Pdf creator bun si gratis
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: Sibiu
Macuser din: 19.01.08

Am urmatoarea problema: trebuie sa fac un pdf dintr-un doc care contine foarte multe hyperlinkuri catre alte pdfuri. Din pacate, cu aplicatia built in de pe mac, aceste hyperlinkuri se pierd si nu mai sunt active dupa convertirea in format pdf.
Stie cineva o aplicatie gratuita de facut pdf pe mac, care sa mentina aceste hyperlinkuri active dupa convertirea in pdf?
Multumesc

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Arad
Macuser din: 04.05.10

acele alte pdf-uri unde sunt?
word (din pachetul de office) păstrează linkurile: save as… pdf

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member

Acele pdf-uri sunt toate gramada, intr-un folder.
Linkurile nu se pastreaza nici cu save as… pdf, din pacate.

Semnătură 

Batman foloseste Mac

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 08.11.13

Cred ca in cazul unui “.doc” - presupun MS, cel mai bine este sa folosesti LibreOffice - cu el poti importa/deschide documente .doc si apoi salva in format pdf.
A doua solutie, daca nu creezi intii un doc cu altceva, este sa utilizezi Aquamacs+Latex - e adevarat se invata in timp, insa pentru documente/rapoarte se poate utiliza modul “org”, care iti permite sa scrii simplu text si sa exporti apoi pdf/html/sau formatul Libreoffice care se poate apoi transforma in doc/docx pentru MS.
Ambele sunt gratuite.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRank
Member
Lyon - 14 Aprilie 2016 03:32 PM

Cred ca in cazul unui “.doc” - presupun MS, cel mai bine este sa folosesti LibreOffice - cu el poti importa/deschide documente .doc si apoi salva in format pdf.
A doua solutie, daca nu creezi intii un doc cu altceva, este sa utilizezi Aquamacs+Latex - e adevarat se invata in timp, insa pentru documente/rapoarte se poate utiliza modul “org”, care iti permite sa scrii simplu text si sa exporti apoi pdf/html/sau formatul Libreoffice care se poate apoi transforma in doc/docx pentru MS.
Ambele sunt gratuite.

Multumesc, e putin peste mana si tarziu sa ma joc, dar o sa tin cont pentru viitor.
Acum ii voi da bataie asa, apoi la noapte, cand termin, transfer unui coleg care e pe Windows si imi face el pdf-ul.
Apoi maine ii dau o bere si ii suport ironiile smile

Semnătură 

Batman foloseste Mac