clearview
  [ Ignoră ]
Rank
Newbie
Din: 
Macuser din: 21.12.16

Citesc ebooks cu Clearview pe un MacBookPro si fac adnotari pe cartile mele din iCloud ; intrbarea mea este daca dupa un clean install de mac OS , folosind acelasi Clearview , voi regasi adnotarile pe carti (pe carti , nu salvate separat .rtf) asa cum le-am lasat pe OS-ul precedent ? Sau in caz de upgrade de la El Cap.>Sierra ?

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj-Napoca, Romania
Macuser din: 13.12.05

E foarte simplu sa afli. Transfera cartea pe un alt Mac si vezi daca mai ai adnotarile.

Semnătură 

You’re on a Mac. If something seems complicated, you’re doing it wrong!

 Macbook Pro 13, 2010
 iPhone 5

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
Rank
Newbie
Din: 

Daca mai aveam un Mac nu mai intrebam , nu mi-am permis al doilea ; am crezut ca gasesc aici un utilizator de Clearview care s-a mai confruntat cu asa ceva ... Va multumesc .

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.10.05

Scrie si tu in profil din ce oras esti. Poate te va ajuta un macuser din zona.

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
Rank
Newbie
Din: 

Clearview nu face adnotarile (Annotations) direct pe carte , le tine intr-un fisier separat in Library/Contents/Clearview/... ; o reinstalare de OS practic ar elimina acest fisier ; totusi adnotarile facute in iBooks le regasesti cu iBooks dupa un upgrade de OS si cred ca si dupa un clean install , de aceea imi tin cartile in iCloud ; pentru mine Clearview e mai util ca iBooks ; am mers la sursa si am intrebat pe forumul lor , de unde am cumparat aplicatia , macupdate/clearview , si mi-a raspuns competent Joel , un operator de serv. , ca : ” I don’t know ” ; adica , vorba unui mucalit vorbitor de limba romana : ” ... a many few readers there ... ” . Cu stima , maquser .

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
Rank
Newbie
Din: 
macold - 22 Decembrie 2016 07:04 AM

Scrie si tu in profil din ce oras esti. Poate te va ajuta un macuser din zona.

P.S. In zona sunteti Dv. !

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Oradea
Macuser din: 01.01.09

daca pui tot inapoi din Library/Contents/Clearview/ should be ok.
si cateodata e important sa fie aceiasi versiune de app

Semnătură 

Is that a bent iPhone 6 Plus in your pocket or are you just happy to see me ?

15” Macbook Pro BTO. 13” Macbook BTO. 20”  Cinema Display
iPhone Plus.  Watch 38MM Stainless Steel.  AirPods
iPod Nano.  TV 4K. AirPort Extreme.

[ Ignoră ]   [ # 7 ]
Rank
Newbie
Din: 

Desigur , m-am gandit , voi folosi in continuare Clearview , versiuni oficial updatate , dar fisierul respectiv are doar cativa kib , nu stiu daca “se lasa” integral copiat si corect reinstalat pe alt OS , nu sunt sigur in primul rand ca Clw. il va gasi sau mai degraba va crea un nou fisier la prima carte noua pe care o voi citi , primul fisier devenind astfel old si ignorat ; desigur se poate incerca , fara riscuri , din curiozitete , pe un alt Apple-Mac , dar nu am la dispozitie asa ceva ; i-am scris acum personal si autorului aplicatiei de la macupdate , cei care vand aplicatia , sa vad ce-mi raspunde , dar nimic nu va fi peste o experienta personala directa ! iBooks-ul cu care vine Mac OS-ul integrat face treaba asta spontan , din constructia sa , e cel mai bun din acest punct de vedere , dar am avut alte probleme cu el .

[ Ignoră ]   [ # 8 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Conținutul home-ului de utilizator (incluzând tot de sub ~/Library/) se păstrează la upgrade-uri de OS X;
Conținutul home-ului de utilizator (incluzând tot de sub ~/Library/) se copiază de pe un mac pe altul cu Migration Assistant;
Conținutul home-ului de utilizator (incluzând tot de sub ~/Library/) este salvat și restaurat de către Time Machine.

Cât timp îți faci backup-urile cu Time Machine și nu faci format & reinstall ca un windozar clueless, fișierele alea vor râmăne acolo.

Eu sunt la al 3-lea mac și al 5-lea OS X cu userul migrat și restaurat și am aceleași setări & fișiere pe care le-am avut de la început cu 10.4.

Precis pe aici pe forum sunt oameni care au făcut și mai multe upgrade-uri software și hardware și au aceleași fișiere.

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 9 ]
Rank
Newbie
Din: 

Sunt macuser de 3 luni ; de backup-uri , multe esuate , altele inutile , fara rost pentru mine , m-am saturat in Windows (am doua licente Acronis , si tot nu vreau sa mai aud ) asa ca clean install-ul a devenit pana la urma un reflex mult mai la indemana ; e adevarat , pentru mac nu pare necesar ; am facut upgrade la Sierra si am pierdut Annot. in Clearview dar s-au pastrat in iBooks ; am verificat cu o noua reinstalare de Sierra cu pastrarea aplicatiilor , si le-am pierdut din nou ; nu sunt IT-ist si nu tin decat un minimum de ap. pe sistem ; nu am lucrat cu Time Machine dar pentru cativa kib nu are rost pentru mine sa fac un backup la tot SO ; sau poate n-am inteles inca bine ! Pana la urma , cu un efort in plus , le transfer definitiv pe un format pdf .

[ Ignoră ]   [ # 10 ]
RankRank
Jr. Member
Din: Baia Mare
Macuser din: 10.01.11

Categoric merita sa folosesti Time Machine - i-ti recomnad sa-i dai o sansa - sau daca nu-ti place foloseste o alta solutie de backup care-ti este mai comoda. Time Machine tocmai pentru persoane ca tine nu sunt IT-ist a fost creata.

[ Ignoră ]   [ # 11 ]
Rank
Newbie
Din: 

In prezent nu vreau sa mai agat un flash usb de laptop ; si asa Mac-ul are destule zorzoane inutile pentru mine ; am dezinstalat si iBooks-ul , cu iTune cu tot , cu gandul sa-l reinstalez pentru a elimina niste rateuri ; nu l-am mai putut reinstala , cand deschideam mac-ul ma trezeam cu iTune-ul la loc pana l-am afurisit bine si m-a lasat in pace ; am pus Clearview , pe care l-am folosit o vreme dar care are si el lipsurile lui ; am revenit la iBooks , dar ca sa-l reinstalez a trebuit sa reinstalez Sierra ; surpriza placuta a fost ca dupa , am regasit tote adnotarile facute anterior in iBooks , dar le-am pierdut pe cele din Clearview !

[ Ignoră ]   [ # 12 ]
RankRankRankRank
Administrator
Din: The Colony, TX
Macuser din: 11.10.05

Nu te mai apuca sa dezinstalezi și să bibilești chestii. Nu este Windows. Este OS X. Pur și simplu merge.
Ia un HDD sau un NAS extern și folosește-l pt TimeMachine când ești acasă - În felul ăsta nu vei mai pierde date niciodată.

Cel mai important: UITĂ toate prostiile ilogice învățate de la windows.

Dacă ai nelămuriri, caută pe forum - aproape sigur s-a mai discutat despre asta. Dacă nu, întreabă și vei primi răspuns smile

Semnătură 

Apple:5x macmini (G4, 2007, 2009, 2010, 2012)
UNIX:IBM 7011-250/AIX 5.1, HP Jornada 680/JLime, HP 9000 F20/HP-UX 11.11
PC:PentiumD/Debian, HP t5300/Debian
Misc:Spectrum 48k, 8x Raspberry Pi, 2x CHIP

[ Ignoră ]   [ # 13 ]
Rank
Newbie
Din: 

Din iBooks am inceput sa pierd carti , brusc , dispareau , cate un shelf sau toate odata ; l-am reconfigurat de cateva ori ; am cautat si am vazut ca si altii , multi (v.Google) , au intampinat probleme cu el ; din Commander One dupa o vreme a disparut “Eject” , a trebuit sa-l reinstalez ; Clearview e mai stabil (pana in prezet) dar are hibe cu “memoria” ; Ferestrele 10 e un OS supraincarcat , de aceea am folosit mult Arch Linux-ul pe care am avut o totala librtate de configurare , pe care , mi-o asum si-n Mac , pentru ca pur si simplu merge dar , importa cum ...

[ Ignoră ]   [ # 14 ]
Rank
Newbie
Din: 
psergiu - 23 Decembrie 2016 06:49 PM

Conținutul home-ului de utilizator (incluzând tot de sub ~/Library/) se păstrează la upgrade-uri de OS X;
Conținutul home-ului de utilizator (incluzând tot de sub ~/Library/) se copiază de pe un mac pe altul cu Migration Assistant;
Conținutul home-ului de utilizator (incluzând tot de sub ~/Library/) este salvat și restaurat de către Time Machine.

Cât timp îți faci backup-urile cu Time Machine și nu faci format & reinstall ca un windozar clueless, fișierele alea vor râmăne acolo.

Eu sunt la al 3-lea mac și al 5-lea OS X cu userul migrat și restaurat și am aceleași setări & fișiere pe care le-am avut de la început cu 10.4.

Precis pe aici pe forum sunt oameni care au făcut și mai multe upgrade-uri software și hardware și au aceleași fișiere.

Am reflectat si cred ca acum am inteles mai bine , ca la prima citire , acest mesaj ; aveti dreptate , asa trebuie si asa voi proceda in continuare ; va multumesc ! Craciun fericit si La multi ani !

‹‹ Luminar      a disparut pages ››