Achizitionare telefon + verificare
  [ Ignoră ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 23.10.10

Daca doresc sa achitionez un telefon iphone SE de pe okazii/olx si cum pot sa il verific ca telefonul este in stare buna (in afara de codul care il vefic pe website la apple)

Totodata nu inteleg de ce preturile sunt asa de ieftine? si telefoanele sunt in tipla deci mi se pare ceva in neregula sau am ceva pe creier?

Astept sfaturile voastre.

Multumesc.

 Semnătură 

Iphone 7
Ipad 3
Iwatch 1 42
Iphone 6S Plus

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 1 ]
Avatar
RankRankRankRank
Moderator
Din: Oradea
Macuser din: 01.01.09

Pentru ca sunt furate din camion / avion / etc.  E piata gri.
Nu te incurajez sa cumperi de la baieti, dar deobicei (cel putin aici in Oradea) sunt ‘seriosi’, dau telefoane noi, cu garantie.
Bineinteles trebuie sa verifici pentru ce continet a fost fabricat. Daca SE-ul e destinat pentru Japan de pilda, Noumax te trimite acasa cand te duci cu el in service.
La iPhones garantia e continentala, nu internationala. Si nu multa lume stie asta.
smile

[ Modificat: 15 Noiembrie 2016 03:33 AM de hamilton ]
 Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPhone Plus.  Watch 38MM Stainless Steel.  AirPods
iPod Nano.  TV 4K. AirPort Extreme.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 2 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 23.10.10
hamilton - 15 Noiembrie 2016 03:31 AM

Pentru ca sunt furate din camion / avion / etc.  E piata gri.
Nu te incurajez sa cumperi de la baieti, dar deobicei (cel putin aici in Oradea) sunt ‘seriosi’, dau telefoane noi, cu garantie.
Bineinteles trebuie sa verifici pentru ce continet a fost fabricat. Daca SE-ul e destinat pentru Japan de pilda, Noumax te trimite acasa cand te duci cu el in service.
La iPhones garantia e continentala, nu internationala. Si nu multa lume stie asta.
smile

Multumesc pentru sfat.

 Semnătură 

Iphone 7
Ipad 3
Iwatch 1 42
Iphone 6S Plus

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 20.05.12

Scuze că intervin și eu cu o întrebare legată de acest subiect! Cum e cu garanție internațională la tel Apple? Dacă cumpăr un telefon neactivat, e adevărat că are 12 luni garanție la Apple din momentul activarii? Dacă cumpăr un astfel de telefon mă pot duce în cele 12 luni cu el în România intr-un service Apple să-l repar? E suficient telefonul sau trebuie și o factură, un act de cumpărare de prezentat la service?
Mulțumesc

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 20.12.09
narcisluca - 06 Ianuarie 2017 09:35 PM

Scuze că intervin și eu cu o întrebare legată de acest subiect! Cum e cu garanție internațională la tel Apple? Dacă cumpăr un telefon neactivat, e adevărat că are 12 luni garanție la Apple din momentul activarii? Dacă cumpăr un astfel de telefon mă pot duce în cele 12 luni cu el în România intr-un service Apple să-l repar? E suficient telefonul sau trebuie și o factură, un act de cumpărare de prezentat la service?
Mulțumesc

Cand am fost la service luna trecuta mi-au cerut factura de achizitie.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 20.12.09

Chiar daca era vorba de un iPhone 6S la care trebuia schimbat acumulatorul conform programului de inlocuire de la Apple tot am avut nevoie de factura.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRank
Jr. Member
Din: 
Macuser din: 20.05.12
BadBully - 07 Ianuarie 2017 01:21 PM

Chiar daca era vorba de un iPhone 6S la care trebuia schimbat acumulatorul conform programului de inlocuire de la Apple tot am avut nevoie de factura.

Ok! Cei care vând tel sigilate fara acte spun că în service nu e nevoie de ele!? O sa mai întreb și eu sau poate cine are informații legate de acest lucru ne poate lamuri daca trebuiesc sau nu acte în service!
Ce e cu programul de înlocuire a acumulatorului de la iPhone 6s ? Toate sunt cu probleme?
Mulțumesc!

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 20.12.09
narcisluca - 07 Ianuarie 2017 01:55 PM
BadBully - 07 Ianuarie 2017 01:21 PM

Chiar daca era vorba de un iPhone 6S la care trebuia schimbat acumulatorul conform programului de inlocuire de la Apple tot am avut nevoie de factura.

Ok! Cei care vând tel sigilate fara acte spun că în service nu e nevoie de ele!? O sa mai întreb și eu sau poate cine are informații legate de acest lucru ne poate lamuri daca trebuiesc sau nu acte în service!
Ce e cu programul de înlocuire a acumulatorului de la iPhone 6s ? Toate sunt cu probleme?
Mulțumesc!

Aparent au fost cateva acumulatoare cu probleme care au ajuns in telefoane. Mai multe detalii poti gasi aici https://www.apple.com/support/iphone6s-unexpectedshutdown/

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 8 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 02.11.11

Am nevoie mare de un iPhone 7. Fiindca nu e in stoc la Vodafone pentru ca de la ei vroiam sa iau, m-am indreptat catre olx.
Am gasit nou, nefolosit/neactivat cu factura si bon de achizitie de la Telekom. In caz de am nevoie de garantie (sper sa nu, la niciun iPhone n-am avut), unde trebuie sa ma adresez? Retelei Telekom/Germanos? Sau ma pot adresa si Noumax/iStyle pentru primul an de garantie, cea oferita de Apple?
Cu stima,

 Semnătură 

MacBook Pro 13 2017
iPhone XS Max black, iPhone 6 Space Grey, iPhone 5 black, iPhone 3GS black
iPad 3 16GB wifi+cellular
Apple TV 4
iPhone 8 plus black, iPhone 7 black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 9 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10

Te duci cu el la telekom atat timp cat e in garantie si cumparat de la ei.

 Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 10 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 02.11.11

Nu, nu vreau sa merg la ei. Stiu ca puteai apela la iStyle/Noumax doar ca se pierdea restul de garantie din al 2-lea an de la Telekom.

 Semnătură 

MacBook Pro 13 2017
iPhone XS Max black, iPhone 6 Space Grey, iPhone 5 black, iPhone 3GS black
iPad 3 16GB wifi+cellular
Apple TV 4
iPhone 8 plus black, iPhone 7 black

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 11 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10

Eu inteleg ca nu vrei sa te duci dar nu ai de ales. iStyle sau Noumax nu te primeste cu el atat timp cat e inca in garantie la Telekom. Evident ca pierzi garantia originala daca apelezi la altcineva. Politica Apple e simpla: cumperi de la reseller, ei se ocupa de garantie. Cumperi de la Apple, atunci Apple se ocupa de garantie. Nici iStyle, nici Noumax nu e Apple, deci si in cazul lor e valabil. Daca cumperi de la iStyle nu iti poti duce telefonul in service la Noumax fara sa pierzi garantia de la iStyle si invers. Chiar daca ambele lucreaza direct cu Apple pe partea de service/inlocuire.

 Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.12.11

in primul an de garantie nu conteaza de unde il cumperi, eu am avut si de la nustiucumgsm.ro si de la emag luate si in primul an de garantie au fost primite de istyle fara probleme, fara sa ma intrebe de factura. Au verificat telefonul, au vazut ca este eligibil si au luat legatura cu apple, apoi apple decide daca il schimba sau nu in baza garantiei. Atentie insa asta se aplica doar pentru primul an de garantie.

A doua chestie: este posibil totusi ca daca telefonul este vandut de operator mobil (orange, vodafone, telekom) si sa fie vandut la abonament (adica initial blocat in reteaua respectiva) cei de la istyle sa nu se bage nici in primul an, dar asta nu am verificat personal, ci doar am auzit la cineva care avea de la orange si cei de la orange l-au informat ca daca e luat de la ei trebuie sa mearga tot la ei si in primul an.

 Semnătură 

iPad 2 - 16 GB Wifi | Apple Watch Sport 42mm
iPhone X - 64 GB
Airport Express 2nd gen| Apple TV 3rd gen
MacBook Pro 13” with touchbar

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 13 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 13.12.10
ixul - 07 Aprilie 2017 09:44 AM

A doua chestie: este posibil totusi ca daca telefonul este vandut de operator mobil (orange, vodafone, telekom) si sa fie vandut la abonament (adica initial blocat in reteaua respectiva) cei de la istyle sa nu se bage nici in primul an, dar asta nu am verificat personal, ci doar am auzit la cineva care avea de la orange si cei de la orange l-au informat ca daca e luat de la ei trebuie sa mearga tot la ei si in primul an.

Exact. Despre asta vorbesc si eu. Daca e cumparat la abonament, sub nicio forma nu ti-l primeste iStyle sau Noumax. Testat pe propria piele.

 Semnătură 

Mac: iMac Pro 2017
Phone: iPhone X 256 GB Black
Tablet: iPad Pro Silver 128 GB + 4G
Watch: Apple Watch 3 42mm
TV: Apple TV 4 32 GB

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 14 ]
Avatar
RankRank
Jr. Member
Din: Brasov
Macuser din: 02.11.11

Ba da. Telefoanele se vând și neblocate 1 și 2, ți-l primește în condițiile ce le-am zis mai sus: dacă apelez direct la garanția Apple prin ei sau Noumax, foarte posibil să pierd garanția oferită de vânzător. Si da, au nevoie de o copie factura achiziție.

 Semnătură 

MacBook Pro 13 2017
iPhone XS Max black, iPhone 6 Space Grey, iPhone 5 black, iPhone 3GS black
iPad 3 16GB wifi+cellular
Apple TV 4
iPhone 8 plus black, iPhone 7 black

Profil