Back to my mac nu merge
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 25.09.06

Bună ziua la toată lumea,

Am următoarea problemă. Mi-am cumpărat de ceva vreme un TimeCapsule de 2T, penultima variantă. Încerc să mă folosesc de funcția Back to my mac, dar până acum nu am reușit niciodată. Am internet pe fibră de la RDS și în casă am următorul setup: fibra intră intră într-un router Huawei iar de-acolo merge într-un router gigabit ZTE iar de acest router am legat TimeCapsule-ul prin cablu la mine în birou. NAT este bifat pe toate routerele, în iCloud lîngă Back to my mac este o bulină verde, dar nu am reușit niciodată să accesez TimeCapsule-ul de departe.

Îmi poate spune cineva ce fac rău. Ce setări ar trebui să modific.

Vă mulțumesc!

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Timisoara
Macuser din: 23.10.06

Si eu folosesc Back to my Mac cu un Mad din Germania,si merge
Ai folosit acelasi user icloud si activat pe ambele computere serviciul?

Time Capsule daca e vazut de Mac din retea si ai sharing pe el trebuie sa fie vazut

Semnătură 

———————————————————-
MacBook Air 13 early 2015
AppleTV 4K Living
AppleTV 4 Dormitor
iPhone XS 64Gb
AppleWatch Series 4 44’
Apple Airpods
Apple Homepod 2 buc
AirPort Extreme AC
Airport Express 802.11N Gen.1 4 buc pentru Airplay in curte si camere
———————————————————-
Apple Home activat,termostate,lumini si senzori

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 25.09.06

Salut, scuze de întîrzierea cu care răspund dar am fost plecat din țară. (Pentru asta mi-ar fi plăcut să am acces la Back to My Mac.) Da, am același icloud user pe ambele. Time Capsule e văzut de rețea în casă. Dar nu se conectează niciodată din afară. E posibil să fie oare pentru că nu am Ip public/extern? Nu știu cum se numește, dar am auzit că e o probabilă cauză.

‹‹ Setare stick DIGI      Mail app not open ››