2 din 2
2
Win 10..free..from Microsoft
  [ Ignoră ]   [ # 16 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

“Guest Network”
Problema cu quest network-ul este ca dupa cateva pahare toate lumea vrea sa puna filmulete si poze pe TV smile

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 2 | iPhone 6 & 7 | Apple Watch I | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 17 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09
psergiu - 03 Iulie 2015 01:44 AM

Da, s-a prins lumea de faza cu “sharingul” de parole WiFi a lui Windoze.
http://www.theregister.co.uk/2015/06/30/windows_10_wi_fi_sense/
Răspunsul oficial Microsoft este activată în mod implicit (începând cu ultimele update-uri Win 8.1) și singura modalitate de a scăpa de ea este să adaugi “_optout” la SSID-ul routerului Wireless.
Acuma întrebarea este:
Da’ prietenii prietenilor primesc și ei parola ? Da’ prietenii lor ? Ajunge parola mea pâna la Kevin Bacon ?

Adăugați în lista dispozitivelor care “partajează” parolele rețelelor wireless telefoanele cu Windows Phone 8.1.

http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp8/connectivity/wi-fi-sense-faq

Wi-Fi Sense is now available on Windows Phone 8.1.

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 18 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 
Macuser din: 20.06.09

http://www.infoworld.com/article/2952632/microsoft-windows/windows-10-fact-versus-fiction.html

[ Ignoră ]   [ # 19 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 
Macuser din: 20.06.09

http://arstechnica.com/information-technology/2015/07/what-windows-as-a-service-and-a-free-upgrade-mean-at-home-and-at-work/

[ Ignoră ]   [ # 20 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 01.11.05

http://arstechnica.com/information-technology/2015/08/windows-10-doesnt-offer-much-privacy-by-default-heres-how-to-fix-it/

Interesant mi se pare si ultimul paragraf: As one commenter pointed out, even after they disabled Cortana and turned off a bunch of privacy-related settings, the search box still seemed to be sending keystroke data back to Microsoft.

Semnătură 

Locul pisicii e pe (langa) Mac! Pentru binele Macului…
Vedeti Teoria Teoriilor de la Discutii Generale

[ Ignoră ]   [ # 21 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Bucharest
Macuser din: 01.11.05

http://arstechnica.com/information-technology/2015/08/even-when-told-not-to-windows-10-just-cant-stop-talking-to-microsoft/

Semnătură 

Locul pisicii e pe (langa) Mac! Pentru binele Macului…
Vedeti Teoria Teoriilor de la Discutii Generale

[ Ignoră ]   [ # 22 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Am trăit s-o văd și p’asta:
http://www.theverge.com/2016/3/30/11331014/microsoft-windows-linux-ubuntu-bash

“This is not a VM. This is not cross-compiled tools. This is native.”
“The Bash shell is coming to Windows. Yes, the real Bash is coming to Windows.”

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 23 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05
Maclean - 30 Martie 2016 10:29 PM

Am trăit s-o văd și p’asta:
http://www.theverge.com/2016/3/30/11331014/microsoft-windows-linux-ubuntu-bash

“This is not a VM. This is not cross-compiled tools. This is native.”
“The Bash shell is coming to Windows. Yes, the real Bash is coming to Windows.”

Adică Cygwin ? Care există deja de 21 de ani și merge perfect ?

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 24 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

De Cygwin știm cu toții, este un proiect al unei comunități, Microsoft n-are nimic de-a face cu el, are cel mult meritul că nu i-a pus piciorul în prag, poate.
Nu în direcția asta îmi manifestam uimirea, că rulează bash pe windows, nativ. Știu că rulează de mult.

Dar să te apuci tu, Microsoft, la conferința Build, să anunți că de acum bash este shell oficial în Windows, pe mine mă face să mă întreb ce i-o fi mușcat.
Sub Nadella, Microsoft nu mai vrea să fie platforma, ci vrea să-și aducă aplicațiile, ideile, runtime-urile, pe toate platformele posibile ale competitorilor.
Avem Office 365 pe iOS și Android, avem .Net Core open source, asta era direcția.
Și acum vii cu bash oficial în windows. Ca să ce ?
Ca mișcare într-o strategie, ce face ea, încotro țintește ? Asta mi-e nedumerirea.
Aparent e fără noimă, dar nu-i pot suspecta că n-ar avea un plan temeinic, fie el și [până la urmă] tembel.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 25 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Planul este păcălirea managementului care se dau pricepuți d.p.d.v. tehnic dar de fapt nu sunt că aplicațiile care acum rulează pe Linux pot fi rulate pe Windows.
Injineru’ administrator de system, care știe despre ce e vorba, știe că asta este o prostie mare. Da’ cine-l ascultă pe el.
Pe fundalul dezastrului SystemD din lumea Linux, care face ca multe aplicații bătrânești să nu mai meargă “din prima” pe ultimele disctribuții Linux, managementul ce zice: dacă tot trebuie să dau bani la programatori să modifice aplicația ca să meargă pe ultimele versiuni de Linux, de ce să nu le dau tot atâta ca să meargă pe Windows (că tot am stat juma de săptămână la Vegas pe banii Microsoft-ului la conferința lor).

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 26 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Am înțeles.

Adică mișcarea tocmai că se înscrie în strategia generală “acum ne jucăm frumos cu toată lumea”.
Trebuie doar să nu mai privim sistemul de operare Windows ca pe “platforma” Microsoft, ci doar ca pe un alt produs pe care Microsoft se străduie să-l facă mai interoperabil cu restul lumii, c’așa-i în tenis.
Dacă e vorba de Office, portăm Office pe platforma zilei: iOS, Android.
Windows ? Îi tragem un layer POSIX, tată, uite-așea, problem solved.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 27 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Viitorul e inca neclar, ieri am fost la un eveniment Microsoft doar pentru MVP. Ni s-a spus clar ca totul este pentru cloud. Strategia inca nu e clara dar cloud e tinta. Azure este deja stabil si atrage din ce in ce mai multi musterii. Pentru ca azure este foarte important in economia Micro$oft au deschis si chiar facilitat gazduire de open source in cloud.
Din ce face Micro$oft bani acum:
1. System management (System Center)
2. Intune si alte produse similar, mobile management, iOS, Android si se vinde cumpara.
3. Office si alte produse similare pentru productivitate
4. Baze de date
5. Azure
6. OS
E mult mai efficient sa se intinda pe orice platforma si sa incurajeze alte platforme sa poata rula pe infrastructura lor. Traim vremuri mai bune asta e clar, bataia de joc din 90’ - 00’ cu batalia dintre firme care afecta libertatea utilizatorului s-a mai atenuat.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 2 & 4 | iPad Air 2 | iPhone 6 & 7 | Apple Watch I | aptv 2 & 4 | AirPort Express

[ Ignoră ]   [ # 28 ]
RankRank
Jr. Member
Din: France
Macuser din: 21.07.14

E mult mai efficient sa se intinda pe orice platforma si sa incurajeze alte platforme sa poata rula pe infrastructura lor. Traim vremuri mai bune asta e clar, bataia de joc din 90’ - 00’ cu batalia dintre firme care afecta libertatea utilizatorului s-a mai atenuat.

Mai bine mai tarziu decat niciodata…

Semnătură 

 iMac 27” i7 3.5GHz 3TB FD  MacBook Air 13” i7 1.7GHz 512GB SDD  AirPort Time Capsule 3TB  AirPort Express  Apple TV 4  Watch 42 SS

[ Ignoră ]   [ # 29 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

ArsTechnica:
http://arstechnica.com/information-technology/2016/04/why-microsoft-needed-to-make-windows-run-linux-software/

Autorul articolului argumentează că WSL - Windows Subsystem for Linux - este o mutare dintr-o serie mai largă menită să readucă Windows în poziția de cea mai atractivă platformă pentru dezvoltatori.
Și că abia dacă se va întâmpla asta se va trece la nivelul de suport necesar pentru rulat aplicații Linux în producție.

Există o logică în șirul de argumente prezentat - unele din ele se referă la Apple la modul contondent - dar rămâne de văzut dacă realitatea va binevoi să valideze planul prezentat.

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

[ Ignoră ]   [ # 30 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Am dat azi din întâmplare peste un blog post mult mai vechi, din 2009, dar care explică esența lucrurilor.
Da, cloud-ul este direcția.
Lemă: astăzi războiul nu mai este cine este platforma, ci cine este providerul de cloud.

Așa că:
Who’s the host, and who’s the guest?
http://apenwarr.ca/log/?m=200907#20

Semnătură 

Power Mac G5 Leopard

2 din 2
2