1 din 2
1
ATV 4 recomended apps
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09

Salut,
Mi-am comandat si eu unul azi, la 149€ mi se pare mai omenesc smile.  Ce applicatii folositi , recomandati? Ce considerati must have?

- Video Player
Plex, VLC, Kodi sau similar, etc?
- Streaming online serial
??
- Sport, meciuri Europa, tenis, etc
??
- Jocuri
??
- Altele
??
Merci.

Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Caransebes
Macuser din: 05.02.11

Buna , pentu filme retea/nas ,Infuse mi sa parut ca mi se potriveste cel mai mult,
              muzica itunes la care sint abonat,
              Netflixul la filme online si ,hbo -miroring ipad-,
              la jocuri si diferite apps   inca nu am avut timp de ele.Dar per ansamblu sint incintat de jucarie.
        O zi senina

Semnătură 

From Russia with love guy

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 16.11.12

Din pacate nu cred ca sunt prea multe apps interesante pt TVOS momentan, din cauza restrictiilor puse de Apple.

To be honest, e cam inutil un AppleTv in contextul in care ai un TV destul de smart sa-ti faca mirroring de pe tableta si ai Netflix, HBO Go, Plex, ba chiar ai si browser in cazul in care vrei sa vezi un film de pe un site “romanesc” Eu am un Samsung penultima generatie, si cu toate ca nu are fluenta ATV-ului, gets the job done. Daca vreau sa vad un film de pe browser, il pot vedea, fata de AppleTV unde nu ai optiunea asta.

ATV-ul e o jucarie misto, dar lipsa optiunilor oferite de OS si lipsa suportului 4K il trag foarte in jos.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

plex
netflix
iPlayer BBC
crossy road

Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Da si eu cred ca un smart tv “smart” ar trebui sa fie sufficient. Pentru moment nu il am si aman achizitia pentru vara anului viitor, pana atunci am nevoie de un player smart. Ma joc cu atv-ul o louna, daca nu imi place, inapoi smile.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 11.10.05
Punk - 15 Mai 2016 09:10 AM

Din pacate nu cred ca sunt prea multe apps interesante pt TVOS momentan, din cauza restrictiilor puse de Apple.

To be honest, e cam inutil un AppleTv in contextul in care ai un TV destul de smart sa-ti faca mirroring de pe tableta si ai Netflix, HBO Go, Plex, ba chiar ai si browser in cazul in care vrei sa vezi un film de pe un site “romanesc” Eu am un Samsung penultima generatie, si cu toate ca nu are fluenta ATV-ului, gets the job done. Daca vreau sa vad un film de pe browser, il pot vedea, fata de AppleTV unde nu ai optiunea asta.

ATV-ul e o jucarie misto, dar lipsa optiunilor oferite de OS si lipsa suportului 4K il trag foarte in jos.

Browserele de pe TV-uri sunt o gluma proasta! Nu se pot compara cu un Mac OS X afisat pe TV cu ajutorul unui Apple TV! Eu sunt de parere ca cea mai buna afacere este sa iei un TV cat mai neSmart cu putinta, dar cu imagine cat mai buna, un Apple TV si gata, esti cel mai Smart posibil.  tongue laugh

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Nu de browsere vb ci de aplicatii. Browser poate sa vezi nu sitiu ce meci “online” pe un site dubios.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRankRank
Member
Din: Ploiesti
Macuser din: 06.12.11
ion324 - 13 Mai 2016 12:20 PM

hbo -miroring ipad-

De ce miroring si nu HBO Go + AirPlay ?

Semnătură 

MacBook Pro 15”  i7 2.2GHz/ 16GB/ 500GB SSD ,  10.11
MacBook Air 13”  i5 1.3GHz/ 4GB/ 256GB SSD ,  10.11

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRank
Jr. Member

Exact cum spui, eu m-am exprimat gresit. E un device super….
O seara frumoasa

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
huk - 15 Mai 2016 01:12 PM

plex
netflix
iPlayer BBC
crossy road

M-am ferit mult timp de plex dar pana la urma l-am cam adoptat. Am in schimb o problema cu subtitrarea. Sotia se uita la Grey’s Anatomy care are un limbaj medical accentuat si uneori un intelege. In kodi isi punea mereu subtitrarea in engleza, Solutia era robusta si usor de aplicat. In plex server am bifat opensubtitle si de pe ATV4din plex pun subtitrarea, mereu este cu Unknown numai una si merg aiurea rau. Am testat pe mai multe fileme si serial. Imi scapa ceva?  Voi folositi subtitle?
Merci.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 13.12.10
Cristian Ceobanu - 24 Mai 2016 02:00 PM
huk - 15 Mai 2016 01:12 PM

plex
netflix
iPlayer BBC
crossy road

M-am ferit mult timp de plex dar pana la urma l-am cam adoptat. Am in schimb o problema cu subtitrarea. Sotia se uita la Grey’s Anatomy care are un limbaj medical accentuat si uneori un intelege. In kodi isi punea mereu subtitrarea in engleza, Solutia era robusta si usor de aplicat. In plex server am bifat opensubtitle si de pe ATV4din plex pun subtitrarea, mereu este cu Unknown numai una si merg aiurea rau. Am testat pe mai multe fileme si serial. Imi scapa ceva?  Voi folositi subtitle?
Merci.

Nici mie nu-mi merg subtitrarile cu Plex. Doar daca le am eu deja.

Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
RankRank
Jr. Member

Neata,eu folosesc Infuse si este ok. Aproape ,aproape la tot ce am vizionat a gasit subtitrarea.
O zi frumoasa

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Pana la urma am renuntat la Plex. Oricum folosesc Synology pt NAS iar acum am descoperit ca ma ajuta mai mult Solutia lor Video station similara cu plex dar complet free plus poate descarca si subtitrari. Si chiar nu aveam nevoie de transcoding iar plexul ala imi crapa NAS-ul chiar daca mai uitam la video in LAN pe Gb.
Ce am mai obervat Skynews app acum ofera free news live, recorded, etc. Cand mai verificasem acum cateva luni cerea cont platit.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
RankRankRank
Member
Cristian Ceobanu - 21 Iulie 2016 11:54 AM

Pana la urma am renuntat la Plex. Oricum folosesc Synology pt NAS iar acum am descoperit ca ma ajuta mai mult Solutia lor Video station similara cu plex dar complet free plus poate descarca si subtitrari. Si chiar nu aveam nevoie de transcoding iar plexul ala imi crapa NAS-ul chiar daca mai uitam la video in LAN pe Gb.
Ce am mai obervat Skynews app acum ofera free news live, recorded, etc. Cand mai verificasem acum cateva luni cerea cont platit.

Incearca si Infuse. Nu vei regreta.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
RankRankRankRank
Sr. Member

Dupa un an si tot ma chinui cu biblioteca video.
Am un Synolgy 416 play care tocmai si-a luato in dinti de la Plex, au ridicat stafeta luna asta si plex pe synology a in ceput sa faca fitze ca nu are putere destula. L-am dezinstalat si pus la loc DS Video. Aplicatia asta n uface in schimb matching bun la serial. Voi ce folosti pentru biblioteca personala? Nu am chef momentan sa renunt la synology de care sunt foarte mutumit si care are doar cateva luni. Plexul ala ma scotea din sarite cu transcoding si pretentiile de procesare.
Infuse ala free imi da la fel dude grele in identificarea serialelor, plus ca pare necioplit rau. L-am incercat de 2 ori dar am l-am sters mereu :p.

Semnătură 

[ Ignoră ]   [ # 15 ]
RankRankRank
Member
Cristian Ceobanu - 21 Martie 2017 08:31 PM

Dupa un an si tot ma chinui cu biblioteca video.
Am un Synolgy 416 play care tocmai si-a luato in dinti de la Plex, au ridicat stafeta luna asta si plex pe synology a in ceput sa faca fitze ca nu are putere destula. L-am dezinstalat si pus la loc DS Video. Aplicatia asta n uface in schimb matching bun la serial. Voi ce folosti pentru biblioteca personala? Nu am chef momentan sa renunt la synology de care sunt foarte mutumit si care are doar cateva luni. Plexul ala ma scotea din sarite cu transcoding si pretentiile de procesare.
Infuse ala free imi da la fel dude grele in identificarea serialelor, plus ca pare necioplit rau. L-am incercat de 2 ori dar am l-am sters mereu :p.

Nu stiu ce ai impotriva lui Infuse. Am cred ca 100 de filme si 40 de seriale. Le-a recunoscut pe toate fara probleme. In cazuri rare nu le-a vazut pentru ca titlul nu se potrivea cu ce au in baza lor de date dar poti verifica usor baza lor de date si poti redefini, sau pur si simplu apesi edit si cauti singur serialul si iti va sugera titluri. Alegi unul si apoi toate fisierele din acel folder devin asociate cu acel serial si recunoaste totul.

Am avut Plex, dar Infuse pur si simplu e fara probleme. Eu am un HDD atasat la Time Capsule (AirPort Extreme).

Semnătură 

1 din 2
1