card iTunes cumparat din Marea Britanie - cum il pot folosi in romania?
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 20.05.12

Am cumparat din Londra un card iTunes si dupa ce il validez spune - Acest cod trebuie valorificat in magaziul britanica (asa scrie)? Cum sa procedez sa cumpar cu el ? Multumesc!

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.10.05

Incearca sa lansezi Itunes apoi te duci pana jos (capat pagina) si acolo unde este steagul de RO dai click si alegi tara din “Choose your country or region: ” “United kingdom”. S-ar putea sa mearga.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
macold - 02 Ianuarie 2016 10:24 PM

Incearca sa lansezi Itunes apoi te duci pana jos (capat pagina) si acolo unde este steagul de RO dai click si alegi tara din “Choose your country or region: ” “United kingdom”. S-ar putea sa mearga.

Am incercat dar imi cere sa ma autentific, si cand introduc user si pass imi spune ca ma directioneaza spre magazin din Romania .... Ha Ha Ha .....

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 16.04.09

trebuie sa iti faci un cont nou pe iTunes UK. du-te pe UK, ia o aplicatie gratis si cand te pune sa te loghezi faci un cont nou. dupa care poti sa dai “redeem” la cardul cumparat in anglia

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
K-man - 03 Ianuarie 2016 04:28 PM

trebuie sa iti faci un cont nou pe iTunes UK. du-te pe UK, ia o aplicatie gratis si cand te pune sa te loghezi faci un cont nou. dupa care poti sa dai “redeem” la cardul cumparat in anglia

Da si ce cumpar cu banii de pe card, pot folosi doar pentru contul respectiv, pe Laptop si nu pot folosi pe Iphone pe care am cont de Romania ... asa este?

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 16.04.09

daca te loghezi si pe tel cu contul respectiv te comuta automat pe uk store. poti sa cumperi orice vrei tu de acolo in limita creditului. aplicatii, filme, muzica…

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Poți să-ți muți contul tău pe .uk DAR nu mai vezi tot ce ai cumpărat de pe contul de .ro

https://support.apple.com/en-us/HT201389

Așa am pățit eu. Am switch de pe .ro pe .us (folosind un gift card). Toate sutele de aplicații de pe iOS & Mac App Store nu mai apar la purchased. In app-store apar cu: “Buy”, apeși “Buy” și îți zice că e un free download - da’ tot nu apar la purchased. M-a lovit tare chestia asta cu versiunile mai vechi de OS X - a trebuit să reinstalez un Lion … Ia-l de unde nu-i - dacă nu apare la Purchased, NU există nici o opțiune să îl re-downloadezi. Am stat cu Apple Support vre-o 5 ore în total pe telefon să rezolv asta și într-un final mi-au dat ei un Gift code pt Lion pentru Apps-store-ul US.

Sfatul meu: găsește un englez și vinde-i cardul.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 

Da ... e bataie mare de cap! Nu merita! Au produse f. bune dar se calicesc prea mult!