CentOS mail server, Apple and Windows
  [ Ignoră ]
RankRank
Jr. Member
Din: Mangalia
Macuser din: 28.11.11

Salutare,

Se da urmatoarea configuratie: server mail Postfix pe CentOS 5.2, statii de lucru Apple. Client de mail aplicatia default OS X.

Are loc schimb de mailuri intre serverul Linux (mail trimis de pe Apple) si corespondent care foloseste Windows Exchange si Outlook (normal). La citeva schimburi de mailuri pe acelasi topic, cu acelasi subiect (re, re, re) la un moment dat mailul se intoarce de la clientul care foloseste Exchange scurtat, adica o parte din corespondenta initiala lipseste. De la mine, cind se trimite mail automat se pune CC si senderul. Mailul primit in CC e ok, nu e trunchiat.
Am verificat si reverificat serverul de linux, am o alta groaza de corespondenta cu alti clienti, aceasta problema o am numai cu o adresa de mail. Cu altele din acelasi domeniu nu am aceeasi problema.
A intilnit cineva asa ceva problema? Se fie de la Exchange? Sa fie de la mine?

Pe statia pe care folosesc adresa de mail este OS X 10.7.

Ceva idei?

Multumesc.

Semnătură 

“Deep in the human unconscious is a pervasive need for a logical universe that makes sense. But the real universe is always one step beyond logic.” from The Sayings of Muad Dib by the Princess Irulan

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Protocolul SMTP nu altereaza continutul mesajului. Singurele chestii care pot face asta sunt:
- Clientul de mail care trimite mesajul
- Un antivirus care filtreaza toate mesajele ce trec print-runul din servere.

Ai antivirus pe acel CentOS ? Nu cumva ai un filesystem (/var sau /tmp) aproape pline ?

Si stai un pic ...

CentOS 5.2 ???

Ultima versiune este 5.11 - pune ultimele patch-uri ca nu nosta nimica. “yum update” si un reboot dupa aia.

Si dupa aia fa upgrade la CentOS 6.8 caci 5 nu o sa mai primeasca actualizari de securitate de la anul.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member

Sergiu, sorry, e CentOS 5.11, greseala mea.

HDD-ul e aproape gol:
Filesystem         Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/mapper/VolGroup00-LogVol00
              143G   29G 107G 21% /
/dev/sda1         190M   38M 143M 21% /boot

Antivir pe server ClamAV (0.99.1).
Mailul se intoarce si la mine (intotdeauna se cc la la sender) si e complet. Cind destinatarul raspunde, dupa o perioada, dispar mesajele vechi din coada mailului. Problema o suspectez din serverul de mail Microsoft Exchange. Nu am cu cine sa vorbesc la destinatar…

Semnătură 

“Deep in the human unconscious is a pervasive need for a logical universe that makes sense. But the real universe is always one step beyond logic.” from The Sayings of Muad Dib by the Princess Irulan

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Deci nu este de la tine.
Protocolul SMTP NU altereaza corpul mesajului.
100% este de la o setare din clientul de mail folosit de persoana respectiva.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member

Din fericire am fost contactat de IT lor, acum sa vedem daca e de la ei. Suspectez Exchange Serverul, poate e o setare undeva care “taie” din mesajele vechi, am dasit ceva pe net despre asta…. astept rezolutia lor…
Multam Sergiu.

Semnătură