Spam ce intra direct in calendar sau icloud photos pe ios
  [ Ignoră ]
RankRankRank
Member
Din: 
Macuser din: 14.12.11

Salut,

Azi dimineata m-am trezit cu o invitatie in calendarul iCloud de pe iPhone (vezi foto). Este reclama la ochelari de soare si apare direct in calendar ca event. Primul instinct a fost sa refuz invitatia insa daca faceam asta cel care a trimis spam-ul primea notificare si ii dadeam de inteles ca am contul activ. Am cautat pe net sa vad daca a mai patit cineva asta si am descoperit ca este o chestie recenta si ca multa lume se confrunta cu noutatea asta. Apple nu a oferit inca o solutie practica.

Spam-ul este trimis direct ca invitatie in calendar sau in iCloud Photos pe adresa de email de iCloud, nu primesti un email cu event atasat, ci direct invite in aplicatie. Am observat in aplicatia calendar ca la rubrica celor invitati la event erau doar variatiuni ale email-ului meu, pe diferite servicii (ex: ., ., . etc.)

Mentionez ca adresa de iCloud nu am folosit-o mai deloc, doar cu angajatorul si cu sotia.

!!! Un fel de rezolvare a problemei, fara a alerta si pe cel care trimite spam-ul este urmatoarea:

1. Deschizi aplicatia calendar si iti creezi un nou calendar (spam, junk,.....) - ii poti pune culoarea maro
2. Te duci in ecranul principal al aplicatiei calendar si intri pe eventul spam ce iti apare in calendar (atentie, nu dau accept sau decline sau altceva). Aici il muti din caledarul default in calendarul proaspat creat.
3. Iesi din event, din nou in ecranul principal al aplicatiei calendar si mergi la calendars (in partea de jos a ecranului) si stergi calendarul spam. Automat iti dispare eventul din calendar, notificarea ca ai primit invitatie si cel ce a trimis nu e alertat in nici un fel, astfel nu stie ca ai contul activ.

Sper sa va ajute si daca mai aveti intrebari sper sa le pot clarifica.

Imagini atașate
Capture.png
 Semnătură 

iPad 2 - 16 GB Wifi | Apple Watch Sport 42mm
iPhone X - 64 GB
Airport Express 2nd gen| Apple TV 3rd gen
MacBook Pro 13” with touchbar

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Da, si eu am primit invitatia. I-am dat decline, vad io mai incolo daca mai apar.

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Bacau/Iasi
Macuser din: 05.02.13

I-am dat si eu decline…si i-am mai dat de 5 ori dupa aceea. Vad ca acum nu mai apare.

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Din: 

Deja devine ridicol, ieri am primit 6 astfel de invitatii in calendar, aveam calendarul plin de spam. Sunt afectate multe persoane, o discutie pe aceasta tema am gasit aici: https://www.reddit.com/r/apple/comments/5etop4/calendar_event_spam/

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca
Macuser din: 26.01.06

Se lucreaza la problema, pana atunci se pot dezactiva notificarile din icloud.com/calendar/preferences/advanced

Semnătură 

Mcintoshing…

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: județul Devon, UK
Macuser din: 19.10.05

Deocamdata: http://osxdaily.com/2016/11/26/icloud-calendar-spam-invite-stop/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+osxdaily+(OS+X+Daily)

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRank
Member
Din: 

@.ral:cr nu prea e fezabila varianta asta pentru mine, am calendare partajate cu alte persoane, in care adaugam diverse intalniri si programari si imi este foarte usor sa accept sau sa refuz din calendar :( mai pot activa sa imi vina mailuri in loc de notificari, insa complic procedura. Sper sa se introduca optiunea de a primi notificari doar de la cunoscuti

@altero util articol, thanks

Semnătură 

iPhone X - 64 GB

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Faversham, UK
Macuser din: 25.06.06

It’s not just you, iCloud calendar spam is on the rise

Semnătură 

Valentin Voica
(MacBook 13.3” Mid 2006 - 1.83 GHz Intel Core Duo, 2 GB RAM, 60 GB HDD)
(MacBook Air 13.3” Early 2015 - 2.2 GHz Intel Core i7, 8 GB RAM, 256 GB SSD)