Imac G4 pete gri pe display
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Iași
Macuser din: 08.11.10

Salutare, am un Imac G4 si de o vreme a aparut pe display doua pete gri lungi.  Undeva in centrul display-ului, bineinteles nu am sa caut sa schimb display-ul pentru aceste pete dar stie cineva daca se pot inlatura sau curata ? nu ma dau deoparte sa il desfac dar as vrea sa intreb mai intai, multumesc

Am atasat si doua fotografii

Semnătură 

AFC 1886

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Arată a “vânătăi de LCD” - cineva sau ceva a apăsat pe ecran prea tare în zona aia și a “spart cristalele”.
Când mai iese soarele pe cer, pune ecranul cu fața spre geam, să se încingă de la soare - sunt șanse ca foile de plastic de peste stratul de cristale lichide, care acum sunt îndoite și apasă pe “pixeli”, să se îndrepte prin încălzirea uniformă a ecranului.
Nu mai lăsa pisica & prietena cu ungii lungi nesupraveghiate pe lângă piesele de muzeu - așa a rămas și Tutankhamon fără nas.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Iași
Macuser din: 08.11.10
psergiu - 17 Noiembrie 2015 07:01 AM

Arată a “vânătăi de LCD” - cineva sau ceva a apăsat pe ecran prea tare în zona aia și a “spart cristalele”.
Când mai iese soarele pe cer, pune ecranul cu fața spre geam, să se încingă de la soare - sunt șanse ca foile de plastic de peste stratul de cristale lichide, care acum sunt îndoite și apasă pe “pixeli”, să se îndrepte prin încălzirea uniformă a ecranului.
Nu mai lăsa pisica & prietena cu ungii lungi nesupraveghiate pe lângă piesele de muzeu - așa a rămas și Tutankhamon fără nas.

Mersi pentru sfat, voi face incercarea asta.

Semnătură 

AFC 1886