O Chestie Bizara!!
  [ Ignoră ]
Avatar
Rank
Newbie
Din: Bruxelles
Macuser din: 10.10.14

Buna seara, de câteva zile am observat o chestie bizara.Pe imaginea atașata apare principala sursa de descărcare a bateriei este semnalul insuficient . Reteaua orange belgium este una dintre cele mai buna cu acoperire mare in regiunea unde muncesc eu .Poate din colegi este cineva care are aceeași problema și știe rezolvarea ei? Mulțumesc !! Ps telefonul cu problema este un iPhone 7 128 gb

 Semnătură 

Macbook Pro Retina 15” Late 2013 I7 2,3 GHz 16 GB Ram 1600 DDR3 , Nvidia Geforce GT 750M 2048 Mb

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 1 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

Privacy/Location/System Services/ Mobile Network Search - ce e bifat?

Am citit pe net ca daca e on pui Off si invers, si mai vezi ce se intampla. Airplane, restart, vezi daca e vreun carrier update. Nu prea ai ce sa faci…

also: 100mAh din 150 consumati in 24 de ore e 66%,dar nu e mult. risk relativ vs. attributable risk

 Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 08.11.13

Si aici la Buc. semnalul e slab, depinde unde stai si unde pui telefonul. Eu am intr-o camera 2 puncte, in alta trei.
Tine cont ca pe timpul noptii probabil se face economie de energie la/in statiile de acoperire, iar frecenta semnalului de prezenta in retea e stabilita de provider. (orice telefon emite periodic un semnal scurt pentru prezenta in retea).

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 3 ]
Avatar
RankRankRankRank
Administrator
Din: London, UK
Macuser din: 11.10.05

cu semnalul bun…

Am avut si eu abonament al Vodafone UK, care se lauda cu semnal extraordinar in Londra. Si daca verificai chiar pe harta lor, casa unde locuiam era la intersectia a trei zone de antena. Eram cu o raza de 50 de metri exact in triunghiul alb dintre trei cercuri rosii care se intersecteaza, dar nu suficient. Iar la munca, intre zgarie-nori n-avem nimic, desi cica e cartierul financiar al Londrei…

Am schimbat providerul si sunt happy cu o linie la munca si 4 acasa (4G).

 Semnătură 

MB12 early2015, mini late2018, i2, i4S, iX, Watch Nike (Series3), iPad 1, iPad Pro 9.7”,  Pencil, shuffle 4, TV4, AExtreme x2, AEBSv2, AEBS original(x2) v1(x2), Homepod (x2), iPod Hi-Fi (x3)

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 4 ]
Avatar
Rank
Newbie
Din: Bruxelles
Macuser din: 10.10.14

Puterea semnalului este de 4 buline mai tot timpul oricum e ceva ciuda și prietena mea are aceeași problema și nu este in aceeași rețea .

 Semnătură 

Macbook Pro Retina 15” Late 2013 I7 2,3 GHz 16 GB Ram 1600 DDR3 , Nvidia Geforce GT 750M 2048 Mb

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 5 ]
Rank
Newbie
Din: Iasi
Macuser din: 17.04.16

Vezi ca ai interferente cu alte aparate electronice.Ai telefon cordless prin casa?Cica el ar fi un mare vinovat pentru lipsa semnalului gsm.

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 6 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Dublin, Ireland
Macuser din: 07.05.09
huk - 16 Noiembrie 2016 04:47 PM

cu semnalul bun…

Am avut si eu abonament al Vodafone UK, care se lauda cu semnal extraordinar in Londra. Si daca verificai chiar pe harta lor, casa unde locuiam era la intersectia a trei zone de antena. Eram cu o raza de 50 de metri exact in triunghiul alb dintre trei cercuri rosii care se intersecteaza, dar nu suficient. Iar la munca, intre zgarie-nori n-avem nimic, desi cica e cartierul financiar al Londrei…

Am schimbat providerul si sunt happy cu o linie la munca si 4 acasa (4G).

Da, nu ma prea prind ce se intampla afara. De cand m-am mutat in Dublin m-am dezobisnuit sa mai am tel tot timpul dar asta si pentru ca nu ai semnal in o gramada de locuri, iar 4G e foarte rar. In restaurante, acasa, la munca, abia am semnal, mai ales indoor. Initial vorbeam cu alti amici romani si ma gandeam ca in Bucursti poate puneau cate relee vroiau ei, si se si vedea forte multe blocuri comuniste inclusv al meu era cu atena pe el. Aici vezi rar o antenna, poate or fi mai bine camulflate. Dar ne-am obisnuit sa nu ai semnal, nu-i un cap de tara, socializam offline :p.

 Semnătură 

Navighez pe net deci exist smile

MBA ‘15 | iPad mini 4 & 10.5 Pro | iPhone 6 & 7 | Apple Watch IV | aptv 4K

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 7 ]
Avatar
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Eu nu am mai niciodata semnal full, si totusi la usage nici macar nu apare in lista. Cel mai mic usage e 1%

 Semnătură 

Mcintoshing…

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 8 ]
Avatar
RankRankRank
Member
Din: Ploiesti
Macuser din: 06.12.11

Low Signal la Mail , Facebook si Calendar .
Sa tragem concluzia ca a fost utilizata conexiunea de date atunci cand era semnalul slab ?

 Semnătură 


MacBook Pro 15”  i7 2.2GHz/ 16GB/ 500GB SSD ,  10.11
MacBook Air 13”  i5 1.3GHz/ 4GB/ 256GB SSD ,  10.11

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 9 ]
RankRankRank
Member
Din: Copenhaga
Macuser din: 20.02.10

Partea 1. Facebook Messenger e destul de ciudat…i-am dezactivat Backgroun App Refresh si imi mananca baterie din background activity.

 Semnătură 

Powerbook G4, 15”, 1.25 Ghz, 2 Gb Ram, ATI Mobility Radeon 9600
MacBook Pro 15” 2010, Intel i7,  2.66 Ghz, 4Gb Ram, Nvidia 330M

Profil
 
  [ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRankRank
Member
Din: Copenhaga
Macuser din: 20.02.10

Partea 2. Plus uitandu-ma in log-uri, are cereri de trezire de 250 de ori pe secunda, mult peste limita de 150. Doar uitati-va la poza
(nu am stiut cum sa adaug o a doua poza)

 Semnătură 

Powerbook G4, 15”, 1.25 Ghz, 2 Gb Ram, ATI Mobility Radeon 9600
MacBook Pro 15” 2010, Intel i7,  2.66 Ghz, 4Gb Ram, Nvidia 330M

Profil