Consolidări pe piața telecomunicațiilor
  [ Ignoră ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09

Umblă vorba prin târg că Telekom se cară și că Orange va prelua infrastructura aferentă comunicațiilor fixe iar RDS partea de mobil.

În situația că ajungem acolo, unde mai este concurența pe segmentul comunicațiilor ieftine, eram și noi primii la ceva ?
Ce-i mai împiedică pe RDS să nu crească prețurile ? Masiv ? Și, prin nivelul de poziționare a calității serviciilor, toți ceilalți să nu urce la rândul lor prețurile.

Așa ceva n-ar trebui să treacă de Consiliul Concurenței, dar nu mi-aș pune mari speranțe.
O să ajungem cu un mare Verizon pe cap.

Hai Musk odată cu sateliții ăia ...

Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G

[ Ignoră ]   [ # 1 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: Cluj
Macuser din: 18.10.05

Nu cred ca Telekom va pleca. Au investit se pare imens in infrastructura…

[ Ignoră ]   [ # 2 ]
RankRankRank
Member
Din: Bucuresti
Macuser din: 20.07.10

Da, am auzit si eu de treaba asta.

Semnătură 

*Mac Mini (Late 2012), 2.5GHz Intel Core i5, 4Gb DDR3, 120Gb SSD
*iPhone SE Space Gray, 16GB; Apple Watch Sport 38mm Space Gray;
*2 x PS3 Slim 120Gb, XBOX 360 Slim 640Gb, XBOX Classic 250Gb, Wii, Wii U, NDS Lite, NES, Raspberry Pi, PSP;
*Canon 550D, Fujifilm S6500FD

[ Ignoră ]   [ # 3 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 20.07.10

(de plecarea lui Telekom zic)

Semnătură 

*Mac Mini (Late 2012), 2.5GHz Intel Core i5, 4Gb DDR3, 120Gb SSD
*iPhone SE Space Gray, 16GB; Apple Watch Sport 38mm Space Gray;
*2 x PS3 Slim 120Gb, XBOX 360 Slim 640Gb, XBOX Classic 250Gb, Wii, Wii U, NDS Lite, NES, Raspberry Pi, PSP;
*Canon 550D, Fujifilm S6500FD

[ Ignoră ]   [ # 4 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: 
Macuser din: 20.06.09

Ce investitii a facut Telekom la noi? Nu sunt la curent cu investitiile lor din Romania, dar in Germania de zeci de ani nu s-a mai facut absolut nimic. In centrul oraselor mari inca si acum viteza maxima la internet este de 16 Mbps, asta in anul 2017. Nemaivorbind si de faptul ca in ultimii ani infrastructura veche din Germania a inceput sa se degradeze tot mai mult… Vorbind de Romania, stiu ca cel putin la serviciul de mesagerie vocala (la telefonul fix), centrul de date a fost mutat acum cateva luni din Romania in Grecia, am primit o scrisoare de la ei unde m-au anuntat despre acest lucru (si ca “datele vor fi in continuare in siguranta”). Nu ma deranjeaza faptul ca centrul de date este mai nou in Grecia, dar ma gandesc oare cati bani economiseste Telekom-ul prin asta, ca si in Romania este ieftina forta de munca. Poate doar curentul este mai scump…

[ Ignoră ]   [ # 5 ]
RankRankRank
Member
Macuser din: 06.09.07

“Degringolada” domnilor! asa spunea un funest ..smile

Semnătură 

iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2014)>32GB-DDR3x1600RAM>SSD-500GB>AMD Radeon R9 M295X 4096 MB[/color]
Editor de imagine & Colorist și Cameraman

[ Ignoră ]   [ # 6 ]
RankRankRankRank
Sr. Member
Din: București
Macuser din: 23.03.09
Maclean - 09 Februarie 2017 07:24 PM

Hai Musk odată cu sateliții ăia ...

https://www.geekwire.com/2018/spacex-gets-set-launch-first-prototype-starlink-satellites-global-internet-access/amp/

The first test satellites for SpaceX’s global internet constellation are being prepped for launch as early as this week — three years after SpaceX CEO Elon Musk unveiled the project in Seattle.
The prototype spacecraft, known as Microsat 2a and 2b, are reportedly to be included as secondary payloads on a Falcon 9 rocket from Vandenberg Air Force Base in California, due for launch on Saturday.

Imagini atașate
there_it_is.jpg
 Semnătură 

Mac Mini Intel MGEN2LL/A, MC815LL/A - Sierra, MC239LL/A - ESXI 5.5, MB138LL/A Lion
Power Mac G4 M8787LL/A OpenBSD/macppc
Power Mac G5 Leopard
AppleTV2, iPhone 6+/64, iPhone 4, iPhone 2G