Probleme bootare G5
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 02.07.09

Salut am si eu un mac G5 si nu gasesc sa instalez un osx 10.4 am gasit ceva pe torent dar a mi scuipa dvd u afara , calculatoru are o problema cand al deschid ramane emblema de mac arata ca se incarca si asa ramane , de aceea as dorii sa reinstalez sistemu ,care ma puteti ajuta ?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 20.07.10

ce sistem este? poate merge de pe stick

Semnătură 

*Mac Mini (Late 2012), 2.5GHz Intel Core i5, 4Gb DDR3, 120Gb SSD
*iPhone SE Space Gray, 16GB; Apple Watch Sport 38mm Space Gray;
*2 x PS3 Slim 120Gb, XBOX 360 Slim 640Gb, XBOX Classic 250Gb, Wii, Wii U, NDS Lite, NES, Raspberry Pi, PSP;
*Canon 550D, Fujifilm S6500FD

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.01.09

Pune Leopard pe G5

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Tulcea
Macuser din: 26.08.06

Scrie de unde ești și poate ai un coleg de forum aproape de tine care să te poată ajuta.

Semnătură 

13” Macbook Pro 2015

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Problemele pot fi mai complexe de la bateria pram la memorie ...cel mai ok este sa te conectezi cu un alt mac la el prin Firewire in target mode verifici sistemul ,salvezi si datele

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone XS 64Gb
AppleWatch Series 4 44’
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 4 buc pentru Airplay in curte si camere
———————————————————-
Apple Home activat,termostate,lumini si senzori

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Moderator
Din: Oltenita, Calarasi
Macuser din: 14.11.06

Completeaza locatia, scrie mai coerent, da mai multe detalii si poate ai sa dai de un coleg prin apropiere care sa te scoata din impas.

Semnătură 

27” iMac 3,1GHz Intel Core i5
MacPRO OctaCore 2,8 GHz
PowerMac G5 Dual Core 2,3GHz, PowerMac G3 400MHz, PowerMac QuickSilver Dual G4 800MHz, iMac G3 400MHz Ruby & Indigo PowerMac MDD Dual G4 1,25GHz
Macintosh Classic II, Quadra 610
Pad 2 White 32 GB 3G+WiFi
iPhone 7 32GB
XBox classic, XBox 360, PS4 slim, Nintendo Wii, Nintendo 64 Black & Pokemon Edition, Original Gameboy, DSi XL, GBC, GBA, PSP.

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 02.07.09

sunt nou in domeniu tehnic apple ,sunt doar utilizator de softuri lucrez in logic pro si pro tools ,nu prea stiu cum sa instalez si nici nu gasesc osx u pt el stiu ca era 10.4 dar ce venea dupa cifra 4 numai stiu

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

In partea de sus a paginii macuser.ro este un link cu “Panou de control” - da click acolo
Pe pagina ce se încarcă, pe partea stângă, este o listă de link-uri. Dă click pe “Editează Profil”
Va apărea o listă cu câmpuri editabile. Scrie ceva în cel numit “Oraș” - poți să pyu ce vrei tu acolo, dar o valoare cât mai apropiată de realitate va ajuta pe macuserii din vecinătatea ta să te poată contacta și să te ajute la instalarea OS X de pe un CD/DVD Retail, nu de pe tot felul de imagini de Hackintosh luate de pe internet care nu sunt bootabile pe PowerPC.
Nu uita să apeși la sfârșit butonul “Actualizează” din partea de jos a ecranului.
Dă un reply aici odată ce ai completat.
Dacă stai în Carrolton, Richardson, Frisco, Allen sau Parker și astăzi vin la tine și rezolvăm problema. Dacă nu ești din Texas, or fi alți macuseri săritori prin preajma ta.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP