit cand am observat ca Airport Extreme AC nu duce mai mult de aproximativ 200 pe cable si cam 100 pe wifi, orine i-as face.

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Canada
Macuser din: 24.08.06

Raspunsul magic l-am dat aici.

Semnătură 

• Forget everything you know about life, and just open your eyes… This is a revolution of the mind •